Zmiana granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1928 r.
o zmianie granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Wyłącza się miejscowości:
a)
z gminy wiejskiej Grabówka w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem - rozparcelowany folwark "Kamień" w całości według planu, sporządzonego przez Okręgowy Urząd Ziemski w Kielcach w r. 1928;
b)
z gminy wiejskiej Huta-Stara w tymże powiecie i województwie: osadę Błeszno II, wydzieloną z majątku Błeszno A. T. według planu hipotecznego z r. 1902; osadę młynarską "Dąbie" według planu hipotecznego z r. 1921; grunta ukazowe wsi Błeszno w całości: część północna numery tabelowe 12 i 13, część wschodnia numer tabelowy 12, część południowa numery tabelowe 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 20, 30, 53, 56, - według planu gruntów ukazowych z r. 1885; grunta wsi Błeszno zaserwitutowane, wydzielone z majątku Błeszno A. T., w tem część wschodnia numery tabelowe 2, 3, 8, 19, 31, 56, część zachodnia numery tabelowe 2, 3, 9, 10, 19, 52, 56 według planu serwitutowego z r. 1896; grunta rozparcelowane z majątku Błeszno A, T. obszaru 15,10 ha; grunta o powierzchni 26 ha pod nazwą "Folwark Błeszno - Brzeziny", wydzielone z majątku Błeszno A. T.; część gruntów ukazowych wsi Błeszno należących z tytułu zamiany do majątku Błeszno A. T. obszaru 11,9 ha; las z majątku "Wrzosowa" w całości, -

i włącza się wszystkie powyżej wymienione miejscowości i osady do miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Częstochowy biegnie: na zachodzie i północy dotychczasową granicą miasta, na północnym - wschodzie, poczynając od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta t szosą idącą w kierunku Mostowa, granica biegnie na północ, przecina tor kolejowy Warszawa - Kraków, a następnie granicą gruntów folwarku Wyczerpy aż do punktu najdalej wysuniętego na północ dawnej granicy miejskiej. Na południu, poczynając od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta z drogą Częstochowa - Brzeziny, granica biegnie wzdłuż wspomnianej drogi na południe, a następnie skręca na wschód, biegnąc granicą gruntów "Wrzosowiak" aż do wylotu ul. Źródlanej; tutaj skręca granica znów na południe i biegnie dawną granicą gruntów "Ostatni Grosz", oraz granicą gruntów włościan wsi Błeszno aż do cmentarza Rakowskiego. Od punktu przecięcia się drogi polnej przy cmentarzu Rakowskim z szosą rakowską, granica biegnie na południowy wschód drogą polną, skręca gwałtownie na północ, dochodzi do granicy gruntów drobnych posiadaczy i skręca pod kątem prostym, biegnąc granicą gruntów wspomnianych wprost do toru kolejowego Częstochowa - Kraków. Dalej na wschód granica biegnie starą granicą miasta i łąk włościan wsi Błeszno aż do przecięcia się z łukowatą odnogą rzeki Warty, następnie tą łukowatą odnogą rzeki Warty na północ, przecinając w kierunku tym rzekę Wartę, łączy się z dawną granicą miasta. Na wschodzie granica biegnie bez zmian dotychczasową granicą miasta.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1928 r.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1930 r. (Dz.U.30.59.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1930 r.

Z dniem 1 lipca 1952 r. włącza się do miasta Częstochowy w województwie katowickim z powiatu częstochowskiego w tymże województwie następujące obszary:

1) z gminy Rędziny gromady Mirów Stary i Kręciwilk,

2) z gminy Wrzosowa gromadę Błeszno oraz cześć gromady Brzeziny Małe obejmującą osiedle Bór wraz z przysiółkiem Wypalanki,

3) z gminy Grabówka gromady Liska Górna, Wyczerpy Dolne i Zacisze,

4) z gminy Poczesna część obszaru leśnego Nadleśnictwa Olsztyn.

Nowa granica miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego na odcinku obszaru leśnego Nadleśnictwa Olsztyn biec będzie od punktu poligonowego Nr 2600 położonego na północno-zachodnim narożniku oddziału leśnego Nr 19 w kierunku południowo-wschodnim, a następnie południowo-zachodnim i zachodnim początkowo północną granicą oddziałów Nr Nr 25, 24 do punktu poligonowego Nr 2601, a następnie wschodnią granicą oddziałów Nr Nr 24, 30, 39, 48, 55, 63, 71 do punktu poligonowego Nr 2604. Od tego punktu poligonowego granica biegnie południową granicą oddziałów Nr Nr 71, 72, 73 do punktu poligonowego Nr 2607 położonego na granicy gromady Słowik, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 1952 r. w sprawie zmiany granic miasta Częstochowy w województwie katowickim (Dz.U.52.19.117).

Z dniem 1 stycznia 1968 r. z miasta Częstochowy w woj. katowickim wyłącza się teren o powierzchni 9,7082 ha przylegający do granic wsi Brzeziny Wielkie i włącza się go do gromady Wrzosowa w powiecie częstochowskim, w tymże województwie. Nowa granica miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego na odcinku gromady Wrzosowa biegnie od punktu granicznego nr 3673 na granicy miasta Częstochowy i gromady Dźbów w kierunku północno-wschodnim przez punkty graniczne nr 19, 3672, 18, 3671, 17 do punktu granicznego nr 3670, stąd skręca w kierunku wschodnim i biegnie do punktu granicznego nr 16 położonego na dotychczasowej granicy miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1967 r. w sprawie zmiany granic miasta Częstochowy w województwie katowickim (Dz.U.67.46.228).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024