Zakres działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 80
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komitet Drobnej Wytwórczości organizuje i koordynuje działalność wytwórczą i usługową drobnej wytwórczości, a w szczególności: państwowego przemysłu terenowego, spółdzielczości pracy, rzemieślniczej spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu, organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą, rzemiosła indywidualnego oraz innych nie uspołecznionych drobnych wytwórców.
2.
Zadania i środki dla Komitetu Drobnej Wytwórczości, określane zbiorczo w narodowym planie gospodarczym, dzielone są przez Komitet Drobnej Wytwórczości i odpowiednio wyodrębniane na poszczególne organizacje drobnej wytwórczości objęte planem centralnym i terenowym.
§  2.
Komitet Drobnej Wytwórczości sprawuje funkcje koordynacji międzyresortowej w stosunku do resortów i instytucji centralnych prowadzących działalność w dziedzinach:
1)
usług dla ludności, koordynowanych dotychczas stosownie do uchwały nr 203 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1966-1970 (Monitor Polski Nr 47, poz. 259) przez Komitet Drobnej Wytwórczości, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej i Ministerstwo Komunikacji, oraz tych usług dla jednostek gospodarki uspołecznionej, które w przeważającej mierze wykonywane są w sieci usług dla ludności; Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami ustala wykaz usług wymagających koordynacji międzyresortowej, obejmujący w szczególności usługi polegające na naprawie artykułów trwałego użytku, usługi stacji obsługi pojazdów mechanicznych, usługi remontowo-budowlane i inne;
2)
produkcji wyrobów lub grup wyrobów, w których drobna wytwórczość jest głównym producentem w skali krajowej, zgodnie z odrębnymi przepisami oraz porozumieniami zawartymi pomiędzy Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości a zainteresowanymi ministrami;
3)
produkcji i usług zastrzeżonych dla zatrudnienia inwalidów;
4)
pracy nakładczej oraz ustalania wytycznych i przepisów w zakresie organizowania i wykonywania tej pracy;
5)
działalności gospodarczej organizacji społecznych, nadzorowanych przez odpowiednie resorty;
6)
polityki dotyczącej działalności rzemiosła, przemysłu prywatnego, przemysłu domowego i ludowego oraz usług nierzemieślniczych.
§  3.
Zadaniem Komitetu Drobnej Wytwórczości jest koordynowanie działalności drobnej wytwórczości oraz działalności innych resortów w powiązaniu z terenowymi zadaniami aktywizacji gospodarczej w celu zaspokajania zapotrzebowania ludności i jednostek gospodarki uspołecznionej na usługi i wyroby określone w § 2 oraz zapewnienie zgodnej z interesem gospodarki narodowej działalności rzemiosła i innych nie uspołecznionych drobnych wytwórców.
§  4.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) Komitet Drobnej Wytwórczości:
1)
programuje perspektywicznie oraz bilansuje zadania i środki niezbędne do zapewnienia rozwoju dziedzin działalności, określonych w § 2, zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej,
2)
zgłasza wnioski co do zapewnienia w planach właściwych resortów środków niezbędnych do realizacji zadań objętych koordynacją międzyresortową,
3)
zapewnia bądź występuje do właściwych naczelnych organów administracji państwowej z wnioskami o wprowadzenie bodźców oraz warunków ekonomicznych i organizacyjno-technicznych do należytego rozwoju koordynowanych dziedzin działalności,
4)
występuje z wnioskami o wydanie lub wydaje w ramach swej właściwości przepisy w dziedzinach określonych w § 2.
§  5.
Ministerstwa i instytucje centralne, nadzorujące działalność objętą zakresem koordynacji międzyresortowej Komitetu Drobnej Wytwórczości, obowiązane są w szczególności do:
1)
przedstawiania Komitetowi informacji i analiz niezbędnych do oceny stanu i postępu realizacji zadań ustalanych w trybie koordynacji międzyresortowej,
2)
przedstawiania Komitetowi do oceny projektów planów resortowych w zakresie objętym jego koordynacją,
3)
uzgadniania z Komitetem programów działania oraz podstawowych przedsięwzięć organizacyjno-technicznych, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji, postępu technicznego, szkolenia kadr itp.,
4)
zgłaszania wniosków w sprawie środków niezbędnych do realizacji zadań.
§  6.
Ministrowie bilansujący środki zaopatrzenia materiałowo-technicznego obowiązani są uwzględniać w bilansach i planach rozdziału potrzeby zgłaszane przez Komitet Drobnej Wytwórczości w zakresie koordynowanych przez niego dziedzin działalności.
§  7. 1
(skreślony).
§  8.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 września 1969 r. projekty aktów prawnych niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.37.304

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 14/08/1969
Data ogłoszenia: 29/08/1969
Data wejścia w życie: 29/08/1969