Informację taką szef MEIN przedstawił w poniedziałek w uroczystości symbolicznego wkopania łopaty pod budowę sali gimnastycznej przy Społecznej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Wronowskiej w woj. lubelskim.

Jak mówił, z tego rozdania z Polskiego Ładu w całej Polsce samorządowcy pozyskali 3,2 mld zł na inwestycje edukacyjne i okołoedukacyjne. A poprzedniego rozdania to było blisko 2 mld zł. - Razem na przestrzeni kilku miesięcy z pieniędzy rządowych na inwestycje samorządowe w infrastrukturę edukacyjną przeznaczyliśmy 5,2 mld zł – poinformował Czarnek.

Samorządy dostają pieniądze od rządu

Minister edukacji podkreślił, że placówka oświatowa w Dąbrowie Wronowskiej jest szkołą społeczną. - Była kiedyś samorządowa, ale jako niewielka została zlikwidowana przez poprzednie jeszcze władze. Dziś świetnie prowadzi ją stowarzyszenie. To jest też piękna współpraca burmistrza ze stowarzyszeniem, godna polecenia w całej Polsce, bo nie wszędzie współpraca między władzami samorządowymi a stowarzyszeniami prowadzącymi szkołę, tak się układa- stwierdził.

 

 

Natomiast uczestniczący w uroczystości wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak ocenił budowę czterech sal gimnastycznych przy szkołach w jednej gminie jako „sytuację bezprecedensową”. - Jest to możliwe dzięki współpracy rządu i samorządu. Gmina Poniatowa otrzymała z drugiej transzy Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” kolejne 10 mln zł na inwestycje. Środki te mają być przeznaczone na rozbudowę pływalni i rozbudowę jednej z dróg. Gratuluję skuteczności w pozyskiwaniu tych funduszy – powiedział Kanthak.