Rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o zaopatrzeniu weteranów powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. i wdów po nich.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 4 lipca 1922 r.
do ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o zaopatrzeniu weteranów powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. i wdów po nich.

Na zasadzie art. 13 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. w przedmiocie zaopatrzenia weteranów powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. i wdów po nich (Dz. U R. P. № 26, poz. 212) w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej zarządza się co następuje:

ROZDZIAŁ  I.

Postanowienia wstępne.

§  1. 1
Komisja kwalifikacyjna dla weteranów powstań narodowych z 1831 r., 1848 r. i 1863 r. przy Ministerstwie Spraw Wojskowych składa się z 5 członków, w tem: 3 przedstawicieli Rządu t. j. Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Skarbu oraz Ministra Pracy i Opieki Społecznej, jeden weteran 1863 r., który został już wciągnięty na listę rzeczywistych uczestników powstania narodowego 1863 r., a ma stałe miejsce zamieszkania w Warszawie i jeden historyk - ekspert. Dwu ostatnio wymienionych członków komisji powołuje Minister Spraw Wojskowych. Przewodniczącym komisji jest przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wojskowych, jego zastępcą - przedstawiciel Ministerstwa Skarbu.

Komisja kwalifikacyjna wszechstronnie bada podania o przyznanie zaopatrzenia oraz złożone przez petentów dowody i stwierdza, czy petent brał bezpośrednio czynny udział w Szeregach i formacjach powstańczych względnie w organizacji powstań narodowych oraz określa jego stopień wojskowy posiadany w powstaniach narodowych 1831 r., 1848 r. i 1863 r.

Na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831 r., 1848 r. i 1863 r. zostaje wciągnięta dana osoba na skutek odnośnej uchwały komisji kwalifikacyjnej, powziętej zwykłą większością głosów.

Lista rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831 r., 1848 r. i 1863 r. zawiera następujące rubryki:

a)
liczba porządkowa,
b)
imię i nazwisko,
c)
data urodzenia (dzień, miesiąc, rok i miejsce urodzenia),
d)
stopień posiadany w powstaniach narodowych, ewentualnie branie udziału w organizacji,
e)
obecny zawód,
f)
miejsce zamieszkania (dokładny adres).

Przy nazwiskach osób zmarłych przed wciągnięciem na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831 r., 1848 r. i 1863 r., dodaje się w rubryce b) imię pozostałej wdowy. Listę podpisują wszyscy członkowie komisji.

Komisja kwalifikacyjna urzęduje według wewnętrznego regulaminu uchwalonego przez siebie a zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wojskowych.

Członkowi komisji kwalifikacyjne; historykowi - ekspertowi przysługuje za udział w posiedzeniach komisji w każdym dniu prawo do wynagrodzenia w wysokości diet ustalonych dla funkcjonarjuszów państwowych w VI stopniu służbowym, zaś członkowi komisji weteranowi - w wysokości diet ustalonych dla funkcjonarjuszów państwowych w VIII stopniu służbowym.

§  2.
Roszczenie do wciągnięcia na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. winno być poparte dowodami, że dana osoba brała bezpośrednio czynny udział w szeregach i formacjach powstańczych, względnie w organizacji powstań narodowych. Nadto należy przedstawić metrykę urodzenia oraz wypełniony kwestjonarjusz (załącznik № 1). Za dowody, stwierdzające, że dana osoba brała bezpośrednio czynny udział w szeregach i formacjach powstańczych, względnie w organizacji powstań narodowych mogą służyć: oryginalne dokumenty lub uwierzytelnione odpisy tychże, wydawane przez ówczesnych dowódców oddziałów i formacji powstańczych, przez Rząd Narodowy, oryginały lub odpisy wyroków skazujących na więzienie, ciężkie roboty, lub zesłanie za udział w powstaniach narodowych, dokumenty wydane przez organizacje polskie na emigracji, książeczki wojskowe, paszporty, w których są porobione urzędowe adnotacje o udziale w powstaniu i t. p. niepodlegające wątpliwości dokumenta.

W braku jakichkolwiek dokumentów z powyżej wymienionych mogą być wzięte za podstawę do wciągnięcia na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. zaświadczenia dwóch wiarygodnych osób, które pod odpowiedzialnością osobistą zaświadczą, że dana osoba brata bezpośrednio czynny udział w szeregach i formacjach powstańczych, względnie w organizacji powstań narodowych.

Ocena złożonych zaświadczeń oraz danych w kwestjonarjuszu zależy jedynie od wewnętrznego przekonania członków Komisji Kwalifikacyjnej, którzy uzasadniać swego przekonania nie są obowiązani.

ROZDZIAŁ  II.

Zaopatrzenie weteranów.

§  3.
Osoby, uprawnione do pobierania zaopatrzenia na podstawie ustawy z dn. 23 marca 1922 r. (art. 1) otrzymują stałą pensję i dodatek drożyźniany (art. 2 a i b) bez względu na swoją przynależność państwową.
§  4.
Żonę uwzględnia się przy wymiarze dodatku drożyźnianego tylko wówczas, jeżeli pozostaje na utrzymaniu weterana, lub prowadzi z nim wspólne gospodarstwo. W razie separacji od stołu i od łoża, względnie rozwodu żonę uwzględnia się tylko wówczas, jeżeli weteran złoży dowód, że do utrzymania żony sądownie jest obowiązany. Nie uwzględnia się żony weterana, pozostającej na służbie rządowej lub samorządowej. Kobieta weteran (weteranka) tak zamężna, jak niezamężna (panna, wdowa) ma być traktowana jako samotna, i dodatek drożyźniany przysługuje jej według wysokości, przewidzianej dla weterana samotnego.
§  5.
W wypadku przesiedlenia się weterana do miejscowości, zaliczonej do wyższej lub niższej klasy dla oznaczenia mnożnika - wyższy względnie niższy dodatek drożyźniany przyznaje się od dnia 1 następującego miesiąca po przesiedleniu. Po przesiedleniu winien weteran natychmiast zawiadomić o tem wypłacającą kasę skarbową.
§  6.
Celem wymierzenia dodatku drożyźnianego weteran winien złożyć we właściwej Izbie Skarbowej deklarację (załącznik № 2), potwierdzoną przez władzę administracyjną 1 instancji.
§  7.
Wszelkie zmiany, mające wpływ na wymiar dodatku drożyźnianego, t. j. zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania, tudzież w stanie rodzinnym, n. p. śmierć żony, unieważnienie małżeństwa, separacja bez obowiązku alimentacji, objęcie posady w służbie rządowej lub samorządowej, zawarcie związku małżeńskiego i t. p., należy bezzwłocznie zgłosić we właściwej izbie skarbowej, dołączając odnośne dokumenty, jak poświadczenie władzy policyjnej (biura meldunkowego) nowego miejsca zamieszkania, stwierdzających (datę, dzień) przeprowadzenia się, metrykę śmierci, wyrok sądowy, metrykę ślubu i t. p.

Za świadomie nieprawdziwe lub fałszywe zeznania, złożone w deklaracji, jak również zaniechanie zawiadomienia właściwej władzy o zmianach, wpływających na niższy wymiar dodatku drożyźnianego, weteran będzie pociągnięty do odpowiedzialności karno-sądowej.

§  8.
Weteran, przebywający w zakładzie (art. 4 ustawy z dn. 23 marca 1922 r.) otrzymuje stałej pensji i dotychczasowego dodatku drożyźnianego (art. 12 ustawy) od dnia 1 następującego miesiąca po przybyciu do zakładu. Żonatemu weteranowi oblicza się w tym wypadku dodatek drożyźniany, jak samotnemu. Zarząd danego zakładu winien natychmiast zawiadomić wypłacającą izbę skarbową o dniu przybycia weterana do zakładu. Tenże zarząd zakładu zawiadamia również izbę wypłacającą o dniu, w którym weteran zakład opuścił. Z dniem 1 następującego miesiąca po dniu opuszczenia zakładu następuje normalna wypłata zaopatrzenia.
§  9.
Weterani mają prawo do pomocy lekarskiej w ambulatorjach, szpitalach i zakładach leczniczych wojskowych według odnośnych przepisów dla oficerów w służbie czynnej. Bliższe instrukcje w tej mierze wyda Minister Spraw Wojskowych. W tych wypadkach stosuje się normy żywnościowe jak dla osób wojskowych. Odnośnie wysokości i wypłaty pensji i dodatku drożyźnianego ma zastosowanie postanowienie § 8.
§  10.
Sprawy prowadzenia zakładów (Domów Weterańskich) oraz przyjmowania i utrzymywania weteranów (weteranek) w tych zakładach zostaną unormowane oddzielnym rozporządzeniem.
§  11.
Wypłatę stałej pensji i dodatku drożyźnianego zarządza izba skarbowa na podstawie otrzymanych z Ministerstwa Spraw Wojskowych wyciągów z list rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. Weterani otrzymują o wciągnięciu ich na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych odpowiednie zawiadomienia Ministerstwo Spraw Wojskowych (załącznik № 3). Książki weterańskie (załącznik № 4), służące jako legitymacje wystawiają Dowództwa Okręgów Korpusowych. Bliższe postanowienia w tej mierze wyda Minister Spraw Wojskowych.

ROZDZIAŁ  III.

Zaopatrzenie wdów po weteranach.

§  12.
Wdowa, ubiegająca się o zaopatrzenie z tytułu ustawy z dnia 23 marca 1922 r. winna dołączyć do podania o przyznanie pensji zaświadczenie władzy administracyjnej I instancji, a w razie niemożności przedstawienia takiego zaświadczenie dwóch wiarygodnych osób, że do chwili śmierci męża żyła z nim w wspólności małżeńskiej, względnie że do jej utrzymania był sądownie zobowiązany.
§  13.
Odnośnie wymiaru, wypłaty oraz zmian w wysokości dodatku drożyźnianego dla wdów po weteranach mają zastosowanie postanowienia §§ 5, 6 i 7 niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Prawo do zaopatrzenia wdowy po weteranie rozpoczyna się z dniem pierwszym miesiąca, następującego po śmierci weterana, o ile roszczenie zostało zgłoszone w ciągu jednego roku od dnia śmierci męża (art. 6 i 8 ustawy z dnia 23 marca 1922 r.). Po upływie tego terminu zaopatrzenie przyznaje i wymierza się od 1 dnia następującego miesiąca po złożeniu podania do Ministerstwa Spraw Wojskowych.
§  15.
Wdowa, ubiegająca się o zaopatrzenie z tytułu ustawy z dnia 23 marca 1922 r., w razie gdyby mąż jej zmarł jaszcze przed wciągnięciem go przez komisję kwalifikacyjną na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r. winna przeprowadzić tę sprawę w myśl postanowień § 1 i 2 niniejszego rozporządzenia. Nadto do liczby dokumentów, wymienionych w § 2, winna dołączyć metrykę ślubu, metrykę śmierci męża oraz zaświadczenie wymagane w § 12 niniejszego rozporządzenia.

Do wypłaty pensji wdowom po weteranach, w ustępie pierwszym przewidzianych, ma zastosowanie § 11 niniejszego rozporządzenia za wyjątkiem postanowienia, dotyczącego książek weterańskich.

§  16.
Wdowa po weteranie, którego śmierć nastąpiła już po wciągnięciu go na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r., ubiegająca się o zaopatrzenie, winna przedstawić właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania Dowództwu Okręgu Korpusowego następujące dokumenty:
1)
zawiadomienie Ministerstwa Spraw Wojskowych o wciągnięciu jej męża na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych,
2)
metrykę ślubu,
3)
metrykę śmierci męża,
4)
zaświadczenie władzy administracyjnej I instancji, że do chwili śmierci męża żyła z nim we wspólności małżeńskiej, względnie że do jej utrzymania był sądownie zobowiązany.

Po dokładnym zbadaniu przez Dowództwo Okręgu Korpusowego wyżej wyszczególnionych dokumentów, czy odpowiadają postanowieniom, zawartym w rozdziale III niniejszego rozporządzenia, Dowództwo Okręgu Korpusowego, po porozumieniu się z właściwą izbą skarbową, przyznaje wdowie po weteranie pensję wdowią z dniem pierwszym następującego miesiąca po śmierci weterana względnie od dnia 1 miesiąca po zgłoszeniu (§ 14). Dowództwo Okręgu Korpusowego potwierdza na odwrotnej stronie zawiadomienia Ministerstwa Spraw Wojskowych o wciągnięciu jej męża na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych, że dokument ten ważny jest dla wdowy od powyżej wskazanej daty. Tak poświadczone zawiadomienie przesyła Dowództwo Okręgu Korpusowego wdowie po weteranie, dla której stanowi ono legitymację, uprawniającą do korzystania z przyznanego jej zaopatrzenia, oraz przesyła listę płatniczą właściwej izbie skarbowej celem wypłaty pensji wdowiej.

§  17.
Zaopatrzenie żony weterana w wypadku przewidzianym artykułem 7 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. przyznaje właściwa, za wzglądu na miejsce zamieszkania żony weterana, izba skarbowa na zasadzie złożonego odpowiedniego podania żony weterana, metryki ślubu, zaświadczenia o wspólności pożycia małżeńskiego, względnie o zobowiązaniu utrzymania żony do dnia umieszczenia męża w zakładzie oraz zaświadczenia izby skarbowej, wypłacającej weteranowi pensje, w myśl postanowienia § 8 niniejszego rozporządzenia. Wymiar zaopatrzenia w powyższym wypadku stosuje się od pierwszego dnia następującego miesiąca po przyjęciu weterana do zakładu (§ 8), natomiast wypłata ustaje z dniem pierwszym następującego miesiąca po opuszczeniu zakładu przez weterana.
§  18.
Po zmarłych osobach, wymienionych w artykule 1 punkt a) ustawy z dnia 23 marca 1922 r. wypłaca się zapomogę w wysokości stałej pensji weterana wraz z dodatkiem drożyźnianym jak dla weterana samotnego, z uwzględnieniem stałego jego miejsca zamieszkania. Zapomogę przyznaje ta izba skarbowa, która uskuteczniła ostatnią wypłatę zaopatrzenia zmarłego do rąk osoby, która pokryła koszta pogrzebu, na skutek odnośnego podania z dołączeniem metryki śmierci i dowodu pokrycia kosztów pogrzebu, potwierdzonych przez władzę administracyjną pierwszej instancji.

ROZDZIAŁ  IV

Postanowienia ogólne.

§  19.
Pensje weteranów, tudzież pensje wdowie wraz z wszystkiemi dodatkami wypłaca się miesięcznie z góry.
§  20.
W wypadku zawieszenia prawa do zaopatrzenia w myśl art. 9 ustawy z dn. 23 marca 1922 r. zawiesza się wypłatę zaopatrzenia z dniem ostatnim miesiąca, poprzedzającego, względnie piętnastym tego miesiąca, w którym dana osoba objęła służbę zależnie od tego. czy rozpoczęła służbę w czasie między 1 a 15 dniem miesiąca, czy też w dniach następnych. Wznowienie wypłaty wstrzymanego zaopatrzenia następuje z pierwszym dniem następującego miesiąca po zwolnieniu z zajmowanego stanowiska.
§  21.
W razie śmierci weterana, względnie prawomocnego skazania za czyn karygodny, które to skazanie pociąga za sobą utratę prawa do zaopatrzenia, gaśnie prawo do zaopatrzenia z końcem miesiąca, w którym nastąpiła śmierć, względnie w którym wyrok sądowy uzyskał moc prawną.

ROZDZIAŁ  V.

Postanowienia końcowe.

§  22.
Osoby, wciągnięte na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r., w myśl poprzednio obowiązujących ustaw, jakoteż pozostałe po nich wdowy mają prawo do zaopatrzenia w myśl ustawy z dnia 23 marca 1922 r.

Pensje dotychczas wypłacane od dnia 1 lutego 1922 r. według wymiaru, przewidzianego poprzednio obowiązującemi ustawami uważa się jako zaliczki na poczet pensji przysługujących z tytułu ustawy z dn. 23 marca 1922 r.

Zaliczki te zostaną potrącone przy wypłacie pensji w myśl ustawy z dn. 23 marca 1922 r.

§  23.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № 1

MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH

Departament VIII. Sanitarny.

Wydział III.

Warszawa.

Kwestjonarjusz

zgłaszających się do uzyskania prawa do zaopatrzenia na zasadzie ustawy z dnia 23 marca 1922 r. w przedmiocie zaopatrzenia weteranów powstań narodowych z 1831, 1848 i 1853 r. oraz wdów po nich (Dz. U. R. P. № 26 z 1922 r. poz. 212).

1) Imię i nazwisko ..........................................

2) Miejsce zamieszkania .....................................

a) wieś lub miasto .......................................

b) gmina .................................................

c) powiat ................................................

d) województwo ...........................................

3) Data i miejsce urodzenia .................................

4) Pod czyjem dowództwem walczył w powstaniu, lub w jakiej

organizacji służby powstańczej przyjmował udział .........

..........................................................

5) Na kogo z uczestników powstania może się powołać .........

..........................................................

6) W jakich bitwach i walkach uczestniczył, lub jakie funkcje

pełnił w organizacji .....................................

7) Czy był ranny, kiedy, w jakich bitwach lub potyczkach ....

..........................................................

8) Czy był w niewoli, w więzieniu, na zesłaniu, w katordze,

gdzie i jak długo.........................................

..........................................................

9) Czy był na emigracji, gdzie i w jakim czasie .............

..........................................................

10) Czy utracił zdolność do pracy wskutek kalectwa lub ran

otrzymanych w powstaniu ..................................

..........................................................

11) W jakim zawodzie i gdzie pracował przed powstaniem .......

..........................................................

12) W jakim zawodzie i gdzie pracował po powstaniu ...........

..........................................................

13) Czem zajmuje się obecnie i jakie posiada środki do życia .

..........................................................

14) Czy otrzymuje jakie płace ze Skarbu Rzeczypospolitej

Polskiej lub z innych instytucji, w jakiej ilości i z

jakiego tytułu ...........................................

..........................................................

15) Czy ma rodzinę i jaką ....................................

..........................................................

16) Czy życzy sobie być umieszczonym w schronisku na rachunek

przyznanej stałej pensji dożywotniej i czy wolałby

schronisko na wsi, czy też w mieście .....................

17) Gdzie życzy sobie odbierać stałą pensję dożywotnią .......

..........................................................

18) Jakie składa dowody i dokumenty ..........................

..........................................................

..........................................................

19) Własnoręczny podpis zgłaszającego ........................

..........................................................

20) Opinja miejscowej władzy gminnej lub powiatowej ..........

..........................................................

..........................................................

21) Opinja Powiatowej Komendy Uzupełnień względnie Dowództwa

Okręgu Korpusowego........................................

..........................................................

..........................................................

Uwagi. Dla rozpatrzenia przez Komisję Kwalifikacyjną podania o uznanie za weterana 1831, 1848 i 1863 r. potrzebne są następujące dokumenty.

1) Kwestjonarjusz wypełniony.

2) Metryka urodzenia (dla wdów należy dodatkowo złożyć metrykę ślubu i śmierci męża oraz zaświadczenie o wspólności pożycia małżeńskiego, wystawione przez władzę administracyjną 1 instancji lub w razie niemożności wystawienia takowego - zaświadczenie dwóch wiarygodnych osób),

3) Dokument oryginalny, stwierdzający faktyczny udział w powstaniu (o ile takowego się nie posiada, należy złożyć zaświadczenie dwu wiarygodnych osób, które pod odpowiedzialnością osobistą zaświadczają, że petent brał faktycznie udział w powstaniu 1831, 1848 i 1863 r.).

Świadkowie podają swoje stanowisko społeczne lub stan majątkowy. Prawdziwość podpisów ma stwierdzić odnośna władza miejscowa.

ZAŁĄCZNIK  № 2

Deklaracja

do wymiaru dodatku drożyźnianego w myśl ustawy z dnia 23 marca 1922 r. w przedmiocie zaopatrzenia weteranów powstań narodowych z 1831, 1848 i 1863 r. oraz wdów po nich (Dz. U. R. P. № 26 z 1922 r. poz. 212) złożona przez:

1) Nazwisko i imię ...........................................

2) Weteran, weteranka, wdowa po weteranie ....................

3) № i data zawiadomienia Ministerstwa Spraw Wojskowych o

uznaniu za weterana, weterankę, względnie wdowę po

weteranie .................................................

4) Stałe miejsce zamieszkania (miejscowość, gmina, powiat) ...

...........................................................

5) Stan rodzinny (samotny, żonaty) ...........................

6) Czy weteran zajmuje posadę w służbie rządowej

(samorządowej) (podać wysokość miesięcznego uposażenia wraz

ze wszystkiemi dodatkami) ................................

..........................................................

7) Czy żona zajmuje posadę w służbie rządowej (samorządowej)

do której jest przywiązane stałe uposażenie i jakie .......

...........................................................

8) Czy żyje z żoną w separacji. Jeżeli jest separowany lub

rozwiedziony, czy i na podstawie jakiego wyroku sądowego

zobowiązany do utrzymywania żony ..........................

...........................................................

Prawdziwość danych zawartych w deklaracji stwierdzam

własnoręcznym podpisem:

Podpis: ....................................

Stwierdzam prawdziwość danych zawartych w deklaracji.

Podpis: ...................................

przedstawiciela władzy

administracyjnej I instancji.

(Pieczęć) ..............................................

(miejscowość i data)

Uwaga: Do punktu 5 należy dołączyć metrykę ślubu. Do punktu 8 zaświadczenie o wspólności pożycia małżeńskiego, ewentualnie wyrok sądowy. Do punktu 6 dołączyć zaświadczenie władzy służbowej.

ZAŁĄCZNIK  № 3

MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH

Departament ...............

Warszawa, dnia ... 192 ...r.

L...........

Do

Pan ............................

W .........................

Działająca na mocy ustawy z dnia 23 marca 1922 r. w

przedmiocie zaopatrzenia weteranów powstań narodowych z 1831,

1848 i 1863 r. oraz wdów po nich (Dz. U. R. P. № 26 z 1922

r. poz. 212) Komisja Kwalifikacyjna dla weteranów powstań

narodowych z 1831, 1848 i 1863 r. wciągnęła Pan ..............

na listę rzeczywistych uczestników powstań narodowych z 1831, 1848 i 1863 r., t. j. uznała Pan .............................

za weterana (wdowę po weteranie) powstania 18 ... r. mają ...

w powstaniu stopień .......z prawem do pobierania zaopatrzenia

w mysl ustawy z dnia 23 marca 1922 roku.

Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej

dla weteranów powstań narodowych w

1831, 1848 i 1863 r.

ZAŁĄCZNIK  № 4

(Strona 1).

Dowództwo Okręgu Korpusu № ...................................

..............................................................

LEGITYMACJA

№ .....

..............................................................

(Strona 2).

Miejsce na fotografię

Podpis właściciela:

..............................................................

(Strona 3).

Imię i nazwisko ..............................................

..............................................................

Stopień wojskowy .............................................

..............................................................

..............................................................

Data i miejsce urodzenia .....................................

..............................................................

..............................................................

№ ......... zawiadomienia Ministerstwa Spraw Wojskowych o uznaniu za weterana powstania narodowego 18...... r.

......................................dnia...........19.....r.

Dowódca D.O.K. № ...................

....................................

Sprostowania.

W Dzienniku Ustaw № 32, poz. 256 w ustawie z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich, zaszły następujące omyłki:

W art. 5 poczynając od p. 2 do 18 trzeba skasować trzeci rząd "ditto".

W art. 97, w wierszu 4-tym mylnie wydrukowano: "do poszczególnych korpusów zawodowych, wymienionych w punktach od 1-10 włącznie art. 15 niniejszej ustawy", winno być: "do poszczególnych korpusów oficerów zawodowych, wymienionych w punktach od 1 - 10 włącznie art. 5 niniejszej ustawy".

W art. 119 w wierszu 3-cim zamiast: "(art. 116) " winno być: "(art. 118) ".

W № 51 poz. 459 w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 31 maja 1922 r. w przedmiocie spółek akcyjnych, mających znaczenie państwowe lub użyteczności publicznej: w § 4 w wierszu 1-ym zamiast: "Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarach i t. d." winno być: "Rozporządzenie niniejsze nie obowiązuje na obszarach i t. d."

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 lutego 1930 r. (Dz.U.30.11.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 1930 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024