Już po raz dziewiąty w konkursie organizowanym przez miesięcznik „Dyrektor Szkoły” i kwartalnik „Wczesna Edukacja” wybrano najlepszych dyrektorów placówek oświatowych. W tym roku - po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią - gala odbyła się stacjonarnie.

Czytaj: O szkole w czasie kryzysu demokracji na VIII Kongresie Edukacja i Rozwój>>

Czytaj w LEX: Ocena pracy dyrektora od 1.09.2022 r. >>>

Wyróżnienia i nagroda specjalna

Galę wręczenia nagród poprowadzili: Małgorzata Pomianowska, redaktor naczelna miesięcznika "Dyrektor Szkoły" oraz redaktor Klaudiusz Kaleta.

- Spotykamy się już po raz dziewiąty, jak zawsze z okazji Dnia Dyrektora Szkoły i Dyrektora Przedszkola, podkreślając tym konkursem doniosłość tego święta - mówiła Małgorzata Pomianowska. Przypomniała, że kandydatów do konkursu zgłaszają samorządy, uczniowie, społeczności lokalne, rodzice.  - W tym roku poziom merytoryczny był tak wysoki, że jury miało spore trudności, by z kogoś zrezygnować. Jeżeli musieliśmy kogoś pominąć, to z ogromnym żalem, dlatego nominowaliśmy aż piętnaścioro kandydatów, czyli rekordową liczbę w historii konkursu - mówiła.

Czytaj w LEX: Zastępstwo dyrektora szkoły i przedszkola - komentarz praktyczny >>>

Czytaj w LEX: Wybrane zagadnienia dotyczące wynagradzania nauczycieli - ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji prawnej dyrektora szkoły i przedszkola >>>

Wyróżniono:

  • Dyrektor Renatę Czuj z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. A. Mickiewicza w Lubaniu,
  • Dyrektor Katarzynę Jakimiuk Baran z Ośrodka Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Długoborzu,
  • Dyrektora Marka Radyko, z I Społecznej Szkoły im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni,
  • Dyrektora Kazimierza Wojnickiego z Zespołu Szkół i Przedszkola im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach;

 

Elżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik zarządu ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska, wręczyła też nagrodę specjalną dyrektorowi Piotrowi Adamczewskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim. 

- Tylko ci, którzy ryzykują pójście za daleko, dowiedzą się, jak daleko można dojść - mówiła, cytując T.S. Eliota. - Szkoła kierowana przez młodego stażem dyrektora, w ciągu kilku lat zmieniła swoje oblicze. Pan dyrektor zastosował dźwignię edukacyjną, podniósł na wyższy poziom jakościowy całą placówkę - podkreślała.

Czytaj w LEX: Wspomaganie dyrektora szkoły przez kuratora oświaty >>>

Czytaj w LEX: Dostęp do informacji publicznej - obowiązki dyrektorów szkół i przedszkoli >>>

 

Nagrodzeni dyrektorzy

Przewodnicząca kapituły prof. Małgorzata Żytko podkreślała, że w tym roku przed jury stało wyjątkowo trudne zadanie. - To była trudna decyzja, ale w końcu udało nam się ją podjąć - podkreślała. Super Dyrektorem Przedszkola została Bożena Kochanowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu.

- Pani dyrektor stworzyła wyjątkowe przedszkole otwarte na potrzeby dzieci ze specjalnymi potrzebami. Zmotywowani nauczyciele, to efekt aktywności podejmowanych działań przez panią dyrektor - brzmiało uzasadnienie decyzji o przyznaniu tytułu.

 

 

Super Dyrektorem Szkoły została natomiast Wiesława Dziklińska ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego w Warszawie. Nagrodę przyznano za podejmowanie działań wyjątkowo ważnych w obliczu kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie. - Połowa uczniów jej szkoły pochodzi ze środowisk cudzoziemskich, a migracja poszerzyła liczbę uczniów. Pani dyrektor udało się stworzyć szkołę, w którym wszyscy czują się dobrze i bezpiecznie, to działania, które zasługują na najwyższe uznanie. Jej otwartość na różnorodność pozwoliła urzeczywistnić kulturę szkoły na miarę współczesnych potrzeb - wskazywano, uzasadniając decyzję.