Ustanowienie ekspozytur Urzędu Emigracyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 września 1928 r.
w sprawie ustanowienia ekspozytur Urzędu Emigracyjnego.

Na podstawie punktu a) art. 12, art. 13 i art. 76 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o emigracji z dnia 11 października 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 799) zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się ekspozytury Urzędu Emigracyjnego: w Warszawie z okręgiem działania na m. st. Warszawę, województwa: warszawskie, kieleckie, lubelskie, łódzkie, poznańskie i pomorskie; w Krakowie z okręgiem działania na województwa: krakowskie i śląskie; we Lwowie z okręgiem działania na województwa: lwowskie, stanisławowskie, tarnopolskie; w Brześciu n/B. z okręgiem działania na województwa: poleskie i wołyńskie i w Białymstoku z okręgiem działania na województwa: białostockie, nowogródzkie i wileńskie.
§  2.
Do zakresu czynności ekspozytur należy:
a)
badanie czy osoby zamierzające emigrować mogą być uważane za emigrantów w myśl ustawowej definicji emigranta, wydawanie zaświadczeń na otrzymanie paszportów emigracyjnych oraz załatwianie wszystkich innych spraw, związanych z uzyskaniem paszportów emigracyjnych; granice uprawnień ekspozytur w zakresie wykonywania powyższych czynności będą oznaczane zarządzeniami Urzędu Emigracyjnego, ogłoszonemi w "Monitorze Polskim";
b)
kontrola przedsiębiorstw, trudniących się przewozem emigrantów oraz rozstrzyganie spraw, wynikających z umów przewozowych, zawartych przez emigrantów z przedsiębiorstwami przewozowemi;
c)
wykrywanie przestępstw, przewidzianych w art. 58, 59, 60, 62, 63, 64 i 65 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 października 1927 r. o emigracji, przyjmowanie doniesień i skarg w sprawach nielegalnego werbunku, agitacji i pośrednictwa emigracyjnego, przeprowadzanie dochodzeń w myśl art. 68 tegoż rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o emigracji, kierowanie spraw do władz sądowych, względnie powiatowych władz administracji ogólnej;
d)
udzielanie osobom, zamierzającym emigrować, jako też instytucjom, posiadającym zezwolenie, o którem mowa w art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 października 1927 r. o emigracji (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 799) informacyj o przepisach obowiązujących przy emigracji, o warunkach podróży, o warunkach fizycznych i gospodarczych kraju przeznaczenia i t. d. w granicach instrukcyj otrzymanych z Urzędu Emigracyjnego;
e)
nadzór nad sposobem informowania emigrantów przez instytucje społeczno-kulturalne, filantropijne i gospodarcze oraz przedkładanie Urzędowi Emigracyjnemu wniosków w sprawie udzielania zezwoleń, przewidzianych art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 października 1927 r. o emigracji;
f)
nadzór nad najmowaniem robotników polskich zagranicę, o ile nadzór ten będzie zlecony osobnem każdorazowem zarządzeniem Urzędu Emigracyjnego;
g)
rozstrzyganie odwołań od orzeczeń państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (komunalnych urzędów pośrednictwa pracy), zastrzeżonych w myśl § 23 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 23 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 6, poz. 37) Urzędowi Emigracyjnemu, w sprawach wydawania zaświadczeń na otrzymanie paszportów emigracyjnych; odwołania w tychże sprawach od orzeczeń państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Brześciu n/B. i Białymstoku rozstrzyga Urząd Emigracyjny.
§  3.
Od decyzyj, wydanych przez ekspozytury w sprawach, wymienionych w punktach a) i b) § 2, służy odwołanie do Urzędu Emigracyjnego w ciągu dni 14 przy zastosowaniu przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.92.805

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie ekspozytur Urzędu Emigracyjnego.
Data aktu: 28/09/1928
Data ogłoszenia: 06/11/1928
Data wejścia w życie: 06/11/1928