Przyznawanie pomocy finansowej na kształcenie dla weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwolnionych ze służby.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 2012 r.
w sprawie przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dla weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwolnionych ze służby

Na podstawie art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, poz. 1203) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dla weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW", zwolnionych ze służby, zwanej dalej "pomocą";
2)
właściwość organów w zakresie przyznawania pomocy;
3)
dokumenty stanowiące podstawę do przyznawania pomocy oraz sposób i termin jej wypłaty;
4)
warunki zawieszania udzielania pomocy oraz zwrotu kosztów kształcenia.
§  2.
Przez funkcjonariusza ABW rozumie się funkcjonariusza, o którym mowa w art. 4 pkt 18 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, zwanej dalej "ustawą".
§  3.
1.
Pomoc jest przyznawana na wniosek o jej przyznanie, zwany dalej "wnioskiem", złożony przez weterana poszkodowanego-funkcjonariusza ABW zwolnionego ze służby, zwanego dalej "weteranem poszkodowanym-funkcjonariuszem".
2.
Wniosek składa się do Szefa ABW w każdym roku akademickim do dnia 30 września roku, w którym pomoc ma być przyznana.
3.
Wniosek weterana poszkodowanego-funkcjonariusza powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko;
2)
adres zamieszkania;
3)
nr PESEL;
4)
numer i datę wydania legitymacji weterana poszkodowanego-funkcjonariusza.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
zaświadczenie wydane przez uczelnię lub inny dokument potwierdzający:
a)
fakt odbywania przez weterana poszkodowanego-funkcjonariusza studiów, ich rodzaj i łączny czas ich trwania (liczbę semestrów),
b)
aktualny semestr (rok) nauki odbywanej oraz liczbę semestrów w danym roku akademickim wraz z terminami ich rozpoczęcia i zakończenia,
c)
wysokość opłaty ustalonej przez uczelnię za naukę w danym roku akademickim i w poszczególnych jego semestrach;
2)
zobowiązanie do niezwłocznego zawiadomienia Szefa ABW o przerwaniu studiów w trakcie roku akademickiego lub niepodjęciu nauki;
3)
określenie formy wypłaty świadczenia z tytułu pomocy, a w przypadku formy bezgotówkowej - wskazanie rachunku bankowego właściwego dla wypłaty.
§  4.
Pomoc przyznaje Szef ABW w drodze decyzji administracyjnej.
§  5.
1.
Podmiotem właściwym do wypłaty pomocy weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi jest jednostka organizacyjna ABW właściwa ze względu na miejsce zamieszkania tego weterana.
2.
Pomoc jest przyznawana na dany rok akademicki w wysokości opłaty, o której mowa w § 3 ust. 4 pkt 1 lit. c, do wysokości określonej w art. 28 ust. 2 ustawy.
3.
Jeżeli pomoc została przyznana przed upływem pierwszego semestru nauki w danym roku akademickim, jej wypłata następuje w dwóch ratach, w wysokości odpowiedniej do opłat za naukę ustalonych za poszczególne semestry:
1)
pierwsza - w terminie 30 dni od dnia jej przyznania;
2)
druga - w terminie 30 dni po rozpoczęciu drugiego semestru nauki.
4.
Pomoc jest wypłacana w sposób określony we wniosku ze środków pozostających w dyspozycji Szefa ABW.
5.
Pomoc nie podlega wypłacie, jeżeli Szef ABW powziął wiadomość o przerwaniu lub niepodjęciu nauki przez weterana poszkodowanego-funkcjonariusza przed terminami wypłaty, o których mowa w ust. 3.
§  6.
1.
W przypadku przerwania studiów z przyczyn, o których mowa w art. 28 ust. 5 ustawy, weteran poszkodowany - funkcjonariusz jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Szefa ABW.
2.
W przypadku przerwania studiów Szef ABW na wniosek weterana poszkodowanego-funkcjonariusza zawiesza wypłatę pomocy do czasu ustania przyczyny przerwania studiów. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną lub inną, która uzasadnia przerwanie studiów, oraz zaświadczenie wydane przez uczelnię o udzielonym weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi urlopie od zajęć na uczelni. We wniosku można też wskazać przewidywany termin wznowienia nauki w przypadku zamiaru jej kontynuacji.
§  7.
1.
W przypadku nieukończenia studiów z przyczyn, o których mowa w art. 28 ust. 6 ustawy, weteran poszkodowany-funkcjonariusz jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Szefa ABW.
2.
Decyzję administracyjną w sprawie zwrotu pomocy wydaje Szef ABW.
3.
Zwrot pomocy następuje w terminie ustalonym w art. 28 ust. 6 ustawy, na wskazany rachunek bankowy.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.1054

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyznawanie pomocy finansowej na kształcenie dla weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwolnionych ze służby.
Data aktu: 19/09/2012
Data ogłoszenia: 24/09/2012
Data wejścia w życie: 25/09/2012