Zawiadomienie dla importerów - Przywóz tkanin siatkowych o otwartych oczkach z włókien szklanych do Unii Europejskiej z państw beneficjentów systemu GSP, należących do I i III grupy kumulacji regionalnej

Zawiadomienie dla importerów
Przywóz tkanin siatkowych o otwartych oczkach z włókien szklanych do Unii Europejskiej z państw beneficjentów systemu GSP, należących do I i III grupy kumulacji regionalnej
(2022/C 166/05)

W zawiadomieniu dla importerów opublikowanym w Dzienniku Urzędowym C 314 z dnia 23 września 2015 r., s. 11, Komisja zaleciła przedsiębiorcom z Unii Europejskiej deklarującym pochodzenie/przedstawiającym dokumenty potwierdzające pochodzenie w celu skorzystania z preferencyjnego traktowania tkanin siatkowych o otwartych oczkach z włókien szklanych objętych podpozycjami HS 7019 40, 7019 51 i 7019 59 przywożonych z państw korzystających z ogólnego systemu preferencji taryfowych UE (GSP) należących do I i III grupy kumulacji regionalnej 1 , aby podjęły wszelkie niezbędne środki ostrożności ze względu na uzasadnione wątpliwości co do właściwego stosowania preferencyjnego traktowania i możliwości stosowania przedstawianych w Unii dowodów pochodzenia dotyczących tych produktów. Dopuszczenie tych produktów do obrotu mogłoby zatem spowodować powstanie długu celnego i prowadzić do nadużyć finansowych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej.

Na podstawie dostępnych informacji uzasadnione wątpliwości, o których mowa powyżej, nie są już poparte żadnymi dowodami, które wskazywałyby, że ryzyko będące podstawą tych wątpliwości nadal istnieje.

Ponadto od dnia 1 stycznia 2021 r. wszyscy eksporterzy z krajów korzystających z systemu GSP, którzy dokonują wywozu w ramach GSP, stosują system REX 2 , a tym samym sporządzają oświadczenia o pochodzeniu stanowiące jedyny dowód w postaci dokumentu uprawniający do wnioskowania o preferencyjne traktowanie. Organy rządowe krajów korzystających z systemu GSP nie mogą już wydawać świadectw pochodzenia na formularzu A.

Zawiadomienie dla importerów opublikowane w Dzienniku Urzędowym C 314 z dnia 23 września 2015 r. stało się zatem bezprzedmiotowe w odniesieniu do przesyłek odnośnych produktów zgłoszonych do dopuszczenia do obrotu w dniu opublikowania niniejszego zawiadomienia lub po tej dacie i niniejszym zostaje wycofane.

- Grupa I - Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Mjanma/Birma, Wietnam,

- Grupa III: Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal, Pakistan, Sri Lanka.

1 W momencie publikacji niniejszego zawiadomienia do tych grup należały następujące kraje korzystające:
2 Art. 80 i 81 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.166.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dla importerów - Przywóz tkanin siatkowych o otwartych oczkach z włókien szklanych do Unii Europejskiej z państw beneficjentów systemu GSP, należących do I i III grupy kumulacji regionalnej
Data aktu: 20/04/2022
Data ogłoszenia: 20/04/2022