Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że jego resort wyda wytyczne dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów. Nie jest jeszcze przesądzone, jak będą wyglądać - nie wiadomo, czy uczniowie będą musieli pisać egzamin w maseczkach, ale resort nie wykluczył takiej opcji.

Matury i egzaminy ósmoklasisty w czerwcu, lekcje zawieszone do 24 maja>>

 

Szczegółów na razie nie ma

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia - poinformował  w piątek resort edukacji.

Czytaj w LEX: Dokumentowanie pracy zdalnej nauczycieli - wzory dokumentów >

 

Samych wytycznych, jak miałoby to wyglądać, jeszcze nie ma, bo - jak stwierdza Dariusz Piontkowski - jest na to jeszcze za wcześnie. W opracowaniu wytycznych pomoże resort zdrowia, będą znane bliżej terminu egzaminów. - Najtrudniejszy będzie ten moment, w którym uczniowie będą przychodzili na egzaminy do szkoły i wtedy nie mogą się tłoczyć przed wejściem do sali gimnastycznej czy lekcyjnej, trzeba będzie więc prawdopodobnie poprosić uczniów, aby znacznie wcześniej przyszli na egzamin i zachowali te odległości dwóch metrów od siebie. Wtedy powinni też nosić maseczki – mówił szef MEN w wywiadzie dla WP.

Czytaj w LEX: Przedłużanie kadencji dyrektora szkoły w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół - poradnik na przykładach >

 

Problemy lokalowe i kadrowe

Minister zapewniał też, że w pierwszej kolejności przywrócona zostanie praca przedszkoli. Sceptycznie zarówno do pomysłu organizacji egzaminów, jak i otwarcia placówek dla najmłodszych, podchodzą związkowcy. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, krytykował MEN za opieszałość w kwestii decyzji o terminach egzaminów. Otwarcie przedszkoli uważa natomiast za nierozsądne.

- Nie jesteśmy w stanie organizować zajęć w przedszkolach tak, by dwadzieścioro dzieci w grupie siedziało w odległości dwóch metrów od siebie. To niebezpieczne dla dzieci, ich rodziców i pracowników. Mogłoby doprowadzić do znacznego wzrostu zachorowań i zamiast odmrożenia gospodarki moglibyśmy mieć jeszcze większy zastój. Rząd powinien pomyśleć raczej nad rozszerzeniem prawa do zasiłków na opiekę nad dziećmi - tłumaczył Prawo.pl.

Czytaj w LEX: Finansowanie zadań oświatowych w okresie zawieszenia zajęć z powodu koronawirusa >

 

Raczej na hali niż w szkole

- Bezpieczne przeprowadzenie egzaminów nie będzie łatwe, nie wiem, czy rząd bierze to pod uwagę, bo wszystkie decyzje poznajemy bardzo późno, do piątku nie wiedzieliśmy choćby, czy uczniowie w poniedziałek pójdą do szkoły, bo MEN zwlekał z ogłoszeniem dotyczącym kontynuowania zdalnego nauczania - mówi Prawo.pl Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Uważam, że w obecnej sytuacji należałoby zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty i ograniczyć się jedynie do przeprowadzenia matury. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to myślę, że powinno wykorzystać się hale, na których odbywają się targi, np. Expo. Dzięki temu bez większego problemu dałoby się zapewnić odstęp pomiędzy piszącymi. Nie słyszymy też na razie nic o środkach ochrony osobistej dla nauczyciel, a przecież powinny one zostać zapewnione osobom, które zasiadają w zespołach egzaminacyjnych, podobnie zresztą jak testy, choć wątpię, żeby tak było, skoro brakuje ich nawet dla medyków - dodaje.

Sceptycznie podchodzi do kwestii otwierania przedszkoli, zauważając, że bez odpowiednich środków. - Aby było to naprawdę bezpieczne, takie wejście do placówki powinno przypominać izbę przyjęć. Tu także trudno mi uwierzyć, że dla pracowników znajdą się i testy, i środki ochrony. A to kluczowe dla bezpieczeństwa nauczycieli, dzieci i rodzin tych wszystkich osób - tłumaczy Marek Pleśniar.

Czytaj w LEX: Monitorowanie postępów ucznia podczas pracy zdalnej oraz warunki przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych, poprawkowych i sprawdzianów w okresie zawieszenia zajęć >