Organizacja i zakres działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie handlu.

UCHWAŁA NR 794
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 października 1955 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie handlu.

W celu usprawnienia pracy i stworzenia odpowiednich warunków do dalszego rozwoju handlu uspołecznionego oraz zapewnienia organom prezydiów rad narodowych szerszych niż dotychczas uprawnień w zakresie zarządu przedsiębiorstwami handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego - na podstawie art. 20 i 23 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

Organizacja i zakres działania wojewódzkich zarządów handlu.

§  1.
Wydziały handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) przekształca się w wojewódzkie zarządy handlu (Stołeczny Zarząd Handlu w Warszawie i Łódzki Zarząd Handlu w Łodzi).
§  2.
Działające dotychczas przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) wojewódzkie (Stołeczny, Łódzki) zarządy miejskiego handlu detalicznego, miejskiego handlu mięsem, przemysłu gastronomicznego włącza się do wojewódzkich zarządów handlu (Stołecznego Zarządu Handlu w Warszawie i Łódzkiego Zarządu Handlu w Łodzi).
§  3.
1.
Wojewódzkie zarządy handlu są organami prezydiów wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie handlu i przemysłu gastronomicznego, przed którymi odpowiadają za realizację zadań w zakresie handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego na obszarze swej działalności.
2.
Nadzór zwierzchni nad działalnością wojewódzkich zarządów handlu sprawuje Minister Handlu Wewnętrznego.
§  4.
1.
Wojewódzki zarząd handlu jest organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej rzeczowo właściwym w zakresie nadzoru nad działalnością komórek organizacyjnych handlu w prezydiach rad narodowych niższych stopni.
2.
Wojewódzki zarząd handlu opracowuje instrukcje i wytyczne, udziela fachowego instruktażu i pomocy wydziałom i zarządom handlu w prezydiach rad narodowych niższych stopni w wykonywaniu ich zadań oraz sprawuje nadzór i kontrolę nad ich działalnością.
§  5.
Do zakresu działania wojewódzkich zarządów handlu należy:
1)
regulowanie i kontrola działalności w skali ogólnowojewódzkiej państwowych przedsiębiorstw handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej,
2)
opracowywanie wojewódzkiego planu handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej oraz okresowych planów rozdziału masy towarowej, obejmujących działalność przedsiębiorstw podległych i spółdzielni spożywców oraz przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym, nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego, inne naczelne organy administracji państwowej, wojewódzkie związki gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i wojewódzkie związki spółdzielczości pracy, z zachowaniem przepisów uchwały nr 188 Prezydium Rządu z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie współdziałania CRS "Samopomoc Chłopska" z organami administracji państwowej,
3)
operatywne zarządzanie całokształtem działalności terenowych przedsiębiorstw państwowych handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej, podporządkowanych bezpośrednio prezydiom wojewódzkich rad narodowych,
4)
sprawowanie nadzoru państwowego nad handlem prywatnym w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami oraz wykonywanie funkcji organu władzy przemysłowej w dziedzinie handlu.
§  6.
1.
Do zadań wojewódzkich zarządów handlu należy w szczególności:
1)
ustalanie dla państwowych przedsiębiorstw terenowych handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej zadań planowych w zakresie handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej z podziałem na powiaty (miasta),
2)
podział środków do wykonania zadań planowych przez te przedsiębiorstwa (zatrudnienie i płace, koszty, inwestycje, finanse),
3)
kontrola wykonania zadań przez państwowe przedsiębiorstwa terenowe oraz opracowywanie zbiorczej sprawozdawczości statystycznej i finansowej,
4)
zatwierdzanie i odwoływanie w przepisanym trybie dyrektorów państwowych przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z budżetem terenowym.
2.
Instrukcja Ministra Handlu Wewnętrznego może zobowiązać na okres przejściowy wojewódzkie zarządy handlu do opracowywania planów gospodarczych dla poszczególnych przedsiębiorstw podporządkowanych prezydiom powiatowych (miejskich) rad narodowych, w których nie powołuje się powiatowych (miejskich) zarządów handlu.
§  7.
1.
Dla powszechnych spółdzielni spożywców wojewódzkie zarządy handlu ustalają zadania gospodarcze (plan obrotu towarowego, przemysłu gastronomicznego, spożywczej produkcji uzupełniającej) z podziałem na miasta i powiaty lub dla poszczególnych spółdzielni w porozumieniu z oddziałami okręgowymi Związku Spółdzielni Spożywców.
2.
Zadania planowe dla spółdzielni spożywców podlegają wyodrębnieniu w planach wojewódzkich i powiatowych (miejskich) zarządów handlu.
§  8.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych nadzorują przez wojewódzkie zarządy handlu wykonanie planów przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i w Związku Spółdzielni Spożywców.
§  9.
1.
Na czele wojewódzkiego zarządu handlu stoi kierownik odpowiedzialny przed prezydium rady narodowej za całokształt spraw wchodzących w zakres działalności wojewódzkiego zarządu handlu.
2.
Kierownik wojewódzkiego zarządu handlu kieruje całokształtem prac zarządu przy pomocy podległych mu zastępców oraz odpowiednich komórek organizacyjnych.
3.
Kierownika wojewódzkiego zarządu handlu i jego zastępców powołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  10.
1.
Wojewódzkie zarządy handlu dzielą się na działy, zarządy wewnętrzne i samodzielne stanowiska pracy jedno- lub kilkuosobowe.
2.
Działy dzielą się na stanowiska pracy.
§  11.
Wzorcowe schematy organizacji wewnętrznej i wzorcowe zakresy działania wojewódzkich zarządów handlu ustali instrukcja Ministra Handlu Wewnętrznego wydana w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
§  12.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania poszczególnych wojewódzkich zarządów handlu uchwalają na podstawie wzorcowych zakresów działania (§ 11) prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek kierownika wojewódzkiego zarządu handlu, opracowany w uzgodnieniu z kierownikiem wydziału organizacyjnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  13.
Wojewódzkie zarządy handlu utrzymywane są z budżetu właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  14.
1.
Z dniem utworzenia zarządów handlu pracownicy zatrudnieni w wydziałach handlu właściwych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, wojewódzkich zarządów miejskiego handlu detalicznego, wojewódzkich zarządów miejskiego handlu mięsem, wojewódzkich zarządów przemysłu gastronomicznego - przechodzą do pracy w wojewódzkich zarządach handlu.
2.
Właściwe wojewódzkie zarządy handlu przejmą całość spraw, akt, lokali, sprzętu i wyposażenia biurowego dotychczasowych wydziałów handlu i wojewódzkich zarządów miejskiego handlu detalicznego, miejskiego handlu mięsem i przemysłu gastronomicznego.
§  15.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) do zabezpieczenia w miarę możliwości w ciągu 1955 r. odpowiednich pomieszczeń pozwalających na skoncentrowanie w jednym budynku wszystkich komórek organizacyjnych wchodzących w skład zarządu handlu.

II.

Organizacja oraz zakres działania komórek handlu w prezydiach powiatowych i miejskich rad narodowych.

§  16.
1.
Organami prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych w dziedzinie handlu i przemysłu gastronomicznego są powiatowe (miejskie) zarządy handlu lub wydziały handlu.
2.
Powiatowe i miejskie wydziały handlu mogą być przekształcone w zarządy handlu, jeżeli uzasadniają to rozmiary działalności w dziedzinie handlu i przemysłu gastronomicznego oraz liczby bezpośrednio podległych prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej przedsiębiorstw państwowych (w zasadzie co najmniej 5 przedsiębiorstw).
§  17.
1.
Powiatowe i miejskie zarządy handlu w poszczególnych prezydiach rad narodowych powołuje prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej na wniosek powiatowej (miejskiej) rady narodowej w trybie ustalonym dla uchwalania statutów organizacyjnych dla prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych.
2.
Termin przekształcenia wydziałów handlu prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych w powiatowe (miejskie) zarządy handlu wymaga uzgodnienia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
3.
Przy przekształcaniu wydziałów handlu prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych w powiatowe (miejskie) zarządy handlu stosuje się odpowiednio przepisy § 14.
§  18.
Do zadań powiatowych (miejskich) zarządów handlu należy w szczególności:
1)
podejmowanie inicjatywy w zakresie właściwego zaopatrzenia ludności oraz rozwoju i rozmieszczania sieci handlowej, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej,
2)
opracowywanie i referowanie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej planu handlu, przemysłu gastronomicznego i spożywczej produkcji uzupełniającej,
3)
ustalanie w porozumieniu z oddziałami okręgowymi Związku Spółdzielni Spożywców zadań gospodarczych,
4)
operatywne zarządzanie państwowymi przedsiębiorstwami handlu i przemysłu gastronomicznego podporządkowanymi prezydiom powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz opracowywanie zbiorczej sprawozdawczości statystycznej i finansowej,
5)
kontrola działalności placówek handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego w zasiągu działania prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
6)
sprawowanie nadzoru państwowego nad handlem prywatnym w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami oraz wykonywanie funkcji organu władzy przemysłowej w dziedzinie handlu,
7)
współdziałanie z powiatową (miejską) komisją handlu.
§  19.
1.
Na czele powiatowego (miejskiego) zarządu handlu stoi kierownik odpowiedzialny przed prezydium rady narodowej za całokształt spraw wchodzących w zakres działania zarządu handlu.
2.
Kierownik powiatowego (miejskiego) zarządu handlu kieruje całokształtem prac zarządu przy pomocy podległego mu zastępcy oraz odpowiednich komórek organizacyjnych.
§  20.
Powiatowe (miejskie) zarządy i wydziały handlu dzielą się w zasadzie na stanowiska pracy. Jeżeli uzasadnia to rozmiar działalności i liczba zatrudnionych w zarządach, mogą być tworzone działy, zatrudniające jednak co najmniej 5 pracowników.
§  21.
Do zadań wydziałów handlu prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych należą sprawy wymienione w § 18, z wyjątkiem określonych w pkt 4.
§  22.
W prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych, w których nie zostaną utworzone zarządy handlu, państwowe przedsiębiorstwa handlowe podlegają bezpośrednio jednemu z zastępców przewodniczącego lub jednemu z członków prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  23.
Na czele wydziału handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej stoi kierownik odpowiedzialny przed prezydium rady narodowej za całokształt działalności wydziału handlu.
§  24.
Wzorcowe schematy organizacji wewnętrznej i wzorcowe zakresy działania powiatowych (miejskich) zarządów i wydziałów handlu ustali instrukcja Ministra Handlu Wewnętrznego wydana w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
§  25.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania poszczególnych zarządów i wydziałów handlu uchwalają na podstawie wzorcowych zakresów działania (§ 24) prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.

III.

Przepisy końcowe.

§  26.
Zobowiązuje się:
1)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego do ustalenia w instrukcjach zasady, że zadania planowe dla wojewódzkich zarządów handlu w zakresie handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego i produkcji uzupełniającej przekazywane są ze szczebla centralnego w globalnej wysokości, a podział ich między państwowe przedsiębiorstwa terenowe i spółdzielnie spożywców następuje w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi),
2)
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Handlu Wewnętrznego do wprowadzenia zmian do instrukcji i formularzy statystyczno-sprawozdawczych w zakresie handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego, wynikających z niniejszej uchwały, z tym że w zakresie sprawozdawczości finansowej zmiany wprowadzone zostaną w porozumieniu z Ministrem Finansów,
3)
Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego do wprowadzenia w przepisach regulujących zakres i tryb opracowania budżetu zasady, że projekty planów finansowych terenowych przedsiębiorstw handlowych opracowywane są w ujęciu zbiorczym na szczeblu wojewódzkim i przedkładane Ministerstwu Finansów przez wydziały finansów prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  27.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego do wprowadzenia niezbędnych zmian w organizacji i zakresie działania wydziałów handlu prezydiów rad narodowych na okres do wprowadzenia w ich miejsce zarządów handlu.
§  28.
Z dniem wejścia w życie uchwały tracą moc przepisy regulujące zakres działania i organizację wydziałów handlu w prezydiach rad narodowych oraz uchwały Prezydium Rządu w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów przemysłu gastronomicznego, wojewódzkich zarządów miejskiego handlu detalicznego i w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów miejskiego handlu mięsem.
§  29.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów, Ministrowi Handlu Wewnętrznego, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego i Prezesowi Państwowej Komisji Cen.
§  30.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1956 r., z tym że upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego do powołania wojewódzkich zarządów handlu w ciągu 1955 r. w tych przypadkach, w których uzna to za właściwe ze względu na zabezpieczenie właściwego przebiegu zmian organizacyjnych.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.92.1188

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja i zakres działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie handlu.
Data aktu: 01/10/1955
Data ogłoszenia: 20/10/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1956