Ochrona praw autorskich obywateli polskich poza obszarem Państwa.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 13 kwietnia 1940 r.
w sprawie ochrony praw autorskich obywateli polskich poza obszarem Państwa.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1. 

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do ustanowienia w porozumieniu z Ministrem Skarbu kuratora dla zastępowania oraz obrony praw i interesów twórców oraz innych osób, którym na podstawie ustawy z dnia 29 marca 1926 r. o prawie autorskim (Dz. U.R.P. z 1935 r. Nr 36, poz. 260) służą prawa autorskie, jak również ich następców prawnych oraz nakładców i agentów, posiadających obywatelstwo polskie, a nie mających możności wykonywania swych praw poza obszarem Państwa.

Art.  2. 
(1) 
Z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego kurator może wykonywać wszelkie uprawnienia służące osobom, dla których został ustanowiony, w zakresie objętym ustawą o prawie autorskim z wyjątkiem uprawnienia do pozbywania praw autorskich.
(2) 
Kurator obowiązany jest prowadzić wykaz rozpowszechnianych dzieł, inkasować należności przypadające na rzecz osób, dla których został ustanowiony, baczyć, aby prawa tych osób nie były naruszane, oraz strzec ochrony praw osobistych twórców.
(3) 
Ponadto kurator obowiązany jest zbierać informacje o wysokości wynagrodzeń autorskich w poszczególnych krajach w czasie wojny.
(4) 
Kurator podlega nadzorowi Ministra Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości może sobie zastrzec zatwierdzanie wszelkich lub niektórych umów zawieranych przez kuratora.
Art.  3. 
(1) 
Kurator lokować będzie inkasowane przez siebie sumy w sposób wskazany przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(2) 
Celem pokrycia kosztów administracyjnych Skarb Państwa pobierać będzie od inkasowanych przez kuratora sum opłaty. Wysokość tych opłat ustali Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Nie mogą one przekraczać 10% inkasowanych sum.
Art.  4. 

Jeżeli osoba, dla której kurator został ustanowiony, uzyska możność wykonywania swych praw poza obszarem Państwa, kurator obowiązany jest złożyć jej sprawozdanie i rozrachunek oraz przekazać przypadające jej należności.

Art.  5. 
(1) 
Jeżeli kurator zawrze umowę o rozpowszechnianie dzieła osoby, dla której został ustanowiony, z urzędem lub instytucją państwową, wynagrodzenie za to rozpowszechnianie będzie ustalone i wypłacone w ciągu sześciu miesięcy po ustaniu wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.
(2) 
Jeżeli jednak uprawniony do wynagrodzenia uzyska możność wykonywania swych praw poza obszarem Państwa przed ustaniem powyższych okoliczności, może żądać natychmiastowej wypłaty wynagrodzenia.
(3) 
Wysokość wynagrodzenia ustali w braku porozumienia między stronami Minister Sprawiedliwości przy uwzględnieniu materiałów zebranych przez kuratora w myśl art. 2 ust. (3) niniejszego dekretu.
Art.  6. 
(1) 
Minister Sprawiedliwości może ze względów wyższej użyteczności publicznej upoważnić do rozpowszechniania wydanego dzieła w jakikolwiek sposób, choćby twórca lub nabywca jego praw mający możność wykonywania swych praw poza obszarem Państwa nie udzielił swego zezwolenia.
(2) 
Orzeczenie Ministra Sprawiedliwości ustali w tym przypadku wysokość słusznego odszkodowania dla uprawnionego; orzeczenie to powinno być doręczone na piśmie twórcy lub nabywcy jego praw.
(3) 
Upoważniony może przystąpić do rozpowszechniania dzieła dopiero po wypłaceniu należnego odszkodowania uprawnionemu lub złożeniu tego odszkodowania na jego rzecz do depozytu w Ministerstwie Skarbu.
Art.  7. 
(1) 
Minister Sprawiedliwości może w porozumieniu z Ministrem Skarbu każdego czasu odwołać kuratora i ustanowić innego. W tym przypadku uprawnienia kuratora gasną z chwilą doręczenia mu pisma odwołującego.
(2) 
W razie odwołania kurator obowiązany jest do złożenia w Ministerstwie Skarbu sprawozdania, rozrachunku i wpłacenia zainkasowanych sum znajdujących się jeszcze w jego posiadaniu. Zarazem obowiązany jest zwrócić bezzwłocznie Ministrowi Sprawiedliwości pismo nominacyjne.
Art.  8. 
(1) 
Po ustaniu wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną kurator ogłosi w Monitorze Polskim trzykrotnie w odstępach miesięcznych wezwanie do osób, dla których został ustanowiony, aby w terminie sześciomiesięcznym, licząc od dnia pierwszego ogłoszenia, zgłosiły się celem odebrania sprawozdania i dokonania rozrachunku.
(2) 
Po upływie powyższego sześciomiesięcznego terminu Minister Sprawiedliwości uchyli kuratelę. W tym przypadku ma odpowiednie zastosowanie postanowienie ustępu (2) artykułu poprzedzającego.
(3) 
Jeżeli osoby, dla których kurator został ustanowiony, nie zgłoszą się po odbiór swych należności do Ministerstwa Skarbu w ciągu trzech lat od ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną, należności te przechodzą na rzecz Skarbu Państwa i będą przelane na cele ustalone uchwałą Rady Ministrów.
Art.  9. 

Ustanowienie, zmiana osoby kuratora oraz uchylenie kurateli będą ogłaszane w Monitorze Polskim.

Art.  10. 

W ciągu roku od ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną osoby, dla których wynagrodzenie (art. 5) lub odszkodowanie (art. 6) zostało ustalone przez Ministra Sprawiedliwości, mogą w drodze powództwa wniesionego do sądu okręgowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania żądać jego podwyższenia.

Art.  11. 

Na czas trwania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną zawiesza się moc obowiązującą art. 16 ustawy z dnia 29 marca 1926 r. o prawie autorskim.

Art.  12. 

Rozporządzenie Rady Ministrów określi termin ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.

Art.  13. 

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  14. 

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.10.25

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ochrona praw autorskich obywateli polskich poza obszarem Państwa.
Data aktu: 13/04/1940
Data ogłoszenia: 31/05/1940
Data wejścia w życie: 31/05/1940