Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 20 maja 2020 r.
w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2019 r. poz. 1384) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwany dalej "ministrem", nie później niż w terminie 4 miesięcy przed upływem kadencji Rady Narodowego Centrum Nauki, zwanej dalej "Radą", albo terminu wymiany połowy jej składu, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Rady, zwanych dalej "kandydatami".
2. 
Ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów zawiera w szczególności:
1)
termin składania zgłoszeń kandydatów;
2)
sposób składania zgłoszeń kandydatów;
3)
wskazanie okresu przetwarzania danych osobowych kandydatów.
§  2. 
1. 
Podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695 i 875), posiadający kategorię naukową A albo A+, zwany dalej "podmiotem zgłaszającym", może zgłosić po jednym kandydacie reprezentującym każdą dyscyplinę naukową, w której podmiot ten posiada jedną z tych kategorii naukowych, z tym że nie więcej niż dwóch kandydatów w ramach jednej dziedziny nauki.
2. 
Organizacja reprezentująca środowisko naukowe, zwana dalej "organizacją zgłaszającą", może zgłosić dwóch kandydatów.
§  3. 
1. 
Zgłoszenie kandydata zawiera:
1)
wskazanie podmiotu zgłaszającego albo organizacji zgłaszającej;
2)
imię i nazwisko, stopień naukowy lub tytuł profesora oraz adres do korespondencji kandydata;
3)
wskazanie dyscypliny naukowej i dziedziny nauki reprezentowanych przez kandydata, zgodnych z oświadczeniem złożonym na podstawie art. 343 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
4)
opis dorobku naukowego i informacje o bieżącej aktywności naukowej kandydata;
5)
uzasadnienie.
2. 
Do zgłoszenia kandydata dołącza się oświadczenia tego kandydata o:
1)
wyrażeniu zgody na kandydowanie;
2)
spełnianiu wymagań określonych dla członka Rady w art. 15 ust. 4 pkt 2 i 3 oraz ust. 5 i 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki;
3)
znajomości wymagań określonych dla członka Rady w art. 15 ust. 4 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki.
§  4. 
1. 
Oceny formalnej i oceny merytorycznej zgłoszeń kandydatów dokonuje Zespół Identyfikujący Członków Rady, zwany dalej "Zespołem", na posiedzeniach.
2. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności:
1)
imiona i nazwiska uczestników posiedzenia;
2)
przyjęty porządek obrad;
3)
wynik oceny formalnej lub oceny merytorycznej.
§  5. 
1. 
Ocena formalna obejmuje sprawdzenie, czy zgłoszenie kandydata:
1)
zostało złożone:
a)
w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 1,
b)
przez podmiot zgłaszający albo przez organizację zgłaszającą;
2)
spełnia wymagania, o których mowa w § 3.
2. 
Zgłoszenia kandydatów:
1)
złożone po upływie terminu określonego w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 1,
2)
niespełniające wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b lub w § 3

- nie podlegają ocenie merytorycznej.

3. 
Na podstawie wyników oceny formalnej Zespół sporządza listę kandydatów, których zgłoszenia będą podlegały ocenie merytorycznej, zawierającą imię i nazwisko każdego kandydata, jego stopień naukowy lub tytuł profesora oraz wskazanie reprezentowanej przez niego dziedziny nauki i przekazuje tę listę ministrowi wraz z protokołem z posiedzenia.
4. 
Listę, o której mowa w ust. 3, minister zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej.
§  6. 
1. 
Ocena merytoryczna obejmuje analizę dorobku naukowego i bieżącej aktywności naukowej kandydatów.
2. 
Na podstawie wyników oceny merytorycznej Zespół sporządza listę, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki, zawierającą imię i nazwisko każdego kandydata, jego stopień naukowy lub tytuł profesora oraz wskazanie reprezentowanej przez niego dziedziny nauki.
3. 
Zespół sporządza listę w taki sposób, aby znaleźli się na niej przedstawiciele:
1)
różnych dziedzin nauki reprezentowanych przez kandydatów zamieszczonych na liście, o której mowa w § 5 ust. 3,
2)
różnych rodzajów podmiotów zgłaszających, których kandydaci zostali zamieszczeni na liście, o której mowa w § 5 ust. 3,
3)
organizacji zgłaszających, których kandydaci zostali zamieszczeni na liście, o której mowa w § 5 ust. 3

- i przekazuje ją ministrowi wraz z protokołem z posiedzenia.

§  7. 
W latach 2020 i 2022:
1)
uczelnia, która na podstawie art. 192 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669, z 2019 r. poz. 39 i 534 oraz z 2020 r. poz. 695 i 875) wstąpiła w ogół praw i obowiązków jej podstawowej jednostki organizacyjnej, która posiadała kategorię naukową A+ albo A,
2)
podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 4-6, 7 i 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, posiadający kategorię naukową A+ albo A

- może zgłosić dwóch kandydatów do Rady w dziedzinie nauki, do której należą dyscypliny naukowe, w których prowadzi działalność naukową.

§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 724).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 września 2010 r. w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki (Dz. U. poz. 1220), które utraciło moc z dniem 1 lipca 2019 r. zgodnie z art. 349 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669, z 2019 r. poz. 39 i 534 oraz z 2020 r. poz. 695 i 875).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.943

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Rady Narodowego Centrum Nauki.
Data aktu: 20/05/2020
Data ogłoszenia: 27/05/2020
Data wejścia w życie: 11/06/2020