Równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom zawodowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 maja 2022 r.
w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego żołnierzom zawodowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze

Na podstawie art. 334 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa przypadki otrzymywania, warunki, tryb i terminy wypłaty równoważników pieniężnych przysługujących żołnierzowi zawodowemu, zwanemu dalej "żołnierzem", w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze, sposób ustalania ich wysokości, a także organy właściwe w tych sprawach.
§  2. 
1. 
Równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze ustala się na podstawie normy wyżywienia przysługującej żołnierzowi, określonej w przepisach w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wydanych na podstawie art. 334 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
2. 
Wysokość równoważnika pieniężnego odpowiada wartości pieniężnej normy wyżywienia będącej wartością środków spożywczych, w średnich cenach zakupu, wchodzących w skład norm wyżywienia określonych w przepisach, o których mowa w ust. 1.
3. 
Wartości pieniężne równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, zmniejsza się o wartość wyżywienia otrzymanego w naturze:
1)
jeżeli wyżywienie w naturze jest planowane jako 3 posiłki:
a)
śniadanie - o 25%,
b)
obiad - o 50%,
c)
kolacja - o 25%;
2)
jeżeli wyżywienie w naturze jest planowane jako 4 posiłki:
a)
śniadanie - o 25%,
b)
drugie śniadanie - o 10%,
c)
obiad - o 40%,
d)
kolacja - o 25%.
§  3. 
Równoważnik pieniężny przysługuje żołnierzowi:
1)
wykonującemu zadania w warunkach uniemożliwiających korzystanie z wyżywienia przysługującego w naturze, z zastrzeżeniem pkt 8;
2)
uczestniczącemu w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych poza granicami państwa, w przypadku gdy wyżywienie w naturze nie zostało zapewnione przez państwo-gospodarza lub innego organizatora szkolenia lub ćwiczeń;
3)
uczestniczącemu w ćwiczeniach, kursach i szkoleniach wszystkich typów w przypadku:
a)
korzystania z wyżywienia w naturze według normy wyżywienia niższej niż przysługująca - w wysokości równej różnicy wartości pieniężnej przysługującej mu normy wyżywienia, jeżeli nie ma możliwości przygotowania posiłku uzupełniającego,
b)
żołnierza zaliczanego do personelu latającego - za okres nieprzebywania w miejscu prowadzenia ćwiczeń, kursu lub szkolenia;
4)
należącemu do personelu latającego albo pełniącemu etatowo funkcję instruktora spadochronowego lub wykonującemu skoki ze spadochronem bądź nurkowanie, na wniosek żołnierza, przy braku przeciwwskazań służbowych;
5)
zaliczonemu do personelu latającego, który wraca do kraju po wykonaniu zadań za granicą i pozostaje bez przydziału służbowego, przez okres 2 miesięcy - w wysokości równej wartości pieniężnej normy wyżywienia przysługującej temu żołnierzowi przed wyjazdem;
6)
przed wyjazdem z kraju w związku z rozpoczęciem służby wojskowej poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 396 oraz z 2022 r. poz. 655) albo w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, od dnia rozpoczęcia przygotowania poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej, w której żołnierz pełnił służbę, do dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej - w wysokości równej wartości pieniężnej zasadniczej szkolnej normy wyżywienia 020, jeżeli w tym czasie żołnierz przebywał w jednostce wojskowej przygotowującej do służby poza granicami państwa, z wyjątkiem przypadku, w którym otrzymał wyżywienie w naturze;
7)
po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby wojskowej poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa albo w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do dnia skierowania na urlop aklimatyzacyjny - w wysokości równej wartości pieniężnej zasadniczej szkolnej normy wyżywienia 020, jeżeli w tym czasie żołnierz przebywał w jednostce wojskowej przygotowującej do służby poza granicami państwa, z wyjątkiem przypadku, w którym otrzymał wyżywienie w naturze;
8) 1
 w trakcie kształcenia:
a)
w uczelni wojskowej:
na studiach stacjonarnych,
na kursach oficerskich,
b)
na studiach stacjonarnych w uczelni wyższej innej niż uczelnia wojskowa,
c)
w szkole podoficerskiej,
d)
w centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia

- tylko w dniach, w których nie jest realizowane szkolenie programowe oraz w dniach przebywania na przepustce lub urlopie - w wysokości równej wartości pieniężnej przysługującej normy wyżywienia w zamian za wyżywienie niewydane w naturze, zgodnie z podziałem określonym w § 2 ust. 3.

§  4. 
Równoważnik pieniężny w wysokości równej 200% wartości pieniężnej zasadniczej szkolnej normy wyżywienia 020 przysługuje żołnierzowi:
1)
pełniącemu nieetatową całodobową służbę wewnętrzną lub garnizonową, dyżur bojowy albo ratowniczy, jeżeli nie ma możliwości korzystania z posiłków przyrządzanych w stołówkach wojskowych, przy braku przeciwwskazań służbowych;
2)
skierowanemu do pełnienia służby w charakterze obserwatora wojskowego lub osoby posiadającej status obserwatora wojskowego w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych - za czas przewozu, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem służby:
a)
z kraju do miejsca pełnienia służby - od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
z miejsca pełnienia służby z powrotem do kraju - do dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

- z wyjątkiem przypadku, w którym otrzymał wyżywienie w naturze.

§  5. 
1.  2
 Równoważnik pieniężny wypłaca wojskowa jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu żywnościowym pozostaje żołnierz.
1a.  3
 W sytuacjach określonych w § 3 pkt 2, 6 i 7 oraz w przypadku żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa - równoważnik pieniężny wypłaca jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostaje żołnierz.
2.  4
 Wypłata równoważnika pieniężnego następuje z dołu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 5
1 § 3 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
3 § 5 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
5 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 grudnia 2014 r. w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze (Dz. U. poz. 1841), które zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024