Przekształcenie sądów przemysłowych w Bielsku, Krakowie i Lwowie na sądy pracy oraz zmiana granic okręgów niektórych z tych sądów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI I MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 grudnia 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Rolnictwa oraz Przemysłu i Handlu - w sprawie przekształcenia sądów przemysłowych w Bielsku, Krakowie i Lwowie na sądy pracy oraz zmiany granic okręgów niektórych z tych sądów.

Na podstawie ustępu 3 art. 2 oraz art. 36 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o sądach pracy (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 350) zarządza się co następuje:

I.

Postanowienia organizacyjne.

§  1.
Sądy przemysłowe w Bielsku, Krakowie i Lwowie, działające na podstawie ustawy z dnia 27 listopada 1896 r. o zaprowadzeniu sądów przemysłowych i o sądownictwie w sporach tyczących się pracy, nauki i najemnego w stosunkach przemysłowych (Nr. 218 austr. Dz. U. P.) z dniem 15 stycznia 1929 r. stają się sądami pracy o ustroju przewidzianym w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o sądach pracy (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 350).

O ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej, z dniem 15 stycznia 1929 r. przestają odnośnie do powyższych sądów przemysłowych, jak również odnośnie do ich sądów odwoławczych, obowiązywać postanowienia ustawy z dnia 27 listopada 1896 r. o zaprowadzeniu sądów przemysłowych i o sądownictwie w sporach tyczących się pracy, nauki i najemnego w stosunkach przemysłowych (Nr. 218 austr. Dz. U. P.) oraz postanowienia rozporządzeń wykonawczych, wydanych na jej podstawie.

§  2.
Z dniem przekształcenia wymienione w § 1 sądy przemysłowe zmieniają swoją nazwę na "sądy pracy". Zmiana ta winna być uwzględniona w pieczęci sądu, napisach, pismach oraz we wszystkich orzeczeniach, wydanych po dniu 15 stycznia 1929 r.
§  3.
Właściwość miejscowa poszczególnych sądów pracy, powstałych z sądów przemysłowych, obejmuje następujące obszary:
1) 1
Sądu pracy w Bielsku - obszary gmin Bielska, Starego Bielska, Aleksandrowie, Komorowic, Kamienicy, Wapiennicy, Jasienicy, Dziedzic, Czechowic, Jaworza i Chybia.
2)
Sądu pracy w Krakowie - okręgi sądów grodzkich w Krakowie.
3)
Sądu pracy we Lwowie - okręgi sądów grodzkich we Lwowie oraz obszar gminy miasta Winniki.

Właściwemi sądami odwoławczemi dla tych sądów są sądy okręgowe, w których okręgu położone są odnośne sądy pracy.

§  4.
Ustala się liczbę ławników i ich zastępców do sądów pracy, przekształconych z sądów przemysłowych i odnośnych sądów okręgowych w sposób następujący:
a)
dla sądu pracy w Bielsku - liczbę ławników na 52, zastępców ławników na 104;
b)
dla sądów pracy w Krakowie i Lwowie - po 124 ławników, a po 248 zastępców ławników;
c)
dla sądu okręgowego w Cieszynie - liczbę ławników na 32, zastępców ławników na 64;
d) 2
dla sądów okręgowych w Krakowie i Lwowie po 70 ławników, a po 140 zastępców ławników.
§  5.
Istniejące przy dotychczasowych sądach przemysłowych oddziały powołane w myśl § 21 ustawy z dnia 27 listopada 1896 r. do rozstrzygania sporów pomiędzy trudniącymi się handlem a ich pracownikami, zostają przekształcone na oddziały sądów pracy do spraw pracowników umysłowych.
§  6.
Dotychczasowi przewodniczący sądów przemysłowych oraz ich zastępcy zostają z mocy rozporządzenia niniejszego powołani na przewodniczących względnie zastępców przewodniczących w odpowiednich sądach pracy.
§  7.
Postanowienie § 6 ustawy z dnia 27 listopada 1896 r. (Nr. 218 austr. Dz. U. P.) zachowuje moc obowiązującą do dnia 1 kwietnia 1929 r., poczem koszty rzeczowe utrzymania sądów pracy przejmie zgodnie z art. 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy Skarb Państwa.
§  8.
Poczynając od dnia 15 stycznia 1929 r., wynagrodzenie przewodniczących sądów pracy, powstałych z sądów przemysłowych, i zastępców przewodniczących oraz diety ławników i ich zastępców będą ustalane i wypłacane na zasadach, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy i rozporządzeniu wykonawczem z dnia 30 listopada 1928 r. o dietach i kosztach przejazdu ławników i zastępców ławników sądów pracy i sądów okręgowych (Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 869).

II.

Postanowienia przejściowe.

§  9.
Spory, wszczęte przed dniem 15 stycznia 1929 r. przed sądami przemysłowemi na podstawie ustawy z dnia 27 listopada 1896 r. (Nr. 218 austr. Dz. U. P.), będą rozpatrywane od chwili przekształcenia tych sądów na sądy pracy, według postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy.
§  10.
Sprawy z §§ 35 i 36 ustawy z 27 listopada 1896 r. (Nr. 218 austr. Dz. U. P.), wszczęte przed 15 stycznia 1929 r. przed sądami przemysłowemi, będą rozpatrywane aż do ich ukończenia przez sądy pracy w trybie przewidzianym w tejże ustawie.
§  11.
Odwołania i rekursy przeciwko orzeczeniom zapadłym w sądach przemysłowych przed 15 stycznia 1929 r. należy wnosić w terminie, przewidzianym w dotychczasowych przepisach.
§  12.
Spory należące obecnie do właściwości sądów pracy, wszczęte przed 15 stycznia 1929 r. przed Sądami powszechnemi lub komisjami rozjemczemi (art. 40 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy), będą rozpatrywane przez te same sądy powiatowe, względnie komisje rozjemcze, które były dla spraw tych właściwe przed powyższym dniem. Środki prawne od orzeczeń sądowych będą rozpatrywane przez sądy, właściwe według dotychczasowych przepisów.
§  13.
Sprawy karne, należące w myśl art. 7 i 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy do właściwości sądów pracy, wszczęte przed dniem 15 stycznia 1929 r. przed sądami powszechnemi w okręgu sądu pracy, powstałego z sądu przemysłowego, będą rozstrzygane przez sądy, które były dla spraw tych właściwe przed powyższym dniem.

III.

Postanowienia końcowe,

§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 pkt 1 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości, Ministra Pracy i Opieki Społecznej, Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Skarbu, Ministra Rolnictwa oraz Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 marca 1929 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.29.22.227).
2 § 4 lit. d) zmieniona przez § 4 rozporządzenia z dnia 12 marca 1929 r. o ustanowieniu sądu pracy w Chrzanowie (Dz.U.29.23.240) z dniem 13 kwietnia 1929 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.98.870

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekształcenie sądów przemysłowych w Bielsku, Krakowie i Lwowie na sądy pracy oraz zmiana granic okręgów niektórych z tych sądów.
Data aktu: 04/12/1928
Data ogłoszenia: 07/12/1928
Data wejścia w życie: 07/12/1928