united kingdom
ukraine

Rozporządzenie 1987/93 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1784/77 dotyczące certyfikacji chmielu

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 1987/93
z dnia 19 lipca 1993 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1784/77 dotyczące certyfikacji chmielu

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1696/71 z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku chmielu (1), w szczególności jego art. 2 ust. 4,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 1784/77 (2) określa etap, na którym należy przeprowadzić certyfikację oraz ustanawia warunki, na których produkty chmielowe mogą podlegać dalszemu przetwarzaniu;

izomeryzowane proszki chmielowe oraz cały asortyment nowych produktów izomeryzowanych, używanych na krótko przed lub bezpośrednio po etapie fermentacji, które ze względu na ich skład chemiczny umieszczane są między izomeryzowanymi proszkami chmielowymi a izomeryzowanymi ekstraktami chmielu, uzyskały silną pozycję rynkową; ich pozycja w odniesieniu do certyfikacji nie jest jasna, co utrudnia ich sprzedaż; produkty te, jak w przypadku izomeryzowanych ekstraktów chmielu, utraciły większość naturalnych właściwości odmian, z których zostały wyprodukowane, co sprawia, że identyfikacja ich pochodzenia jest niemożliwa, nawet przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego; produkty te powinny zostać włączone do wykazu wyjątków, określonych w rozporządzeniu (EWG) nr 1784/77;

w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej obróbka chmielu po zbiorze plonów tradycyjnie różni się od tej, którą przeprowadza się w innych państwach Wspólnoty w tym sensie, że w wielu gospodarstwach wytwarzających chmiel czyszczenie i wstępne suszenie szyszek przeprowadzane są w tym samym czasie, co mielenie i granulowanie, ponieważ istniejący sprzęt nie pozwala na rozdzielenie tych dwóch etapów; jednakże powyższa procedura nie jest zgodna z ustawodawstwem wspólnotowym, która stanowi, że certyfikacja powinna być przeprowadzana przed przetwarzaniem; w celu umożliwienia producentom rozwinięcia nowej inwestycji na odpowiedni okres, należy ustanowić okres przejściowy dłuższy od określonego rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2239/91 z dnia 26 lipca 1991 r. w sprawie środków przejściowych stosowanych w sektorze chmielu po zjednoczeniu Niemiec (3), który wygasł 31 grudnia 1992 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu nr 136/66/EWG wprowadza się następujące zmiany: 1

1) W art. 1:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Niniejsze rozporządzenie stosuje się do produktów określonych w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1696/71, które zostały zebrane we Wspólnocie lub przygotowane z produktów zebranych we Wspólnocie lub przywożonych z państw trzecich, zgodnie z art. 5 powyższego rozporządzenia, za wyjątkiem:

a) chmielu zebranego z ziemi należącej do browaru oraz chmielu w naturalnej lub przetworzonej postaci użytego przez browar;

b) izomeryzowanych ekstraktów chmielu;

c) izomeryzowanego proszku chmielowego;

d) wykazu produktów izomeryzowanych sporządzonych zgodnie z procedurą określoną w art. 19 rozporządzenia (EWG) nr 1696/71;

e) produktów otrzymanych z chmielu i przetworzonych na mocy umowy w imieniu browaru, pod warunkiem że produkty te są używane przez ten browar;

f) chmielu i produktów pochodnych chmielu umieszczonych w małych paczkach, przeznaczonych do sprzedaży osobom prywatnym do ich własnego użytku.

Produkty, określone w lit. a)-f), podlegają procedurze kontroli, którą należy określić."

b) w ust. 3 dodaje się:

"Bez uszczerbku dla limitów czasowych określonych powyżej, w przypadku chmielu uprawianego na terytorium byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, przygotowanego i przetworzonego w gospodarstwach produkujących chmiel, określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia, do 31 grudnia 1995 r. certyfikacja może być przeprowadzona po przetworzeniu chmielu w granule, ale przed każdym innym procesem przetwarzania, pod warunkiem, że zapewniona jest zgodność z minimalnymi wymaganiami rynkowymi, określonymi w załączniku do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 890/78. Certyfikacja granul chmielu wytworzonych w wyżej wymienionych gospodarstwach przeprowadzana jest w ośrodkach certyfikacji na terytorium byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej."

2) Załącznik zamieszczony w załączniku do niniejszego rozporządzenia dodaje się do rozporządzenia EWG nr 1784/77.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Jednakże, przepisy art. 1 ust. 1 lit. b) stosuje się z mocą od 1 stycznia 1993 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 1993 r.

W imieniu Rady
A. BOURGEOIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 175 z 4.8.1971, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3124/92 (Dz.U. L 313 z 30.10.1992, str. 1).

(2) Dz.U. L 200 z 8.8.1977, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1605/91 (Dz.U. L 149 z 14.6.1991, str. 14).

(3) Dz.U. L 204 z 27.7.1991, str. 14.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

Gospodarstwa, w których certyfikacja może być przeprowadzona po przetworzeniu w granule:

SAKSONIA: Borthen

Stockhausen

Kohren-Sabilis

GÓRNA SAKSONIA: Rottmelsleben

Irrleben

Osterweddingen

Landgenweddingen

Oschersleben

Harlsleben

TURYNGIA: Groβfahner

Bad Tennstedt

Gräfentonna

Heringen

Nordshausen

Strauβfurt

Kindelbrück

Groβbrembach

Westerengel

Groβenehrich

Hohenebra"

1 Zdaniem Redakcji SIP LEX dyspozycja zawarta w zdaniu wprowadzającym art. 1 nin. rozporządzenia zawiera błąd i należy ją interpretować zgodnie z treścią tegoż rozporządzenia opublikowaną w innych językach. Według angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej dyspozycja zmiany zawarta w tymże przepisie przetłumaczona na jęz. polski brzmi następująco "W rozporządzeniu (EWG) nr 1784/77 wprowadza się następujące zmiany:".

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.182.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1987/93 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1784/77 dotyczące certyfikacji chmielu
Data aktu: 19/07/1993
Data ogłoszenia: 24/07/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 31/07/1993, 01/01/1993