united kingdom
ukraine

Wykonanie ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1922 r.
o wykonaniu ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.

Na zasadzie art. 7 i 9 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sit naukowych w szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 28 poz. 226) zarządza się co następuje:
Do art. 7 ustawy z dnia 31 marca 1922 roku.
§  1. 1
Rozporządzenia Rady Ministrów: z dnia 5 sierpnia 1920 r. w sprawie djet i kosztów podróży funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 74 poz. 507), z dnia 30 czerwca 1921 r. w przedmiocie ustalenia wysokości djet, wynagrodzenia rozjazdowego oraz zwrotu kosztów podróży funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U R. P. № 66 poz. 422) oraz z d. 10 maja 1922 r. w sprawie zmiany przepisów o djetach i kosztach podróży (Dz. U. R. P. № 41 poz. 347) pozostają w mocy dla profesorów i pomocniczych sil naukowych w szkołach akademickich, z następującemi zmianami i uzupełnieniami:
I.
W art. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1920 r. w brzmieniu ustalonem w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. № 41 poz. 347) ustęp pierwszy punktu 4 zamiast:

"4) dla profesorów państwowych szkół akademickich (zwyczajnych i nadzwyczajnych) na 125 mk."

otrzymuje brzmienie:

"4) a) dla profesorów państwowych szkół akademickich (zwyczajnych i nadzwyczajnych) na 125 mk.

b) dla zastępców profesorów na 105 mk. c) "dla adjunktów, kustoszów, prosektorów, konstruktorów i obserwatorów na 90 mk.

d) asystentów starszych na 70 mk.

e) asystentów młodszych (demonstratorów, elewów) na 60 mk."

II.
§ 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 czerwca 1921 roku (Dz. U. R. P. № 66 poz. 422) w brzmieniu ustalonem § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. № 41 poz. 347) uzupełnia się następującym ustępem:

"Takie same koszta przyznaje się profesorom szkół akademickich przy przesiedlaniach, zachodzących wskutek nominacji, w razie jeżeli pozostawali oni poprzednio w służbie państwowej. We wszystkich innych przypadkach, odnoszących się do osób, objętych ustawą z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 28, poz. 226), rozstrzyga sprawę przyznaniu kosztów przesiedlenia Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po porozumieniu z Ministrem Skarbu."

§  2.
Oprócz uposażenia określonego w art. 1 i 2 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. otrzymywać będą dodatki funkcyjne za kierownictwo w podanej niżej wysokości miesięcznie:

1) A) Rektor Uniwersytetu lub Politechniki 3.000 mk.

B) Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Akademji Weterynarji lub Akademji Górniczej 2.500 mk.

C) Przełożony szkoły niewymienionej pod punktem A) lub B) 2.000 mk.

2) Dziekan lub Dyrektor Studjum o własnym statucie 1.000 mk.

3) A) Kierownik zakładu naukowego przy katedrze zwyczajnej 2.000 mk.

B) Kierownik zakładu naukowego przy katedrze nadzwyczajnej 1.000 mk. Przez czas trwania wyjątkowych wojną wywołanych warunków ekonomicznych zmieniać się będzie wysokość dodatku funkcyjnego za kierownictwo w stosunku, w jakim pozostaje każdorazowy mnożnik dodatku drożyźnianego dla miejscowości klasy pierwszej do mnożnika 150 (sto pięćdziesiąt).

§  3.
Spis stanowisk kierowniczych układa i uzupełnia Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  4.
Dodatek za kierownictwo wymieniony w § 2 p. 1) i 2) przypada odnośnemu funkcjonarjuszowi za czas rzeczywistego pełnienia funkcji kierowniczych, według zasad, ustalonych w art. 8 i 9 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65 poz. 429) ; pozatem pobiera wspomniany dodatek urzędujący zastępca (prorektor lub prodziekan).

Dodatek za kierownictwo zakładu naukowego przypada kierownikowi danego zakładu, profesorowi lub zastępcy, który sprawuje kierownictwo administracyjne i naukowo-pedagogiczne, rozdział tych dwuch funkcji jest niedopuszczalny. Kierownik Zakładu, który z jakiegokolwiek powodu (choroby, urlopu lub częściowego zwolnienia od obowiązków) poza okresami wakacyjnemi, nie sprawuje kierownictwa dłużej niż przez miesiąc, przestaje pobierać dodatek, o ile Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego nie zezwoli na dalszą jego wypłatę.

§  5.
Rektor (przełożony szkoły) lub Dziekan nie może pobierać jednocześnie dodatku funkcyjnego za kierownictwo jako Dyrektor Studjum.

Kierownik zakładu naukowego nie może pobierać jednocześnie dodatku za kierownictwo innego zakładu naukowego; w razie objęcia zastępstwa przysługuje mu jedynie prawo do ewentualnej nadwyżki dodatku funkcyjnego za kierownictwo drugiego zakładu.

Dodatek funkcyjny za kierownictwo przypada zastępcy właściwego kierownika tylko wtedy, jeżeli ów tego dodatku nie pobiera.

Do art. 9 ustawy z dnia 31 marca 1922 roku.

§  6.
Postanowienia przytoczonej na wstępie ustawy z dnia 31 marca 1922 r. oraz niniejszego rozporządzenia rozciąga się na funkcjonarjuszów Akademji Sztuk Pięknych w Krakowie, Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Warszawie i Państwowego Instytutu Dentystycznego w Warszawie.
§  7.
Do rozstrzygania wątpliwości, powstałych przy stosowaniu przepisów niniejszego rozporządzenia, powołany jest Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 stycznia 1922 roku.
1 Z dniem 1 listopada 1922 r. normalne djety dzienne określone w nin. paragrafie ustala się zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1922 r. w sprawie podwyższenia normalnych djet dziennych (Dz.U.22.103.939).

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.74.669

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.
Data aktu: 14/08/1922
Data ogłoszenia: 07/09/1922
Data wejścia w życie: 01/01/1922