Przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.

USTAWA
z dnia 21 maja 1948 r.
o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych.

Art.  1.

Minister Przemysłu i Handlu po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego może tworzyć w drodze zarządzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze, jak również może istniejące przedsiębiorstwa państwowe przekształcać na przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.

Art.  2.

Do przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych stosuje się odpowiednio przepisy dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) ze zmianami, wynikającymi z poniższych przepisów.

Art.  3.
1.
W każdym przedsiębiorstwie państwowo-spółdzielczym powołuje się radę gospodarczą, składającą się z przewodniczącego, dziesięciu członków i trzech zastępców.
2.
Przewodniczącego rady gospodarczej powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu. Członków rady gospodarczej i ich zastępców powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu spośród kandydatów, przedstawionych przez Centralny Związek Spółdzielczy i inne organizacje wskazane w statucie przedsiębiorstwa.
Art.  4.
1.
Rada gospodarcza czuwa nad prawidłowym tokiem współpracy przedsiębiorstwa ze spółdzielniami oraz wydaje w tym zakresie opinie dla dyrekcji przedsiębiorstwa; opinie takie może przedkładać również Centralnemu Związkowi Spółdzielczemu.
2.
Radzie gospodarczej może być zlecone wykonywanie niektórych czynności nadzorczych w granicach szczegółowo określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  5.
1.
Uchwały i opinie rady gospodarczej winny być rozważone przez dyrekcję przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, która powinna zająć w stosunku do nich stanowisko.
2.
Rada gospodarcza, w przypadku, gdy stanowisko dyrekcji jest niezgodne z jej uchwałą lub opinią, może odwołać się do Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  6.

Szczegółową organizację i działalność, sposób i tryb podejmowania uchwał rady gospodarczej ustali statut.

Art.  7.
1.
Majątek ruchomy i nieruchomy central spółdzielni, służący do osiągnięcia celów objętych działalnością utworzonego przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, podlega oddaniu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu.
2.
Minister Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, w terminie do sześciu miesięcy od dnia utworzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, określi szczegółowo majątek central spółdzielni, podlegający oddaniu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu.
3.
Sposób sporządzania protokółów zdawczo-odbiorczych, zasady i tryb dokonania oszacowania majątku podlegającego oddaniu, zakres odpowiedzialności za długi obciążające majątek oddany, zasady zwrotu wartości nakładów oraz zasady oddania majątku, przejętego przez przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, określi rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  8.

Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, wydziela z czystego zysku przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego odpowiednią część zysku, powstałego z obrotu ze spółdzielniami. Powyższa część zysku, zgodnie z opinią Centralnego Związku Spółdzielczego, ulega podziałowi pomiędzy spółdzielnie lub wydatkowaniu na cele związane z rozwojem spółdzielni, współpracujących z danym przedsiębiorstwem państwowo-spółdzielczym.

Art.  9.
1.
Minister Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, nadaje przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu statut.
2.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane na podstawie art. 1, oraz statut przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego ulegają ogłoszeniu w Monitorze Polskim oraz w organie, przeznaczonym dla ogłoszeń spółdzielni.
Art.  10.

Centralny Związek Spółdzielczy sprawuje nadzór nad działalnością instrukcyjną i szkoleniową przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego na odcinku pracy ze spółdzielniami.

Art.  11.
1.
W razie likwidacji przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego z majątku, pozostałego po spłaceniu zobowiązań, wydziela się majątek, który został oddany przez centrale spółdzielni na mocy art. 7. Majątek ten podlega zwrotowi odpowiednim centralom spółdzielni.
2.
W przypadku, gdy w masie likwidacyjnej przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego nie ma majątku w naturze, oddanego przez centrale spółdzielni, zwrotowi podlega wartość pieniężna tego majątku według oszacowania w protokóle zdawczo-odbiorczym.
Art.  12.

Na równi z przedsiębiorstwami państwowymi traktowane będą spółki prawa prywatnego, mające osobowość prawną, o kapitale państwowym lub o kapitałach przedsiębiorstw państwowych bądź też o kapitale stanowiącym więcej niż w połowie własność Państwa lub przedsiębiorstw państwowych.

Art.  13.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz innym zainteresowanym ministrom.

Art.  14.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.30.201

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.
Data aktu: 21/05/1948
Data ogłoszenia: 18/06/1948
Data wejścia w życie: 18/06/1948