Za pozytywną realizację rządowego programu "Cyfrowa szkoła" odpowiada Minister Edukacji Narodowej. Zgodnie z postawionymi przez rząd założeniami program ten ma przyczynić się do rewolucji technologicznej w polskich szkołach.
Przede wszystkim 18 darmowych e-podręczników będzie udostępnionych na tzw. otwartych licencjach, co jak wyjaśnia MEN oznacza, że "każdy będzie mógł je dowolnie kopiować, wykorzystywać oraz drukować". Interaktywne e-podręczniki mają być uzupełnieniem obecnych na rynku komercyjnych podręczników przygotowanych przez wydawców edukacyjnych.
Aby obniżyć koszty związane z zakupem podręczników Krystyna Szumilas Minister Edukacji Narodowej wydała w czerwcu br. rozporządzenie w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Jak podało MEN "rozporządzenie to ograniczy możliwość składania wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika zmienionych w części stanowiącej nie więcej niż 20%. W konsekwencji kolejne wydania nie mogą się pojawić wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia dopuszczenia pierwotnej wersji podręcznika. Wprowadzone zmiany wpłyną pozytywnie oraz rozpowszechnią obrót używanymi podręcznikami.
Celem wyrównania szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej ministerstwo przeznaczy 128 milionów złotych na dofinansowanie kosztów zakupów podręczników przez rodziców w ramach programu "Wyprawka szkolna".
Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP
Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 20 sierpnia 2012 r.