Żywienie dzieci w polskich szkołach

W dniu 14 listopada 2012 r. wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki wziął udział w konferencji "Żywienie dzieci w Polsce: Czy stać nas na złe żywienie dzieci?", zorganizowanej z inicjatywy podkomisji stałej do spraw Zdrowia Publicznego, Parlamentarną Grupę Kobiet i Biuro Analiz Sejmowych oraz Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci "Zdrowe Pokolenia".

Uczestnicy debaty wspólnie zastanawiali się nad tym w jaki sposób "skutecznie walczyć z epidemią chorób cywilizacyjnych spowodowanych w dużej mierze złym odżywianiem, niezdrowym stylem życia i brakiem wystarczającej wiedzy w tym zakresie".

W ramach spotkania Tadeusz Sławecki przedstawił szereg działań podejmowanych przez MEN mających na celu budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Wśród inicjatyw prozdrowotnych, które działają już od wielu lat wymienił m.in. program "Szklanka Mleka", w ramach którego dzieci w wielu szkołach dostają nie tylko mleko, ale również twarożki, jogurty czy napoje mleczne, jak również realizowany od 2009 roku program "Owoce w szkole", dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych dostają co kilka dni porcję świeżych warzyw i owoców.

Uczestnicy debaty pozytywnie przyjęli pomysł wprowadzenia zakazu emitowania przed programami dla dzieci, reklam promujących niezdrową żywność, a także opracowanie wytycznych jakie produkty będą mogły być sprzedawane w szkolnych sklepikach.

Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 16 listopada 2012 r.

Data publikacji: 16 listopada 2012 r.