Decyzja 1/2019 (2019/71) w sprawie sporządzenia listy arbitrów, o której mowa w art. 323 ust. 1 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony

DECYZJA NR 1/2019 KOMITETU STOWARZYSZENIA UE-UKRAINA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU
z dnia 25 marca 2019 r.
w sprawie sporządzenia listy arbitrów, o której mowa w art. 323 ust. 1 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony [2019/710]

KOMITET STOWARZYSZENIA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony 1 , podpisany w Brukseli dnia 27 czerwca 2014 r. (zwany dalej "układem"), w szczególności jego art. 323 ust. 1 oraz art. 465 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 323 ust. 1 układu Komitet Stowarzyszenia odpowiedzialny za handel (zwany dalej "Komitetem ds. Handlu") sporządza, nie później niż sześć miesięcy po wejścia w życie układu, listę osób, które są zdolne do pełnienia funkcji arbitra i wyrażają taką chęć.

(2) Unia zaproponowała pięć osób zdolnych do pełnienia funkcji arbitra i wyrażających taką chęć, podczas gdy Ukraina zaproponowała cztery takie osoby. Unia i Ukraina porozumiały się również co do pięciu osób niebędących obywatelami żadnej ze Stron, które mają pełnić rolę przewodniczącego organu arbitrażowego.

(3) Aby uniknąć dalszych opóźnień w tworzeniu listy osób zdolnych do pełnienia funkcji arbitra i wyrażających taką chęć, a tym samym zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu, w szczególności jego tytułu IV rozdział 14, Komitet ds. Handlu powinien zatwierdzić tę listę na podstawie przedłożonych propozycji.

(4) Ukraina powinna jak najszybciej przedstawić Komitetowi ds. Handlu piątego kandydata,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Zgodnie z art. 323 ust. 1 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, lista osób, które są zdolne do pełnienia funkcji arbitra i wyrażają taką chęć, znajduje się w załączniku do niniejszej decyzji.
2. 
Ukraina przedstawi jak najszybciej Komitetowi ds. Handlu piątego kandydata zdolnego do pełnienia funkcji arbitra i wyrażającego taką chęć.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Kijowie dnia 25 marca 2019 r.
W imieniu Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu
Przewodniczący Sekretarze
Petros SOURMELIS W imieniu Ukrainy W imieniu UE
Oleksandra NECHYPORENKO Christian FRIGAARD RASMUSSEN

ZAŁĄCZNIK

LISTA ARBITRÓW, O KTÓREJ MOWA W ART. 323 UST. 1 UKŁADU

Arbitrzy zaproponowani przez Unię:
1.
Claus-Dieter EHLERMANN
2.
Giorgio SACERDOTI
3.
Jacques BOURGEOIS
4.
Pieter Jan KUIJPER
5.
Ramon TORRENT

Arbitrzy zaproponowani przez Ukrainę:

1.
Serhiy HRYSHKO
2.
Taras KACHKA
3.
Victor MURAVYOV
4.
Yuriy RUDYUK

Przewodniczący wybrani przez Strony:

1.
William DAVEY (USA)
2.
Helge SELAND (Norwegia)
3.
Maryse ROBERT (Kanada)
4.
Christian HÄBERLI (Szwajcaria)
5.
Merit JANOW (USA)
1 Dz.U. L 161 z 29.5.2014, s. 3.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.120.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1/2019 (2019/71) w sprawie sporządzenia listy arbitrów, o której mowa w art. 323 ust. 1 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony
Data aktu: 25/03/2019
Data ogłoszenia: 08/05/2019
Data wejścia w życie: 25/03/2019