Pytanie Użytkownika LEX Ochrona Danych Osobowych: Czy pracodawca może wymagać od swojego pracownika, aby ten na wniosku urlopowym musiał podać miejscowość i kraj, w którym będzie spędzał urlop wypoczynkowy?

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy (dalej k.p.) pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Oznacza to, że co do zasady pracodawca może wymagać wskazania danych kontaktowych lub pozostawania w kontakcie poprzez służbowe środki komunikacji od pracowników pełniących strategiczne funkcje, i co do których prawdopodobne jest, że może zaistnieć konieczność ich odwołania z urlopu.


Przepisy kodeksu pracy nie określają, w jaki sposób pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, dają jedynie taką możliwość w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, pod warunkiem pokrycia kosztów odwołania z urlopu.

Zgodnie z art. 5 RODO, pracodawca powinien pozyskiwać od pracowników tylko te dane, które faktycznie są niezbędne do realizacji stosunku pracy. Uzyskiwanie informacji nadmiarowych, jeżeli nie ma to uzasadnienia w innych przepisach sektorowych (np. wynikałoby to ze szczególnego charakteru pracy lub pełnionej funkcji), jest zatem niedozwolone. Miejsce wakacji pracownika jest zatem informacją prywatną, której nie można od niego żądać ze względu na ochronę jego prawa do prywatności przysługującą na mocy przepisów RODO.