Zmiana granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1928 r.
o zmianie granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Wyłącza się miejscowości:
a)
z gminy wiejskiej Grabówka w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem - rozparcelowany folwark "Kamień" w całości według planu, sporządzonego przez Okręgowy Urząd Ziemski w Kielcach w r. 1928;
b)
z gminy wiejskiej Huta-Stara w tymże powiecie i województwie: osadę Błeszno II, wydzieloną z majątku Błeszno A. T. według planu hipotecznego z r. 1902; osadę młynarską "Dąbie" według planu hipotecznego z r. 1921; grunta ukazowe wsi Błeszno w całości: część północna numery tabelowe 12 i 13, część wschodnia numer tabelowy 12, część południowa numery tabelowe 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 20, 30, 53, 56, - według planu gruntów ukazowych z r. 1885; grunta wsi Błeszno zaserwitutowane, wydzielone z majątku Błeszno A. T., w tem część wschodnia numery tabelowe 2, 3, 8, 19, 31, 56, część zachodnia numery tabelowe 2, 3, 9, 10, 19, 52, 56 według planu serwitutowego z r. 1896; grunta rozparcelowane z majątku Błeszno A, T. obszaru 15,10 ha; grunta o powierzchni 26 ha pod nazwą "Folwark Błeszno - Brzeziny", wydzielone z majątku Błeszno A. T.; część gruntów ukazowych wsi Błeszno należących z tytułu zamiany do majątku Błeszno A. T. obszaru 11,9 ha; las z majątku "Wrzosowa" w całości, -

i włącza się wszystkie powyżej wymienione miejscowości i osady do miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Częstochowy biegnie: na zachodzie i północy dotychczasową granicą miasta, na północnym - wschodzie, poczynając od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta t szosą idącą w kierunku Mostowa, granica biegnie na północ, przecina tor kolejowy Warszawa - Kraków, a następnie granicą gruntów folwarku Wyczerpy aż do punktu najdalej wysuniętego na północ dawnej granicy miejskiej. Na południu, poczynając od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta z drogą Częstochowa - Brzeziny, granica biegnie wzdłuż wspomnianej drogi na południe, a następnie skręca na wschód, biegnąc granicą gruntów "Wrzosowiak" aż do wylotu ul. Źródlanej; tutaj skręca granica znów na południe i biegnie dawną granicą gruntów "Ostatni Grosz", oraz granicą gruntów włościan wsi Błeszno aż do cmentarza Rakowskiego. Od punktu przecięcia się drogi polnej przy cmentarzu Rakowskim z szosą rakowską, granica biegnie na południowy wschód drogą polną, skręca gwałtownie na północ, dochodzi do granicy gruntów drobnych posiadaczy i skręca pod kątem prostym, biegnąc granicą gruntów wspomnianych wprost do toru kolejowego Częstochowa - Kraków. Dalej na wschód granica biegnie starą granicą miasta i łąk włościan wsi Błeszno aż do przecięcia się z łukowatą odnogą rzeki Warty, następnie tą łukowatą odnogą rzeki Warty na północ, przecinając w kierunku tym rzekę Wartę, łączy się z dawną granicą miasta. Na wschodzie granica biegnie bez zmian dotychczasową granicą miasta.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1928 r.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1930 r. (Dz.U.30.59.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1930 r.

Z dniem 1 lipca 1952 r. włącza się do miasta Częstochowy w województwie katowickim z powiatu częstochowskiego w tymże województwie następujące obszary:

1) z gminy Rędziny gromady Mirów Stary i Kręciwilk,

2) z gminy Wrzosowa gromadę Błeszno oraz cześć gromady Brzeziny Małe obejmującą osiedle Bór wraz z przysiółkiem Wypalanki,

3) z gminy Grabówka gromady Liska Górna, Wyczerpy Dolne i Zacisze,

4) z gminy Poczesna część obszaru leśnego Nadleśnictwa Olsztyn.

Nowa granica miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego na odcinku obszaru leśnego Nadleśnictwa Olsztyn biec będzie od punktu poligonowego Nr 2600 położonego na północno-zachodnim narożniku oddziału leśnego Nr 19 w kierunku południowo-wschodnim, a następnie południowo-zachodnim i zachodnim początkowo północną granicą oddziałów Nr Nr 25, 24 do punktu poligonowego Nr 2601, a następnie wschodnią granicą oddziałów Nr Nr 24, 30, 39, 48, 55, 63, 71 do punktu poligonowego Nr 2604. Od tego punktu poligonowego granica biegnie południową granicą oddziałów Nr Nr 71, 72, 73 do punktu poligonowego Nr 2607 położonego na granicy gromady Słowik, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 1952 r. w sprawie zmiany granic miasta Częstochowy w województwie katowickim (Dz.U.52.19.117).

Z dniem 1 stycznia 1968 r. z miasta Częstochowy w woj. katowickim wyłącza się teren o powierzchni 9,7082 ha przylegający do granic wsi Brzeziny Wielkie i włącza się go do gromady Wrzosowa w powiecie częstochowskim, w tymże województwie. Nowa granica miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego na odcinku gromady Wrzosowa biegnie od punktu granicznego nr 3673 na granicy miasta Częstochowy i gromady Dźbów w kierunku północno-wschodnim przez punkty graniczne nr 19, 3672, 18, 3671, 17 do punktu granicznego nr 3670, stąd skręca w kierunku wschodnim i biegnie do punktu granicznego nr 16 położonego na dotychczasowej granicy miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1967 r. w sprawie zmiany granic miasta Częstochowy w województwie katowickim (Dz.U.67.46.228).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.40.391

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.
Data aktu: 14/03/1928
Data ogłoszenia: 26/03/1928
Data wejścia w życie: 01/04/1928