Szczegółowe warunki i tryb zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne realizujące inwestycje budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 października 1965 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne realizujące inwestycje budowlano-montażowe.

Na podstawie § 6 uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inwestycje budowlano-montażowe obejmują nakłady w środkach pieniężnych, rzeczowych i robociźnie poczynione na składniki zespołowego majątku trwałego w zakresie: budowy, zakupu, odbudowy, przebudowy, rozbudowy, adaptacji i remontów kapitalnych budynków, budowli, zakładowych urządzeń zaopatrzenia w wodę oraz technicznego wyposażenia wewnętrznego i pomocniczego obiektów budowlanych; do inwestycji tych nie zalicza się nakładów na budownictwo o charakterze administracyjno-socjalnym i na budownictwo dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, nakładów związanych z przemysłem rolnym oraz nakładów na zrealizowane w ramach planów i środków państwowych inwestycje w zakresie melioracji i elektryfikacji.
§  2.
Zwolnienie od spłaty kredytów następuje przez umorzenie bankowych kredytów inwestycyjnych, bez względu na ich przeznaczenie, w rozmiarach określonych w uchwale nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285), zwanej dalej "uchwałą".
§  3.
1.
Za podstawę do obliczenia rozmiaru zwolnień od spłaty kredytów zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, zwane dalej "spółdzielniami", przyjmuje się przy inwestycjach budowlano-montażowych rzeczywiste nakłady inwestycyjne ustalone w protokołach odbioru końcowego robót bądź dowodach zakupu oraz udokumentowane nakłady związane z instalacją, montażem i doprowadzeniem składników technicznego wyposażenia do stanu używalności.
2.
Jeżeli inwestycje dokonane zostały przed dniem wejścia w życie uchwały, a ze względu na brak protokołów odbioru robót, dowodów zakupu bądź innych dokumentów rozliczeniowych nie można będzie ustalić rzeczywistych nakładów inwestycyjnych, nakłady te ustala się na podstawie wartości bilansowej środków trwałych, wykazanej w księgach rachunkowych spółdzielni w zakresie inwestycji budowlano-montażowych.
§  4.
1.
Wartość użytkowanych dla celów zespołowych budynków gospodarczych pochodzących z Państwowego Funduszu Ziemi, o którą może być obniżona górna granica kredytów zwalnianych od spłaty (§ 1 ust. 4 uchwały), przyjmuje się według wyceny tych obiektów, określonej w dokumentach ich przekazania spółdzielni. Jeżeli budynki gospodarcze z Państwowego Funduszu Ziemi były mało przydatne lub w ogóle nieprzydatne dla celów gospodarki zespołowej, wartość ich dla ustalenia sumy obniżki kredytów zwalnianych od spłaty zmniejsza się odpowiednio lub wartości tej w ogóle nie bierze się pod uwagę.
2.
Jeżeli w dokumentach przekazania budynków gospodarczych z Państwowego Funduszu Ziemi wartość ich nie została określona, wycenę tych budynków ustali właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu ze spółdzielnią, biorąc za podstawę przydatność tych obiektów dla gospodarki zespołowej oraz stopień ich zużycia. W razie niedojścia do porozumienia w tej sprawie wycenę ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
1.
Zwolnienie od spłaty kredytów, w granicach określonych w § 1 ust. 3 uchwały, spółdzielnia może uzyskać, jeżeli:
1)
prowadzi zespołową hodowlę inwentarza żywego w rozmiarach co najmniej 20 sztuk przeliczeniowych na 100 ha zespołowych użytków rolnych, obejmującą: bydło, trzodę chlewną, owce lub drób dorosły, przyjmując, że:
a)
jedna sztuka bydła odpowiada 0,8 sztuki przeliczeniowej,
b)
jedna sztuka trzody chlewnej odpowiada 0,15 sztuki przeliczeniowej,
c)
jedna owca odpowiada 0,08 sztuki przeliczeniowej,
d)
jedna sztuka drobiu dorosłego odpowiada 0,02 sztuki przeliczeniowej,
2)
przestrzega zasady statutowe w zakresie:
a)
rozmiaru hodowli na działkach przyzagrodowych,
b)
areału działek przyzagrodowych,
3)
dokonuje odpisów na fundusz zasobowy i amortyzację zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami,
4)
spełnia podstawowe wymagania gospodarności.
2.
Spółdzielnia, która nie spełnia wymagań określonych w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a), może uzyskać zwolnienie od spłaty kredytów wyłącznie w granicach do 2.500 zł na 1 ha, jeśli jej członkowie nie utrzymują koni na działkach przyzagrodowych i jeśli ponadto odpowiada ona warunkom określonym w ust. 1 pkt 2 lit. b) i pkt 3 i 4. Przekroczenie wymienionej granicy zwolnienia od spłaty kredytów może mieć miejsce tylko w wypadku, gdy wynika ono ze zwolnienia od spłaty kredytów udzielonego spółdzielni poprzednio na podstawie uchwały nr 257 Prezydium Rządu z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie pomocy finansowej Państwa w rozwoju hodowli zespołowej bydła, trzody chlewnej i owiec w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 51, poz. 575).
3.
Określone w ust. 1 i 2 warunki nie są wymagane w razie ubiegania się spółdzielni o zwolnienie od spłaty kredytów z tytułu nakładów na budowę zakładowych urządzeń zaopatrzenia w wodę, obejmujących: ujęcie wody, urządzenia pompowe, hydroforowe, oczyszczania, uzdatniania i magazynowania wody, urządzenia sieci wodociągowej i rozprowadzającej wodę wewnątrz budynków, urządzenia odprowadzania ścieków wodnych.
§  6.
1.
Wniosek o zwolnienie od spłaty kredytów spółdzielnia składa do właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej według ustalonego wzoru.
2.
Właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej:
1)
zbiera i dołącza do wniosku spółdzielni niezbędne opinie i stwierdzenia, a w szczególności:
a)
stwierdzenie oddziału (placówki) Banku Rolnego w zakresie aktualnego stanu zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów inwestycyjnych, wysokości udzielonych dotychczas spółdzielni zwolnień od spłaty kredytów, stanu nagromadzenia środków funduszu zasobowego i amortyzacyjnego na rachunkach bankowych spółdzielni oraz opinię w zakresie sytuacji finansowej,
b)
stwierdzenie właściwego dla danej spółdzielni powiatowego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych co do zgodności danych zawartych we wniosku spółdzielni,
2)
przygotowuje własną opinię wniosku spółdzielni oraz dokonuje obliczeń wysokości przysługującego spółdzielni zwolnienia od spłaty kredytów,
3)
przedstawia wniosek spółdzielni wraz z opiniami, stwierdzeniami i obliczeniami prezydium powiatowej rady narodowej do decyzji.
3.
Na podstawie pozytywnej decyzji prezydium powiatowej rady narodowej Bank Rolny dokonuje zwolnienia spółdzielni od spłaty kredytów, odpisując z rachunku kredytu inwestycyjnego spółdzielni kwotę równającą się wysokości przyznanego zwolnienia. O wysokości odpisanych kredytów Bank Rolny zawiadamia zainteresowaną spółdzielnię oraz właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej.
§  7.
Przepisy zarządzenia dotyczące:
1)
prezydiów powiatowych rad narodowych - stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych - stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.62.328

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne realizujące inwestycje budowlano-montażowe.
Data aktu: 30/10/1965
Data ogłoszenia: 24/11/1965
Data wejścia w życie: 24/11/1965