Dodatki dla urzędników i niższych funkcjonarjuszów budownictwa państwowego Ministerstwa Robót Publicznych, za pracę przy budowie na obszarach b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1921 r.
o dodatkach dla urzędników i niższych funkcjonarjuszów budownictwa państwowego Ministerstwa Robót Publicznych, za pracę przy budowie na obszarach b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. z r. 1920 Nr . 65, poz. 429), zarządza się co następuje:
§  1.
Państwowi funkcjonarjusze techniczni (urzędnicy, jakoteż niżsi funkcjonarjusze) mogą otrzymywać, w razie czasowego przydzielenia do budowy, leżącej poza stałem miejscem służbowern na czas dłuższy, jak 3 miesiące, zamiast djet, miesięczne dodatki za pracę przy budowie, ustalone stosownie do stopnia służbowego.

Wysokość tych dodatków wynosi 75% trzydziestokrotnych każdorazowych djet normalnych i ich uzupełnienia, określonych w art. 2, 3 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1920 r. (Dz. Ust. № 74, poz. 507).

Warunkiem otrzymania dodatku za pracę przy budowie jest istotne prowadzenie budowy oraz czasowy pobyt w miejscu budowy, położonem poza stałem miejscem służbowem.

§  2.
Za prowadzenie budowy w miejscowości, będącej stałem miejscem służbowem, mogą otzymywać państwowi urzędnicy techniczni miesięczne dodatki za pracę przy budowie, stosownie do stopnia służbowego w wysokości połowy dodatku, określonego w § 1 niniejszego rozporządzenia.

Dodatek ten przyznany będzie za istotne prowadzenie budowy i jedynie za czas spędzony faktycznie przy budowie. Dodatek za pracę przy budowie stanowi w okresie, za który został przyznany, równocześnie wynagrodzenie za wszystkie inne czynności służbowe ubocznie spełniane.

§  3.
Niżsi funkcjonarjusze państwowi mogą otrzymywać za nadzór robót budowlanych i konserwacyjnych, a nadzorcy rzek i wytyczni za inspekcję (ze stałego miejsca służbowego) na przydzielonej im służbowej przestrzeni, za czas istotnego nadzoru robót, względnie za czas wykonywania istotnie inspekcji, - miesięczne dodatki w wysokości 1/3 dodatków, określonych w § 1, przy długościach przestrzeni służbowej do 7 km., i 1/2 dodatków, określonych w § 1, przy długościach przestrzeni ponad 7 klm.
§  4.
Urzędnik techniczny, pobierający dodatek za pracę przy budowie nie ma prawa do zaliczenia jakichkolwiek kosztów podróży w promieniu 2 km. od domu, w którym zamieszkuje w stałem miejscu służbowem, lub też w miejscu przydziału.

Jeśli budowa jest prowadzona w odległości większej niż 2 klm. od domu zamieszkania, przysługuje państwowym urzędnikom technicznym prawo do zaliczania unormowanych kosztów wyjazdu. Niżsi funkcjonarjusze państwowi otrzymują tylko zwrot kosztów dojazdu, względnie biletu kolejowego, jeżeli czynność służbowa wymaga odbycia drogi ponad 7 klm.

§  5.
Jeżeli budowa, do której jest przydzielony państwowy funkcjonarjusz, doznaje przerwy, wówczas winien on wrócić do swej stałej siedziby służbowej, o ile jego władza przełożona inaczej nie zarządzi.

O ile funkcjonarjusz, pomimo dłuższej przerwy w budowie zostaje za zgodą władzy przełożonej w miejscu przydzielenia w interesie budowy, należy mu się również dodatek za pracę przy budowie.

§  6.
Prawo do pobierania dodatku za pracę przy budowie będzie każdorazowo przyznawane w zarządzeniu, którem przydzielono funkcjonarjusza państwowego do budowy, przy dokładnem oznaczeniu wysokości dodatku.
§  7.
Dodatki za pracę przy budowie przyznaje Ministerstwo Robót Publicznych, może jednak upoważnić do tego urzędy II instancji.
§  8.
Postanowienia §§ 1, 2, 3, 4, odnoszą się zarówno do dodatków przyznawanych z funduszów państwowych, jakoteż z funduszów instytucji publicznych.
§  9.
Ewentualne dodatki za pracę przy budowie pracowników kontraktowych będą ustalone w odnośnej umowie.
§  10.
Dodatki za pracę przy budowie będą wypłacane w ratach miesięcznych z dołu, od dnia objęcia czynności, za którą przyznano dodatek, do dnia skończenia tej czynności przez danego funkcjonarjusza.
§  11.
Dodatki za pracę przy budowie będą wypłacane z kredytów, przewidzianych w preliminarzu budżetowym, względnie z funduszów instytucji publicznych.
§  12.
W razie zmiany podstawy obliczenia uzupełnienia normalnych djet, wysokość określonych tem rozporządzeniem dodatków ulegnie rewizji.
§  13.
Przepisy niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie od dnia 1 maja 1921 r.
§  14.
Do wyjaśnienia wątpliwości, powstałych przy stosowaniu przepisów niniejszego rozporządzenia, powołane jest Ministerstwo Robót Publicznych.
§  15.
Niniejsze rozporządzenie znosi wszystkie przepisy o dodatkach za pracę przy budowie, obowiązujące na terenie b. zaboru rosyjskiego i b. zaboru austrjackiego.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.71.473

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki dla urzędników i niższych funkcjonarjuszów budownictwa państwowego Ministerstwa Robót Publicznych, za pracę przy budowie na obszarach b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego.
Data aktu: 05/08/1921
Data ogłoszenia: 31/08/1921
Data wejścia w życie: 01/05/1921