Zm.: rozporządzenie z dnia 27 maja 1925 r. w sprawie regulowania obrotu dewizami i walutami zagranicznemi oraz obrotu pieniężnego z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 grudnia 1925 r.
o wprowadzeniu niektórych zmian do rozporządzenia Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości z dnia 27 maja 1925 r. w sprawie regulowania obrotu dewizami i walutami zagranicznemi oraz obrotu pieniężnego z zagranicą (Dz. U. R. P. № 57, poz. 408).

Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 1923 r. w przedmiocie udzielenia Ministrowi Skarbu upoważnienia do regulowania w drodze rozporządzeń obrotu pieniężnego z krajami zagranicznemi oraz obrotu obcemi walutami (Dz. U. R. P. № 25, poz. 154) w brzmieniu, nadanem jej ustawą z dnia 31 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 32, poz. 225), zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości z dnia 27 maja 1925 r. w sprawie regulowania obrotu dewizami i walutami zagranicznemi oraz obrotu pieniężnego z zagranicą (Dz. U. R. P. № 57, poz. 408) ulega następującym zmianom:

1. W § 1 w wierszu drugim ustępu 1 skreśla się słowa: "i dewiz".

2. W § 2 w końcu ustępu 4 dodaje się zdanie: "Narówni z przekazywaniem walut zagranicznych zagranicę traktuje się pozbywanie dewiz (czeków, przekazów i akredytów na zagranicę, weksli zagranicznych i wszelkiego rodzaju roszczeń o wypłaty zagranicę w walucie zagranicznej)". W tymże paragrafie dodaje się nowy ustęp 5 o następującem brzmieniu: "Osoby fizyczne i prawne, nie posiadające praw banku dewizowego, mogą pozbywać posiadane dewizy tylko na rzecz banków dewizowych. Banki dewizowe nie mogą pozbytych przez siebie dewiz wydawać do rąk nabywców nie posiadających uprawnień banku dewizowego".

3. W § 5 dodaje się nowy ustęp 4 o następującem brzmieniu: "W razie przedstawienia przez zleceniodawcę; kwitu celnego, lub wtórnika listu przewozowego z datą wystawienia wcześniejszą, niż 1 listopada 1925 r. bank dewizowy tylko wówczas może uznać taki kwit celny lub taki wtórnik listu przewozowego za jedną z podstaw do wykonania zlecenia jeśli zleceniodawca dodatkowo w sposób dostatecznie wiarygodny wykaże (przedłożeniem korespondencji, wyciągów z kont zaświadczonych przez właściwą firmę), że należność nie została już uiszczona".

4. § 9 uchyla się.

5. § 12 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 12. Wysyłanie waluty zagranicznej lub waluty polskiej zagranicę dozwolone jest tylko za zezwoleniem władzy skarbowej wskazanej w § 43 i pocztą w listach lub paczkach wartościowych".

6. § 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. Przekazywanie zagranicę waluty polskiej lub zagranicznej za pośrednictwem poczty dozwolone jest tylko za zezwoleniem władzy skarbowej, wskazanej w § 43".

7. § 18 otrzymuje brzmienie:

"§ 18. Wywóz zagranicę papierów procentowych i dywidendowych, kuponów od tychże papierów, jako też waluty zagranicznej lub polskiej, przywiezionych do kraju - dozwolony jest na podstawie zaświadczenia imiennego właściwego kniejowego urzędu celnego lub placówki granicznej kontroli skarbowej, stwierdzającego wwóz tych wartości do kraju. Zaświadczenie takie uprawnia do wywozu tych samych wartości w terminie dwumiesięcznym od daty ich przywiezienia przez granicę, w miejscach w których istnieją urzędy celne, a na granicy polsko-gdańskiej w miejscach w których istnieją placówki granicznej kontroli skarbowej.

Zaświadczenie wymienione w ustępie poprzednim nie uprawnia do wpłacenia lub złożenia owych wartości lub ich równowartości na rachunek zagraniczny."

8. W § 27 w wierszach 1 i 2 ustępu 1 - go skreśla się zdanie:

"podpadających pod przepis § 9 niniejszego rozporządzenia."

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.120.867

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 27 maja 1925 r. w sprawie regulowania obrotu dewizami i walutami zagranicznemi oraz obrotu pieniężnego z zagranicą.
Data aktu: 02/12/1925
Data ogłoszenia: 03/12/1925
Data wejścia w życie: 03/12/1925