Dotacje z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1992 r.
w sprawie dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania z rezerwy budżetu państwa, określonej w art. 20 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229), dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem, zwanych dalej "inwestycjami".
2.
Regiony zagrożone wysokim bezrobociem określa uchwała nr 93 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie wykazu gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Monitor Polski Nr 28, poz. 195).
§  2.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem składają:
1)
zarządy gmin - bezpośrednio do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
pozostałe podmioty gospodarcze - za pośrednictwem wojewody,

zwane dalej "wnioskodawcami", w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

2.
Wojewodowie przekazują wnioski, o których mowa w ust. 1, Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  3.
1.
Dotacja może być przyznana na finansowanie inwestycji:
1)
która jest realizowana przez wnioskodawcę w regionie zagrożonym wysokim bezrobociem,
2)
która tworzy nowe miejsca pracy lub uzupełnia infrastrukturę techniczną warunkującą tworzenie tych miejsc pracy,
3)
która nie jest finansowana za pomocą innej dotacji z budżetu państwa,
4)
której zakończenie, zgodnie z planem, ma nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 1993 r.
2.
Wysokość dotacji na finansowanie inwestycji nie może przekroczyć 30% nakładów na tę inwestycję, planowanych do realizacji od dnia 1 października 1992 r. do dnia 31 grudnia 1993 r.
§  4.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę i lokalizację inwestycji oraz nazwę wnioskodawcy i jego adres,
2)
propozycję wysokości dotacji i jej uzasadnienie oraz informację o kwotach innych środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji,
3)
informację o stopniu zaawansowania realizacji inwestycji,
4)
dane o liczbie osób, które będą zatrudnione przy realizacji inwestycji, w tym osób bezrobotnych, oraz o liczbie nowych miejsc pracy, które będą utworzone w wyniku zakończenia inwestycji, a także inne informacje umożliwiające stwierdzenie, że inwestycja spełnia warunki określone w § 3,
5)
kwoty dotacji przypadające na jedną osobę, która ma być zatrudniona przy realizacji inwestycji i po jej zakończeniu,
6)
uzasadnienie celowości realizacji inwestycji,
7)
dane o planowanych efektach i okresie realizacji inwestycji oraz inne podstawowe elementy charakterystyki inwestycji objętej wnioskiem,
8)
informacje dotyczące uwzględnienia wymagań ochrony środowiska związanych z realizacją inwestycji.
2.
Wniosek jest sporządzany według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć opinię:
1)
w przypadku wnioskodawcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 - prezydium wojewódzkiego sejmiku samorządowego,
2)
w przypadku wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - właściwej dla siedziby wnioskodawcy izby skarbowej, banku finansującego oraz zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także organu założycielskiego - w przypadku przedsiębiorstw państwowych i Ministra Przekształceń Własnościowych jako reprezentanta Skarbu Państwa - w przypadku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.
§  5.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji rozpatruje Zespół działający przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministrów:
1)
Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
Finansów,
3)
Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
4)
Przemysłu i Handlu,
5)
Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
6)
Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa

oraz

7)
Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów,
8)
Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania,
9)
Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Ministrowie i prezes, o których mowa w ust. 1, delegują swoich przedstawicieli do pracy w Zespole.
3.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej może wystąpić do innych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej o wyznaczenie przedstawicieli do pracy w Zespole.
4.
Zespołowi przewodniczy przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
5.
Zespół rozpatrzy wnioski złożone w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, zaproponuje podział dotacji i sporządzi wykaz inwestycji proponowanych do finansowania z udziałem dotacji oraz przedstawi ten wykaz Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej.
§  6.
Przy opiniowaniu i rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione inwestycje wymagające najniższej kwoty dotacji na jedno miejsce pracy, które ma być utworzone w wyniku zrealizowania inwestycji.
§  7.
1.
O przyznaniu dotacji na finansowanie inwestycji oraz o kwocie dotacji rozstrzyga Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek Zespołu, przedstawiony wraz z wykazem inwestycji, o którym mowa w § 5 ust. 5.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekaże Ministrowi Finansów zatwierdzony wykaz inwestycji i kwot dotacji przyznanych na te inwestycje.
3.
Przekazanie dotacji przyznanych na finansowanie inwestycji następuje:
1)
w przypadku inwestycji realizowanych przez zarządy gmin - przez zwiększenie kwoty wydatków w budżecie właściwych wojewodów, z przeznaczeniem na dotacje na zadania własne tych gmin,
2)
w przypadku inwestycji realizowanych przez wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - przez zwiększenie kwoty odpowiednich wydatków w budżecie właściwych wojewodów lub ministrów.
§  8.
Właściwi wojewodowie i ministrowie:
1)
kontrolują prawidłowość wykorzystywania dotacji oraz podejmują działania mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości,
2)
informują bieżąco Ministra Pracy i Polityki Socjalnej o wynikach kontroli i podjętych działaniach, o których mowa w pkt 1.
§  9.
1.
Wnioskodawcy, którzy otrzymują dotację na finansowanie inwestycji, składają Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrowi Finansów oraz właściwemu wojewodzie lub ministrowi, w terminie 15 dni po upływie każdego kwartału, informację zawierającą w szczególności:
1)
kwotę dotacji otrzymanej i wykorzystanej do końca danego kwartału,
2)
wartość nakładów na inwestycję, planowanych na dany rok i rzeczywistych do końca danego kwartału,
3)
liczbę osób zatrudnionych przy realizacji inwestycji w danym kwartale, w tym osób bezrobotnych,
4)
liczbę osób zatrudnionych w wyniku zakończenia inwestycji, w tym osób bezrobotnych, jeżeli inwestycję przekazano do użytku w danym kwartale,
5)
dane dotyczące poziomu wykorzystania otrzymanej dotacji na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 3, a jeżeli inwestycja została zakończona - także dane dotyczące planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresu jej realizacji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 4.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej do dnia 15 lutego 1994 r. przedstawi Radzie Ministrów zbiorczą informację zawierającą dane liczbowe i wyjaśnienia dotyczące poziomu wykorzystania dotacji przeznaczonych na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresów realizacji zakończonych inwestycji, a także zatrudnienia osób, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
§  10.
Jeżeli inwestycja nie będzie zakończona do dnia 31 grudnia 1993 r., dotacja otrzymana na finansowanie tej inwestycji podlega zwrotowi przez wnioskodawcę do budżetu państwa do dnia 31 stycznia 1994 r. w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby wnioskodawcy, wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania dotacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.76.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacje z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.
Data aktu: 29/09/1992
Data ogłoszenia: 14/10/1992
Data wejścia w życie: 29/10/1992