Dotacje z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1992 r.
w sprawie dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania z rezerwy budżetu państwa, określonej w art. 20 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229), dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem, zwanych dalej "inwestycjami".
2.
Regiony zagrożone wysokim bezrobociem określa uchwała nr 93 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie wykazu gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Monitor Polski Nr 28, poz. 195).
§  2.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem składają:
1)
zarządy gmin - bezpośrednio do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
pozostałe podmioty gospodarcze - za pośrednictwem wojewody,

zwane dalej "wnioskodawcami", w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

2.
Wojewodowie przekazują wnioski, o których mowa w ust. 1, Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  3.
1.
Dotacja może być przyznana na finansowanie inwestycji:
1)
która jest realizowana przez wnioskodawcę w regionie zagrożonym wysokim bezrobociem,
2)
która tworzy nowe miejsca pracy lub uzupełnia infrastrukturę techniczną warunkującą tworzenie tych miejsc pracy,
3)
która nie jest finansowana za pomocą innej dotacji z budżetu państwa,
4)
której zakończenie, zgodnie z planem, ma nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 1993 r.
2.
Wysokość dotacji na finansowanie inwestycji nie może przekroczyć 30% nakładów na tę inwestycję, planowanych do realizacji od dnia 1 października 1992 r. do dnia 31 grudnia 1993 r.
§  4.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę i lokalizację inwestycji oraz nazwę wnioskodawcy i jego adres,
2)
propozycję wysokości dotacji i jej uzasadnienie oraz informację o kwotach innych środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji,
3)
informację o stopniu zaawansowania realizacji inwestycji,
4)
dane o liczbie osób, które będą zatrudnione przy realizacji inwestycji, w tym osób bezrobotnych, oraz o liczbie nowych miejsc pracy, które będą utworzone w wyniku zakończenia inwestycji, a także inne informacje umożliwiające stwierdzenie, że inwestycja spełnia warunki określone w § 3,
5)
kwoty dotacji przypadające na jedną osobę, która ma być zatrudniona przy realizacji inwestycji i po jej zakończeniu,
6)
uzasadnienie celowości realizacji inwestycji,
7)
dane o planowanych efektach i okresie realizacji inwestycji oraz inne podstawowe elementy charakterystyki inwestycji objętej wnioskiem,
8)
informacje dotyczące uwzględnienia wymagań ochrony środowiska związanych z realizacją inwestycji.
2.
Wniosek jest sporządzany według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć opinię:
1)
w przypadku wnioskodawcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 - prezydium wojewódzkiego sejmiku samorządowego,
2)
w przypadku wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - właściwej dla siedziby wnioskodawcy izby skarbowej, banku finansującego oraz zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także organu założycielskiego - w przypadku przedsiębiorstw państwowych i Ministra Przekształceń Własnościowych jako reprezentanta Skarbu Państwa - w przypadku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.
§  5.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji rozpatruje Zespół działający przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministrów:
1)
Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
Finansów,
3)
Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
4)
Przemysłu i Handlu,
5)
Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
6)
Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa

oraz

7)
Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów,
8)
Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania,
9)
Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Ministrowie i prezes, o których mowa w ust. 1, delegują swoich przedstawicieli do pracy w Zespole.
3.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej może wystąpić do innych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej o wyznaczenie przedstawicieli do pracy w Zespole.
4.
Zespołowi przewodniczy przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
5.
Zespół rozpatrzy wnioski złożone w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, zaproponuje podział dotacji i sporządzi wykaz inwestycji proponowanych do finansowania z udziałem dotacji oraz przedstawi ten wykaz Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej.
§  6.
Przy opiniowaniu i rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione inwestycje wymagające najniższej kwoty dotacji na jedno miejsce pracy, które ma być utworzone w wyniku zrealizowania inwestycji.
§  7.
1.
O przyznaniu dotacji na finansowanie inwestycji oraz o kwocie dotacji rozstrzyga Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek Zespołu, przedstawiony wraz z wykazem inwestycji, o którym mowa w § 5 ust. 5.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekaże Ministrowi Finansów zatwierdzony wykaz inwestycji i kwot dotacji przyznanych na te inwestycje.
3.
Przekazanie dotacji przyznanych na finansowanie inwestycji następuje:
1)
w przypadku inwestycji realizowanych przez zarządy gmin - przez zwiększenie kwoty wydatków w budżecie właściwych wojewodów, z przeznaczeniem na dotacje na zadania własne tych gmin,
2)
w przypadku inwestycji realizowanych przez wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - przez zwiększenie kwoty odpowiednich wydatków w budżecie właściwych wojewodów lub ministrów.
§  8.
Właściwi wojewodowie i ministrowie:
1)
kontrolują prawidłowość wykorzystywania dotacji oraz podejmują działania mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości,
2)
informują bieżąco Ministra Pracy i Polityki Socjalnej o wynikach kontroli i podjętych działaniach, o których mowa w pkt 1.
§  9.
1.
Wnioskodawcy, którzy otrzymują dotację na finansowanie inwestycji, składają Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrowi Finansów oraz właściwemu wojewodzie lub ministrowi, w terminie 15 dni po upływie każdego kwartału, informację zawierającą w szczególności:
1)
kwotę dotacji otrzymanej i wykorzystanej do końca danego kwartału,
2)
wartość nakładów na inwestycję, planowanych na dany rok i rzeczywistych do końca danego kwartału,
3)
liczbę osób zatrudnionych przy realizacji inwestycji w danym kwartale, w tym osób bezrobotnych,
4)
liczbę osób zatrudnionych w wyniku zakończenia inwestycji, w tym osób bezrobotnych, jeżeli inwestycję przekazano do użytku w danym kwartale,
5)
dane dotyczące poziomu wykorzystania otrzymanej dotacji na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 3, a jeżeli inwestycja została zakończona - także dane dotyczące planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresu jej realizacji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 4.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej do dnia 15 lutego 1994 r. przedstawi Radzie Ministrów zbiorczą informację zawierającą dane liczbowe i wyjaśnienia dotyczące poziomu wykorzystania dotacji przeznaczonych na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresów realizacji zakończonych inwestycji, a także zatrudnienia osób, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
§  10.
Jeżeli inwestycja nie będzie zakończona do dnia 31 grudnia 1993 r., dotacja otrzymana na finansowanie tej inwestycji podlega zwrotowi przez wnioskodawcę do budżetu państwa do dnia 31 stycznia 1994 r. w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby wnioskodawcy, wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania dotacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.76.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacje z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.
Data aktu: 29/09/1992
Data ogłoszenia: 14/10/1992
Data wejścia w życie: 29/10/1992