Organizacja kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 31 sierpnia 2010 r.
w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1.  2
 Klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnich liceach ogólnokształcących przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, określoną w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
2.  3
 Szkoły polskie umożliwiają uczniom uczęszczającym do szkół działających w systemach oświaty innych krajów uzupełnianie wykształcenia w zakresie dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, zgodnie z ramami programowymi kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich i planami nauczania, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.
3.  4
 Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o szkole bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnim liceum ogólnokształcącym oraz szkołę polską, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. 
Szkoły są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, zwany dalej "ministrem".
§  2. 
1.  5
 Zadania związane z organizacją kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą w szkołach koordynuje Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, z siedzibą w Warszawie, zwany dalej "Ośrodkiem".
1a.  6
 (uchylony).
2.  7
 (uchylony).
3.  8
 (uchylony).
§  3. 
1.  9
 (uchylony).
2.  10
 Organizację roku szkolnego w szkołach określa dyrektor Ośrodka na wniosek dyrektora czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, lub kierownika szkoły polskiej.
§  4.  11
 (uchylony).
§  5. 
1. 
Do szkół mogą być przyjmowane także dzieci obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą oraz dzieci osób niebędących obywatelami polskimi, jeżeli szkoła posiada wolne miejsca oraz odpowiednie warunki kadrowe, organizacyjne i finansowe.
2. 
Kształcenie w szkołach jest nieodpłatne.
3.  12
 Warunkiem przyjęcia ucznia do szkoły polskiej jest dostarczenie kierownikowi szkoły polskiej zaświadczenia o uczęszczaniu ucznia do szkoły funkcjonującej w systemie oświaty kraju pobytu ucznia lub szkoły europejskiej działającej na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich albo pisemnego oświadczenia rodziców o uczęszczaniu ucznia do takiej szkoły.
§  6. 
1.  13
 (uchylony).
2.  14
 (uchylony).
3.  15
 Szkoła działa na podstawie statutu przygotowanego przez radę pedagogiczną i uchwalonego przez radę szkoły, a w razie jej niepowołania - przez radę pedagogiczną z zastrzeżeniem ust. 5.
4.  16
 (uchylony).
5.  17
 (uchylony).
6.  18
 Do statutu, o którym mowa w ust. 3, nie stosuje się przepisów wydanych na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą", dotyczących ramowych statutów szkół publicznych.
§  7.  19
 (uchylony).
§  8. 
1.  20
 Klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnim liceum ogólnokształcącym:
1)
realizują programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy;
2)
realizują ramowy plan nauczania dla liceum ogólnokształcącego, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy;
3)
prowadzą kształcenie w formie dziennej przez pięć dni w tygodniu.
1a.  21
 W przypadkach uzasadnionych warunkami kadrowymi lub lokalowymi w klasach, o których mowa w ust. 1, za zgodą dyrektora Ośrodka, mogą nie być realizowane następujące przedmioty: wiedza o kulturze, podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, informatyka, wychowanie fizyczne, zajęcia artystyczne lub ekonomia w praktyce.
1b. 
Zgoda, o której mowa w ust. 1a, udzielana jest na czas określony, odrębnie dla każdego przedmiotu.
2.  22
 Klasy, o których mowa w ust. 1, mogą realizować również programy i plan nauczania, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2.
3.  23
 Szkoły polskie:
1)
realizują programy nauczania uwzględniające ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
realizują plan nauczania uzupełniającego, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
prowadzą kształcenie w wybranych dniach tygodnia ustalonych w arkuszu organizacji szkoły polskiej.
§  9. 
Do szkół nie stosuje się art. 39 ust. 2a, art. 60 ust. 3 oraz art. 63 ustawy.
§  10. 
1. 
Ośrodek może prowadzić kształcenie na odległość obejmujące realizację:
1)
ramowego planu nauczania;
2) 24
 uzupełniającego programu nauczania uwzględniającego ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.  25
 Zajęcia edukacyjne w kształceniu na odległość są prowadzone w formie konsultacji.
3.  26
 Do oceniania, klasyfikowania i promowania w kształceniu na odległość stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. poz. 1652).
4.  27
 (uchylony).
5.  28
 (uchylony).
6.  29
 (uchylony).
§  11. 
1. 
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne w szkołach są prowadzone oddzielnie dla każdej klasy, jeżeli klasa liczy co najmniej 7 uczniów.
2.  30
 W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek dyrektora czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, lub kierownika szkoły polskiej, dyrektor Ośrodka może wyrazić zgodę na prowadzenie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasie liczącej mniej niż 7 uczniów.
3. 
Jeżeli klasa liczy mniej niż 7 uczniów i dyrektor Ośrodka nie wyrazi zgody, o której mowa w ust. 2, obowiązkowe zajęcia edukacyjne są prowadzone w grupach międzyklasowych.
§  12.  31
 (uchylony).
§  13. 
1.  32
 Uczniowie i absolwenci szkół otrzymują świadectwa szkolne wydawane zgodnie z przepisami w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.
2.  33
 Na wniosek rodziców lub opiekunów, a w przypadku ucznia pełnoletniego - na wniosek ucznia, szkoła polska wydaje także pisemną informację o systemie oświaty kraju, w którym uczeń realizował obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, oraz o zakresie zajęć edukacyjnych zrealizowanych w szkole, do której uczeń uczęszczał. Do wniosku o wydanie informacji dołącza się ostatnie świadectwo uzyskane w tej szkole.
3. 
Informacja, o której mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL ucznia;
2)
nazwy szkół, do których uczeń uczęszczał w poszczególnych latach nauki;
3)
wykaz nauczanych przedmiotów i zajęć oraz ich polskie odpowiedniki;
4)
tygodniowy wymiar przedmiotów i zajęć, o których mowa w pkt 3;
5)
zwięzły opis systemu oświaty danego kraju, obejmujący w szczególności:
a)
dane o sposobie i warunkach spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki,
b)
informację o etapach edukacyjnych i typach szkół,
c)
informację o egzaminach kończących poszczególne etapy edukacyjne,
d)
informację o rodzajach egzaminów i świadectw uprawniających do podjęcia nauki na studiach wyższych,
e)
opis systemu oceniania i skalę ocen.
4.  34
 Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do klas, o których mowa w § 8 ust. 1, realizujących programy i plan nauczania, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.
§  14. 
Szkoły są obowiązane gromadzić i udostępniać księgozbiór biblioteczny wspomagający realizację programów nauczania oraz samokształcenie uczniów i doskonalenie nauczycieli.
§  15.  35
 (uchylony).
§  16.  36
 (uchylony).
§  17.  37
 (uchylony).
§  18.  38
 (uchylony).
§  19.  39
 (uchylony).
§  20.  40
 (uchylony).
§  21.  41
 (uchylony).
§  22.  42
 (uchylony).
§  23.  43
 (uchylony).
§  24.  44
 (uchylony).
§  25.  45
 (uchylony).
§  26. 
Na wniosek nauczyciela prowadzącego nauczanie języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą lub dzieci pracowników migrujących, a także na wniosek organizacji społecznej zarejestrowanej za granicą lub innego podmiotu organizującego za granicą nauczanie języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim, Ośrodek udostępnia nieodpłatnie posiadane w wersji elektronicznej programy, materiały, narzędzia i pomoce dydaktyczne.
§  27. 
1. 
Szkoły dostosują swoją działalność do wymagań określonych w rozporządzeniu do dnia 31 sierpnia 2013 r., a w zakresie stosowania ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz planów nauczania uzupełniającego, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2, do dnia 31 sierpnia 2014 r.
2. 
Kierownik punktu, w terminie do dnia 30 marca 2011 r., przedstawi dyrektorowi Ośrodka harmonogram dostosowywania kształcenia w punkcie do ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz planów nauczania uzupełniającego, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.
3. 
Dyrektor Ośrodka, w terminie do dnia 31 maja 2011 r., zatwierdza harmonogram, o którym mowa w ust. 2. Dyrektor Ośrodka może, przed zatwierdzeniem harmonogramu, zobowiązać kierownika punktu do wprowadzenia określonych zmian w harmonogramie.
4. 
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do szkół realizujących uzupełniający plan nauczania.
5. 
Kształcenie na odległość może być prowadzone przez szkoły nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2011 r.
§  28. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 września 2004 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. Nr 194, poz. 1986).
§  29. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  46

RAMY PROGRAMOWE KSZTAŁCENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO DLA SZKÓŁ POLSKICH

ZAŁĄCZNIK Nr  2  47

PLAN NAUCZANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U.2011.248.1480).
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
4 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
5 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
6 § 2 ust. 1a uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
7 § 2 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
8 § 2 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
9 § 3 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
10 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
11 § 4 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
12 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
13 § 6 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
14 § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
15 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
16 § 6 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
17 § 6 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
18 § 6 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
19 § 7 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
20 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
21 § 8 ust. 1a zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
22 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
23 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
24 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
25 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
26 § 10 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.

27 § 10 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
28 § 10 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
29 § 10 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
30 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
31 § 12 uchylony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
32 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
33 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
34 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
35 § 15 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
36 § 16 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
37 § 17 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
38 § 18 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
39 § 19 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
40 § 20 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
41 § 21 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
42 § 22 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
43 § 23 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
44 § 24 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
45 § 25 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
46 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
47 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.454 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.
Data aktu: 31/08/2010
Data ogłoszenia: 08/04/2014
Data wejścia w życie: 01/10/2010, 01/01/2011