Powoływanie gminnych komendantów straży pożarnych.

UCHWAŁA Nr 227
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 1974 r.
w sprawie powoływania gminnych komendantów straży pożarnych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 120, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 49, poz. 317 i z 1974 r. Nr 22, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W gminach (miastach i gminach) oraz w miastach nie stanowiących powiatów mogą być powoływani gminni komendanci straży pożarnych, zwani dalej "gminnymi komendantami", którzy pełnią swoje obowiązki społecznie.
2.
Gminnego komendanta powołuje i odwołuje terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego po porozumieniu z powiatowym komendantem straży pożarnych lub na jego wniosek.
3.
Gminnych komendantów powołuje się za ich zgodą spośród członków ochotniczych straży pożarnych lub Korpusu Technicznego Pożarnictwa, posiadających doświadczenie w pracy związanej z ochroną przeciwpożarową, a także umiejętności organizacyjne.
§  2.
1.
Zadaniem gminnego komendanta jest sprawowanie opieki organizacyjnej i technicznej nad ochotniczymi i obowiązkowymi strażami pożarnymi na terenie gminy (miasta i gminy) lub miasta nie stanowiącego powiatu, koordynowanie ich działalności, a także przedstawianie terenowemu organowi administracji państwowej stopnia gminnego opinii i wniosków w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
2.
Do zadań gminnego komendanta należy w szczególności:
1)
udział w organizowaniu ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych,
2)
stawianie wniosków o powoływanie wart przeciwpożarowych,
3)
pomoc w organizowaniu przeglądów stanu bezpieczeństwa pożarowego,
4)
organizowanie ćwiczeń, manewrów i zawodów ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych oraz dokonywanie kontroli stanu gotowości bojowej tych straży,
5)
współdziałanie w organizowaniu czynów społecznych w budowie strażnic pożarnych, urządzeń przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego i dróg dojazdowych do nich, urządzeń łączności itp.,
6)
zgłaszanie potrzeb finansowych w sprawie zakupów i napraw sprzętu oraz urządzeń pożarniczych, konserwacji i budowy strażnic, urządzeń wodnych, łączności i dróg dojazdowych do urządzeń przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego,
7)
przedstawianie wniosków o odznaczenia i wyróżnienia za wybitną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
3.
Przy wykonywaniu swych zadań gminny komendant kieruje się wytycznymi udzielanymi przez terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego oraz wytycznymi w sprawach operacyjno-technicznych wydanymi przez powiatowego komendanta straży pożarnych.
§  3.
1.
Gminny komendant może otrzymywać z budżetu gminnej (miasta i gminy) rady narodowej oraz rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, tytułem zwrotu kosztów ponoszonych w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami, ryczałt w wysokości do 500 zł miesięcznie.
2.
Ryczałt przyznaje i jego wysokość ustala terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego.
3.
Gminnemu komendantowi, w razie wyjazdu poza obszar gminy (miasta) w związku z zadaniami wynikającymi z pełnionej funkcji, przysługują należności określone dla pracowników państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu podróży służbowych odbywanych na terenie kraju na podstawie poleceń wyjazdów służbowych zakładów pracy.
§  4.
Gminny komendant przy wykonywaniu swoich zadań posługuje się legitymacją wystawianą przez terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego według wzoru ustalonego przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
§  5.
Traci moc uchwała nr 217 Rady Ministrów z dnia 5 września 1967 r. w sprawie powoływania gromadzkich naczelników straży pożarnych (Monitor Polski Nr 51, poz. 253).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.34.200

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powoływanie gminnych komendantów straży pożarnych.
Data aktu: 25/09/1974
Data ogłoszenia: 11/10/1974
Data wejścia w życie: 11/10/1974