Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 20 lipca 1921 r.
w przedmiocie uzupełnienia rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.

Na mocy art. 2 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r. w sprawie przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 3, poz. 5) oraz w uzupełnienie rozporządzenia w tym przedmiocie z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. R P. № 37, poz. 225) zarządza się co następuje:
§  1.
Koleje, przejęte pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 3, poz. 5) i w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Kolei Żelaznych z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. R P. № 37, poz. 225) eksploatuje Ministerstwo Kolei Żelaznych albo samo, albo też przekazuje je w myśl art. 2 ust. z dn. 14 grudnia 1920 r., w porozumieniu z Ministerstwem opraw Wojskowych, do eksploatacji innym ministerstwom i urzędom z ministerstwami zrównanym lub instytucjom.
§  2.
Przekazanie kolei do eksploatacji przez Ministerstwo Kolei Żelaznych innemu ministerstwu lub jednemu z urzędów w § 1 pomienionych następuje w formie przekazania kolei do użytkowania.

Warunki tego użytkowania, t. j. prawa i obowiązki dającego w użytkowanie i użytkownika, muszą być uzgodnione protokularnie.

W każdym wypadku musi być stwierdzony obustronnie, w formie protokularnego opisu, stan kolei, jej urządzeń, ilość i jakość materjałów oraz wogóle stan oddawanego przedmiotu użytkowania.

O ile do protokułu dołącza się, jako integralną jego część, wykazy, zestawienia lub inne temu podobne spisy, muszą one być zaopatrzone klauzulą, iż są sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym i podpisane, tak samo, jak protokuł, przez obydwie strony, t. j. oddającą i odbierającą.

Protokuł i jego załączniki będą stanowić podstawę przy zwrocie przedmiocie użytkowania, po ustaniu użytkowania.

Warunki użytkowania ustala Ministerstwo Kolei Żelaznych w porozumieniu z odnośnem ministerstwem, względnie urzędem (§ 1) ; formalne oddanie kolei do eksploatacji, może być poruczone tej dyrekcji kolei państwowych, w której okręgu tezy kolej, będąca przedmiotem oddania.

§  3.
Sposób przekazania kolei do eksploatacji przez Ministerstwo Kolei Żelaznych instytucjom zależy od charakteru instytucji, do której przechodzi kolej.
§  4.
Przekazywanie kolei do. eksploatacji instytucjom państwowym następuje przez Ministerstwo Kolei Żelaznych w porozumieniu z tem ministerstwem, względnie urzędem z ministerstwem zrównanem (§ 1), do którego należy organizacyjnie dana instytucja państwowa, w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.
§  5.
Przekazywanie kolei do eksploatacji instytucjom samorządowym, gminnym i t. p. może nastąpić pod tym warunkiem, jeśli Ministerstwo Kolei Żelaznych kolei przejętych we własnym zarządzie nie eksploatuje i nie ma zamiaru eksploatować, lub też eksploatując je uważa, że ze względów ekonomicznych dalsza własna eksploatacja nie byłaby wskazana, żadne zaś z innych ministerstw, urzędów i instytucji państwowych (§ 4) nie zgłosiło zapotrzebowania co do eksploatacji danej kolei.

Co do takiej eksploatacj musi być zawarta umowa zawsze pod tytułem odpłatnym, faktyczne zaś oddanie kolei do eksploatacji następuje na podstawie protokułu, spisanego w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.

§  6.
Przekazywanie kolei do eksploatacji instytucjom prywatnym, jak przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom, bankom i t. p. może nastąpić tylko o tyle, o ile jednocześnie co do danej kolei niema zapotrzebowania ze strony innych ministerstw, urzędów (§ 1) lub instytucji państwowych i samorządowych (§ 4 i 5) i tylko w formie użytkowania odpłatnego, każdocześnie jednostronnie przez Ministerstwo Kolei Żelaznych odwołalnego, bez prawa ze strony używającej do jakiegokolwiek odszkodowania z tego tytułu.

Z instytucjami prywatnemi zawiera umowę Ministerstwo Kolei Żelaznych. Oddanie zaś faktyczne może nastąpić przez upoważnione do tego przez Ministerstwo Kolei Żelaznych niższe urzędy kolei państwowych w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.

§  7.
Nadzór nad eksploatacją kolei, będących w użytkowaniu innych ministerstw, urzędów i instytucji (§ 1) prowadzi Ministerstwo Kolei Żelaznych według specjalnych przepisów, wydanych na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Kolei Żelaznych z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 37, poz. 225).
§  8.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.71.481

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.
Data aktu: 20/07/1921
Data ogłoszenia: 31/08/1921
Data wejścia w życie: 31/08/1921