Zasady, tryb i organy właściwe do wydawania orzeczeń o trwałej niezdolności do pracy nauczycieli akademickich spowodowanej chorobą oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 1 rok.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 27 lutego 1984 r.
w sprawie zasad, trybu i organów właściwych do wydawania orzeczeń o trwałej niezdolności do pracy nauczycieli akademickich spowodowanej chorobą oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 1 rok.

Na podstawie art. 169 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1982 r. Nr 14, poz. 113 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Orzeczenie o trwałej niezdolności nauczyciela akademickiego do pracy naukowej i dydaktycznej spowodowanej jego chorobą wydaje komisja lekarska, zwana dalej "komisją", powołana przez lekarza wojewódzkiego w składzie:
1)
przewodniczący lekarz - wojewódzki inspektor do spraw orzecznictwa lekarskiego,
2)
lekarz specjalista II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych,
3)
inni lekarze specjaliści powoływani w zależności od potrzeb.
2. 
W badaniu przez komisje może uczestniczyć lekarz dotychczas leczący nauczyciela akademickiego, w celu uzupełnienia dodatkowymi wyjaśnieniami przygotowanej dokumentacji.
3. 
Komisja obejmuje swoim działaniem obszar określony przez lekarza wojewódzkiego.
4. 
Obszar działania powinien być tak określony, aby umożliwiał zainteresowanym łatwy dostęp do komisji.
§  2. 
1. 
Orzeczenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, wydaje się na wniosek zakładu pracy lub nauczyciela akademickiego.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
opinię zakładu pracy o przebiegu pracy nauczyciela akademickiego z podaniem okresu pracy oraz warunków, w których praca ta była wykonywana, ze szczególnym uwzględnieniem warunków uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia,
2)
zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia, pod którego opieką lekarską nauczyciel akademicki się znajduje,
3)
dokumentację lekarską z zakładu społecznego służby zdrowia, w którym leczył się nauczyciel akademicki.
§  3. 
1. 
Komisja, o której mowa w § 1 ust. 1, orzeka na podstawie wyników bezpośredniego badania nauczyciela akademickiego, dokumentacji lekarskiej oraz opinii, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1.
2. 
Przy wydawaniu orzeczeń o trwałej niezdolności nauczyciela akademickiego do pracy naukowej i dydaktycznej komisja powinna wziąć pod uwagę:
1)
stan czynnościowy organizmu,
2)
charakter i przebieg procesu chorobowego i stopień jego zaawansowania,
3)
płeć i wiek,
4)
okres i warunki, w których nauczyciel akademicki wykonywał pracę,
5)
stopień ograniczenia zdolności do pracy.
3. 
Jeżeli komisja nie może wydać orzeczenia na podstawie bezpośredniego badania i posiadanej dokumentacji, może:
1)
skierować nauczyciela akademickiego na badanie dodatkowe lub specjalistyczne,
2)
zażądać uzupełnienia dokumentacji lekarskiej lub zawodowej.
§  4. 
1. 
Orzeczenie komisji powinno zawierać:
1)
dokładny opis stanu zdrowia z rozpoznaniem i podaniem numeru statystycznego choroby,
2)
ustalenie trwałej niezdolności do pracy naukowej i dydaktycznej nauczyciela akademickiego spowodowanej jego chorobą lub stwierdzenie braku podstaw do takiego ustalenia,
3)
szczegółowe uzasadnienie orzeczenia,
4)
podpisy wszystkich członków komisji.
2. 
Orzeczenie komisji wpisuje się do dokumentacji lekarskiej.
§  5. 
Komisja wydaje nauczycielowi akademickiemu zaświadczenie, zawierające ustalenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
§  6. 
1. 
W razie gdy orzeczenie komisji stwierdzające niezdolność nauczyciela akademickiego do pracy naukowej i dydaktycznej wydane zostało na wniosek zakładu pracy, nauczyciel akademicki - jeżeli nie zgadza się z tym orzeczeniem - może wystąpić do lekarza wojewódzkiego z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badań.
2. 
Ponowne badanie przeprowadza komisja w innym składzie osobowym pod przewodnictwem odpowiedniego specjalisty wojewódzkiego.
§  7. 
Do wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy nauczyciela akademickiego z powodu choroby przekraczającej jeden rok stosuje się przepisy w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy, z uwzględnieniem przepisu art. 169 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1982 r. Nr 14, poz. 113 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176).
§  8. 
W związku z art. 228 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 maja 1967 r. w sprawie wydawania orzeczeń lekarskich o trwałej niezdolności do pracy naukowej i dydaktycznej oraz do pracy na stanowiskach bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej (Dz. U. Nr 19, poz. 86) w zakresie dotyczącym nauczycieli akademickich.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.6.50

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady, tryb i organy właściwe do wydawania orzeczeń o trwałej niezdolności do pracy nauczycieli akademickich spowodowanej chorobą oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 1 rok.
Data aktu: 27/02/1984
Data ogłoszenia: 15/03/1984
Data wejścia w życie: 15/03/1984