Zasady współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 27 stycznia 1959 r.
w sprawie zasad współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych.

Na podstawie art. 5 i 10 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 61, poz. 330) Rada Państwa ustala następujące zasady współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych:
§  1.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej corocznie przesyła delegaturze Najwyższej Izby Kontroli, zwanej w dalszych przepisach delegaturą, sprawozdanie z wykonania budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
2.
Delegatura przesyła prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz komisji właściwej do spraw budżetu i planu gospodarczego, w terminie 30 dni od daty otrzymania sprawozdania, uwagi i wnioski do sprawozdania z wykonania budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
3.
Przewodniczący delegatury referuje na sesji wojewódzkiej rady narodowej uwagi i wnioski do sprawozdania z wykonania budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
§  2.
1.
Przewodniczący delegatury przedkłada wojewódzkiej radzie narodowej ważniejsze wyniki kontroli przeprowadzonych w zakresie działalności podległych radzie narodowej organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przesyła materiały wymienione w ust. 1 właściwym komisjom rady. Prezydium wnosi te materiały na sesje rady na wniosek delegatury lub komisji albo z własnej inicjatywy; wyniki kontroli referuje na sesji przewodniczący delegatury.
3.
Przewodniczący delegatury przedkłada również prezydium wojewódzkiej rady narodowej ważniejsze wyniki kontroli przeprowadzonych w zakresie działalności nie podporządkowanych radom narodowym organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji, których działalność ma żywotne znaczenie dla gospodarki terenowej.
§  3.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej corocznie przesyła delegaturze projekt budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
2.
Przewodniczący delegatury może zgłosić prezydium wojewódzkiej rady narodowej uwagi do projektu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego, przesyłając je równocześnie właściwej komisji rady.
3.
Przewodniczący delegatury może o uwagach zgłoszonych prezydium poinformować na sesji budżetowej wojewódzką radę narodową.
§  4.
1.
Delegatura może za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedkładać radom narodowym niższych stopni ważniejsze wyniki kontroli przeprowadzonych w zakresie działania tych rad.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przesyła materiały wymienione w ust. 1 prezydiom właściwych rad narodowych i odpowiednim komisjom tych rad. Prezydia właściwych rad narodowych wnoszą te materiały na sesje rad na wniosek delegatury lub komisji albo z własnej inicjatywy; wyniki kontroli referuje na sesji przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel.
§  5.
1.
Przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel może uczestniczyć w posiedzeniach prezydiów rad narodowych i w naradach zwoływanych przez prezydia.
2.
Przewodniczący delegatury uczestniczy osobiście bądź przez upoważnionego przedstawiciela w posiedzeniu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, na którym omawia się zagadnienia kontroli, uchwala projekt planu gospodarczego i budżetu lub rozpatruje sprawozdania z ich wykonania.
§  6.
Przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel może uczestniczyć w sesjach rad narodowych.
§  7.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej w miarę potrzeby występuje do delegatury z wnioskami o przeprowadzenie kontroli.
2.
Komisje wojewódzkiej rady narodowej w miarę potrzeby występują do delegatury z wnioskami o przeprowadzenie kontroli, o przeprowadzenie jej z udziałem przedstawicieli komisji bądź o delegowanie przedstawiciela delegatury do udziału w kontroli przeprowadzanej przez komisje.
3.
Wnioski wymienione w ust. 2 kieruje się za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Delegatura w miarę potrzeby występuje za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej do komisji rady narodowej z wnioskiem o delegowanie przedstawiciela komisji do udziału w kontroli przeprowadzanej przez delegaturę.
§  9.
Przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel może uczestniczyć w posiedzeniach komisji rady narodowej.
§  10.
Przewodniczący delegatury uczestniczy w naradach zwoływanych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej w sprawie zadań, form i metod kontroli społecznej.
§  11.
Postanowienia niniejszej uchwały dotyczące wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do miejskich rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.13.41

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych.
Data aktu: 27/01/1959
Data ogłoszenia: 11/02/1959
Data wejścia w życie: 11/02/1959