Państwowa pomoc kredytowa przy scalaniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 17 października 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o państwowej pomocy kredytowej przy scalaniu gruntów.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 92, poz. 718) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Osobom, które scalają swe gospodarstwa lub scaliły je po dniu 21 września 1920 r., a nie posiadają środków na pokrycie wydatków, związanych i zaprowadzeniem prawidłowego gospodarstwa rolnego na scalanych gruntach, a w szczególności na wzniesienie i przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych, urządzenie studzien, przeprowadzenie dróg, odwadnianie, nawadnianie, oczyszczenie i karczunek gruntów i t. p. inwestycje, o ile zobowiążą się przeprowadzić je w terminie określonym przez urzędy ziemskie - może być udzielona pomoc kredytowa z funduszów państwowych na zasadach, zawartych w poniższych przepisach.
§  2. 2
Z państwowej pomocy kredytowej korzystać mogą obywatele Państwa Polskiego, nieograniczeni w prawach obywatelskich wyrokiem sądowym.
§  3.
Pomoc państwowa będzie udzielana z funduszów na ten cel przeznaczonych w formie pożyczek gotówkowych, oprocentowanych według stopy 6 od sta w stosunku rocznym. Procenty są płatne zgóry w terminach płatności rat.

Ogólna suma pożyczki udzielonej jednemu właścicielowi gospodarstwa nie może przekraczać 1.000 złotych o ile przeznaczoną zostaje na przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych oraz 300 złotych o ile przeznaczaną zostaje na inne aniżeli przeniesienie zabudowań prace inwestycyjne i winna jednocześnie mieścić się łącznie z ewentualnem poprzedzającem obciążeniem hipotecznem danego gospodarstwa w granicach połowy szacunku scalanych gruntów, ustalonego na zasadach obowiązujących Państwowy Bank Rolny przy udzielaniu pożyczek.

§  4.
Pożyczki będą wydawane na obligi dłużne, na okres do lat 10 - w wypadkach udzielenia ich na przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych oraz do lat 6 - w wypadkach udzielenia ich na inne aniżeli przeniesienie zabudowań prace inwestycyjne" z zabezpieczeniem na hipotece scalanych gospodarstw, względnie innych dóbr ziemskich, możliwie na pierwszem miejscu hipoteki i będą spłacane w równych ratach rocznych w dniu 1-go listopada każdego roku.

Hipoteczne zabezpieczenie może być zastąpione przez poręczenie hipoteczne lub solidarną odpowiedzialność grupy właścicieli scalanych gruntów.

W wypadkach wyjątkowych Minister Reform Rolnych będzie uprawniony do przyjęcia w porozumieniu z Ministrem Skarbu innych gwarancyj, w paragrafie niniejszym nieprzewidzianych.

§  5.
Tryb i sposób przyznawania i wypłacania pożyczek tudzież prolongowania spłaty rat ustala Minister Reform Rolnych.
§  6.
Należności z tytułu pożyczek niewpłacone w terminie przewidzianym w obligu dłużnym, względnie w terminie odroczonym (§ 8), będą uważane za zaległe. Od sumy zaległej pobierane będą odsetki zwłoki w stosunku 2°/0 za każdy cały lub" rozpoczęty miesiąc zaległości.
§  7.
Należności niewpłacone w terminie płatności podlegają, przymusowemu ściągnięciu przez Państwowy Bank Rolny w trybie przewidzianym dla bezspornych należytości skarbowych.
§  8.
W razie nieurodzaju, pożaru, żywiołowej klęski, śmierci oraz ciężkiej choroby właściciela gospodarstwa lub jedynego istotnego żywiciela jego rodziny i t. p. mogą być dłużnikom na ich prośbę udzielone ulgi w spłacie pożyczki bądź to w formie odroczenia przypadającej należności kapitału, na okres do lat dwóch z ewentualnem przesunięciem terminu spłaty kapitału pożyczkowego, bądź też w formie rozłożenia przypadającej należności kapitału na pozostałe kolejne terminy płatności rat. Odroczenie spłaty nie może przekraczać 10 letniego względnie 6 letniego terminu od daty udzielenia pożyczki. Przyznana ulga nie zwalnia dłużnika od zapłacenia w terminie procentu od kapitału (§ 3) oraz dodatku za administrację pożyczki na rzecz Państwowego Banku Rolnego (§ 12).
§  9.
Dłużnikowi służy prawo spłacenia całości lub części pożyczki przed terminem jej płatności, jednakże tylko za zgodą Państwowego Banku Rolnego. Opłacone zgóry odsetki, tudzież dodatek na administrację (§ 3 i 12) nie podlegają zwrotowi.
§  10.
Pożyczka względnie jej pozostałość, bez względu na pierwotnie umówiony termin i bez względu na terminową spłatę rat, staje się natychmiast płatną w całości, łącznie z odsetkami, jeżeli nie zostały spełnione przez dłużnika warunki, zastrzeżone w skrypcie dłużnika, a zwłaszcza, gdy pożyczka w terminie określonym przez urząd ziemski nie została użyta' na cel, wskazany przy jej udzielaniu, lub posiadłość, na której zabezpieczono pożyczkę, jest umyślnie lub przez niedbalstwo niszczona.
§  11.
Administrację pożyczkami, udzielonemi na mocy niniejszych przepisów powierza się Państwowemu Bankowi Rolnemu, który w szczególności jest obowiązany do inkasowania oraz ściągania rat i wszelkich należności, wypływających z udzielonych pożyczek; do przestrzegania, aby zobowiązania składana przez dłużników i zainteresowane w udzielaniu pożyczek osoby, odpowiadały wymaganiom ustawy oraz niniejszych przepisów, tudzież aby spłata pożyczek następowała, w sposób przewidziany w obligach dłużnych, wreszcie do prowadzenia odrębnej do tych pożyczek księgowości.
§  12.
Dodatek administracyjny na pokrycie wydatków, związanych z wykonaniem czynności, powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu w wysokości ustalonej przez Bank uiszcza dłużnik łącznie z odsetkami przy udzielaniu pożyczki zgóry, za czas do terminu płatności pierwszej raty, a następnie w terminach płatności rat.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.60.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1925 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.60.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1925 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.94.881

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowa pomoc kredytowa przy scalaniu gruntów.
Data aktu: 17/10/1924
Data ogłoszenia: 30/10/1924
Data wejścia w życie: 14/11/1924