„Rzeczpospolita” rozmawia z minister Katarzyną Hall o nowych programach nauczania. Tłem rozmowy jest spotkanie minister Hall z uczestnikami Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, które ma odbyć się 17.09 oraz pytanie o to, jak uczyć w szkole o Katyniu.
Według minister Hall uczyć w szkole powinni dobrze przygotowani nauczyciele, którym trzeba zapewnić do tego dobre materiały. Zespół ekspercki przygotował nową, mądrą podstawę programową, podręczniki dopuszczamy na podstawie opinii właściwych rzeczoznawców. Do uczenia w szkole trzeba fachowców i nie pozwolę na to, by dzieci uczył historii ktoś, kto się na niej nie zna, albo żeby opiniował podręczniki ktoś, kto się na tym nie zna – mówi Hall.
Minister nie zgadza się z zarzutem, że kształcenie historii zakończy się po pierwszej klasie liceum. Zakończy się ogólny kurs historii dla wszystkich uczniów. Potem będą wybierać: czy chcą uczyć się historii z rozszerzonym programem, czy wybiorą kilka tematów do zrealizowania Nowy program jest lepszy. Mankamentem starych programów było to, że realizowano niemal te same treści programu najpierw w szkole podstawowej, potem w gimnazjum i jeszcze raz w liceum – twierdzi Pani Minister.
Wiele instytucji i organizacji zaproszono do udziału w koalicji na rzecz historii najnowszej w edukacji, w ramach ogłoszonego przez MEN bieżącego roku szkolnego Rokiem Historii Najnowszej, do prezentowania swoich działań – konkursów czy projektów adresowanych do szkół oraz materiałów edukacyjnych, na uruchamianej specjalnej stronie internetowej www.rokhistorii.men.gov.pl. Nauczycielom historii w ten sposób pomożemy w pracy z uczniami, dając im do wyboru wiele ciekawych możliwości mówienia o historii –uważa minister Hall.
 
Źródło: Rzeczpospolita, 17.09.2009 r.