Zgłaszanie mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 maja 1950 r.
w sprawie zgłaszania mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy. *

Na podstawie art. 10 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Osoby fizyczne i prawne, mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w kraju obowiązane są zgłosić Narodowemu Bankowi Polskiemu do dnia 31 grudnia 1950 r. posiadane w dniu 8 czerwca 1950 r. za granicą zagraniczne środki płatnicze, złoto, platynę, klejnoty, zagraniczne i krajowe papiery procentowe i dywidendowe, opiewające na walutę zagraniczną, kupony od takich papierów, książeczki oszczędnościowe i wkładowe, należności od zagranicy z wszelkich tytułów (z tytułu praw spadkowych, udzielonych kredytów, umów o ubezpieczenia, rent i świadczeń okresowych itp.), bez względu na to, czy dowód istnienia należności znajduje się w kraju, czy za granicą, posiadane za granicą nieruchomości, udziały w przedsiębiorstwach, wszelkiego rodzaju prawa majątkowe oraz towary i inne ruchomości, z wyjątkiem przedmiotów osobistego użytku właściciela.
2.
Zgłoszeniu podlegają:
1)
nieruchomości bez względu na ich wartość;
2)
pozostałe mienie (ust. 1), jeżeli łączna jego wartość przekracza zł 100.000.
3. 2
Dla repatriantów i reemigrantów czasokres zgłoszenia wynosi 90 dni od dnia przyjazdu do kraju.
4.
Mienie, należności i prawa, o których mowa w ust. 1, uzyskanie za granicą po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, należy zgłosić w ciągu 30 dni od dnia objęcia w posiadanie mienia, powstania należności lub prawa.
§  2.
W zgłoszeniu należy podać:
1)
rodzaj środków płatniczych (pieniądze, czeki, weksle itp.), ich walutę i kwotę;
2)
rodzaj złota nie przerobionego (monety, sztaby, odlewy), jego wagę i próbę;
3)
rodzaj i opis przedmiotów ze złota i klejnotów oraz ich wagę i wartość;
4)
rodzaj, nazwę i ilość papierów procentowych i dywidendowych oraz kuponów od tych papierów, instytucję emitującą, walutę, na jaką te papiery opiewają, i ich wartość nominalną;
5)
rodzaj i nazwę książeczek wkładkowych lub oszczędnościowych, wysokość i walutę wkładu;
6)
rodzaj i tytuł należności, jej wysokość i termin wymagalności;
7)
rodzaj, miejsce położenia, obszar, stopień zabudowy nieruchomości, stan jej budynków, gatunek gleby, jej wartość oraz ustanowione na niej obciążenia;
8)
rodzaj, ilość, miejsce przechowania towarów oraz opis, miejsce przechowania i wartość innych ruchomości;
9)
dokładne określenie innego prawa majątkowego (udziały w przedsiębiorstwach itp.).
§  3.
W wykonaniu obowiązku zgłoszenia osoby wymienione w § 1 obowiązane są na żądanie Narodowego Banku Polskiego udzielać mu wszelkich wyjaśnień i dostarczać wszelkich danych, dotyczących mienia podlegającego zgłoszeniu.
§  4.
Dowodem dopełnienia obowiązków, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, jest zaświadczenie Narodowego Banku Polskiego.
§  5.
Dane, zgłoszone w myśl §§ 1 i 2 oraz dostarczone Narodowemu Bankowi Polskiemu w myśl § 3, nie będą przez Narodowy Bank Polski udzielane władzom skarbowym.
§  6.
Od obowiązków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu są wolne:
1)
osoby posiadające za granicą towary objęte pozwoleniem przywozu lub pozwoleniem wywozu, wydanym przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego lub instytucję upoważnioną do wystawiania takich pozwoleń;
2)
osoby posiadające za granicą należności z tytułu usług świadczonych w wykonaniu międzynarodowych umów gospodarczych;
3)
mający miejsce zamieszkania w Polsce obywatele tych państw, które w zakresie spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu obowiązków takich nie wprowadziły bądź nie wymagają od obywateli Państwa Polskiego dopełnienia takich obowiązków;
4)
państwowe przedsiębiorstwa, banki, zakłady i instytucje, przedsiębiorstwa pod zarządem państwowym, przedsiębiorstwa państwowo - spółdzielcze, centrale spółdzielni oraz spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe lub osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 30 października 1950 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie w jakim jest sprzeczne z przepisami ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zakazie posiadania walut obcych, monet złotych, złota i platyny oraz zaostrzaniu kar za niektóre przestępstwa dewizowe, zgodnie z § 10 zarządzenia z dnia 30 października 1950 r. w sprawie zgłaszania walut obcych, monet złotych oraz złota i platyny (M.P.50.116.1449).
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 października 1950 r. (Dz.U.50.51.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 1950 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 25 października 1950 r. (Dz.U.50.51.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 1950 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.23.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.
Data aktu: 24/05/1950
Data ogłoszenia: 31/05/1950
Data wejścia w życie: 08/06/1950