Przepisy taryfowe w komunikacji między stacjami polskich kolei państwowych a stacjami zagranicznemi, położonemi poza punktami przejściowemi polsko-czesko-słowackiemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
w sprawie przepisów taryfowych w komunikacji między stacjami polskich kolei państwowych a stacjami zagranicznemi, położonemi poza punktami przejściowemi polsko-czesko-słowackiemi.

Na mocy dekretu z dn. 7 lutego 1919 (Dziennik Praw Nr. 14 poz. 152) i w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządzam co następuje:
Polskie Koleje Państwowe.

Okręg i Dyrekcji Warszawskiej, Radomskiej, Poznańskiej, Krakowskiej, Lwowskiej i Stanisławowskiej

A.

Z dniem 1 listopada 1919 r. obowiązują przy przewozie przesyłek, przechodzących przez graniczne punkty przejściowe: Bogumin, Karwinę, Cieszyn, granicę pod Beskidem, granicę pod Leluchowem, granicę pod Łupkowem, granicę pod Siankami i Żwardoń na całej przestrzeni od polskiej stacji nadawczej do granicznego punktu przejściowego wyłącznie przepisy taryfowe, stosowane w okręgu stacji nadawczej w dniu nadania przesyłki, w odwrotnym zaś kierunku na całej przestrzeni od granicznego punktu przejściowego do polskiej stacji odbiorczej wyłącznie przepisy taryfowe, stosowane w okręgu stacji obiorczej w dniu przejścia przesyłki na polskie koleje państwowe. Stosowanie innych przepisów taryfowych przy przewozie takich przesyłek jest zatem wykluczone i reklamacje takie nie będą uwzględnione.

Postanowienie niniejsze obejmuje zarówno ogólne przepisy taryfowe jak i sposób obliczenia przewoźnego i należności ubocznych, klasyfikację towarów, wysokość stawek i t. d.

Należności natomiast narosłe na stacjach pośrednich lub granicznych zalicza się według przepisów taryfy obowiązującej w okręgu danej stacji, pośredniej wzgl. granicznej.

B.

Odległości kilometryczne od polskiej stacji nadawczej do granicznego punktu przejściowego wzgl. od tegoż punktu do polskiej stacji odbiorczej oblicza się przez dodanie odległości kilometrycznej od stacji nadawczej wzgl. odbiorczej do jednej z niżej wymienionych stacji przejściowych pomiędzy b. zaborami i odległości kilometrycznej od tejże stacji do granicznego punktu przejściowego, poczem następuje obliczenie przewoźnego za całą odległość uzyskaną w ten sposób.

Nadawca może w liście przewozowym oznaczyć stację, przez którą przesyłka ma przejść z jednego b. zaboru do drugiego. W takim wypadku oblicza się przewoźne wedle drogi wskazanej przez nadawcę. W innych wypadkach przysługuje kolei prawo wyboru drogi i obliczenia przewoźnego według obranej drogi.

Wykaz odległości

wyrażony w kilometrach pomiędzy stacjami przejściowemi Poznańskiego i Kongresówki z jednej, a granicznemi punktami przejściowemi z drugiej strony

Bogumin Cieszyn Granica pod Beskidem Granica pod Leluchowem Granica pod Łupkowem Granica pod Siankami Karwina Zwardoń
Bełzec 455 456 251 382 295 276 453 468
Nadbrzezie 328 329 387 273 316 340 326 341
Rozwadów 345 346 345 290 274 298 343 358
Skalmierzyce 475 477 757 543 686 710 473 496
Szczakowa 114 116 520 290 365 473 112 135

C.

Z jakiemi państwami będzie dopuszczoną bezpośrednia komunikacja towarowa i jakie w tej komunikacji będą obowiązywały przepisy przewozowe, ogłosi się osobnem rozporządzeniem.

Warszawa, dn. 15 października 1919 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1919.83.457

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy taryfowe w komunikacji między stacjami polskich kolei państwowych a stacjami zagranicznemi, położonemi poza punktami przejściowemi polsko-czesko-słowackiemi.
Data aktu: 15/10/1919
Data ogłoszenia: 01/11/1919
Data wejścia w życie: 01/11/1919