Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 marca 2023 r.
w sprawie pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą

Na podstawie art. 213 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci, zwanej dalej "pomocą", będących na utrzymaniu funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
§  2. 
1. 
Pomoc jest przyznawana na wniosek.
2. 
Wniosek składają do kierownika jednostki organizacyjnej dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy, jeżeli dziecko nie jest pełnoletnie lub nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. 
Wniosek składa się do kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej właściwego ze względu na stałe miejsce pełnienia służby zmarłego funkcjonariusza.
4. 
Wniosek składa się w terminie:
1)
do dnia 31 lipca - w przypadku uczniów i słuchaczy szkół publicznych i niepublicznych oraz publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne;
2)
do dnia 30 września - w przypadku studentów szkół wyższych oraz słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.
§  3. 
Wniosek zawiera:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania dziecka, a w przypadku gdy jest składany przez przedstawiciela ustawowego - również jego imię, nazwisko i adres zamieszkania;
2)
numer i datę wydania aktu zgonu funkcjonariusza oraz oznaczenie organu wydającego akt zgonu;
3)
numer i datę wydania orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą oraz oznaczenie tej komisji;
4)
informację, w jakiej placówce oświatowej lub uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem liczby semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
5)
zobowiązanie do niezwłocznego zawiadomienia o przerwaniu nauki w trakcie roku szkolnego lub akademickiego oraz przedstawiania zaświadczenia o kontynuacji nauki w każdym nowym semestrze;
6)
numer rachunku bankowego, na który wypłacona zostanie pomoc finansowa;
7)
podpis osoby składającej wniosek.
§  4. 
Jeżeli okoliczności uzasadniające przyznanie pomocy nastąpiły po upływie terminu, o którym mowa w § 2 ust. 4, wniosek składa się w terminie 30 dni od dnia wydania orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą.
§  5. 
1. 
Pomoc jest przyznawana jednorazowo w roku szkolnym lub akademickim i wynosi:
1)
dla uczniów i słuchaczy, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 1 - dwukrotność przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza;
2)
dla studentów i słuchaczy, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 2 - trzykrotność przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza.
2. 
Pomoc jest wypłacana w dwóch równych ratach:
1)
pierwsza rata, za okres od września do grudnia, jest wypłacana w terminie do dnia 30 listopada;
2)
druga rata, za okres od stycznia do czerwca, jest wypłacana w terminie do dnia 30 kwietnia.
3. 
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie w terminie odpowiednim do okresu odbywania nauki.
4. 
W przypadkach, o których mowa w § 4, pomoc jest wypłacana w terminie 30 dni od otrzymania wniosku.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lipca 2010 r. w sprawie pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą (Dz. U. z 2020 r. poz. 1924), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1933).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.676

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
Data aktu: 30/03/2023
Data ogłoszenia: 11/04/2023
Data wejścia w życie: 26/04/2023