Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Melona Rolnych, Rolnictwa i Skarbu o ostrzeżeniach (adnotacjach) hipotecznych przewidzianych ustawą o wykonaniu reformy rolnej.

Na zasadzie cz. 2 art. 19 i art. 96 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne o zarządzeniu przymusowego wykupu nieruchomości ziemskiej w myśl cz. 2 art. 19 ustawy o wykonaniu reformy rolnej winny zawierać wzmiankę, że przymusowy wykup zostanie wykonany, o ile do dnia 15 lutego roku, następującego po roku, w którym ogłoszono wykaz imienny, nieruchomość ta nie zostanie rozparcelowana lub sprzedana Państwowemu Bankowi Rolnemu.
§  2.
Ostrzeżenie powyższe ma ten skutek, że w dalszem postępowaniu przed urzędami ziemskiemi, wszelkie zmiany w stosunkach własności poza wymienionemi w § 1 oraz obciążenia i ograniczenia własności, tudzież zmiany w nich zaszłe po uskutecznieniu ostrzeżenia, pozostają bez wpływu na wykonanie przymusowego wykupu.

Ostrzeżenie to nie stoi jednak na przeszkodzie do uwzględnienia przy rozdziale ceny wykupu w postępowaniu sądowem praw nabytych po uskutecznieniu ostrzeżenia.

§  3.
Jeżeli przymusowy wykup nie dotyczy całej nieruchomości ziemskiej, to ostrzeżenia o przymusowym wykupie winny wskazywać przedmiot lub obszar poddany przymusowemu wykupowi. W tych wypadkach skutki ostrzeżenia dotyczą jedynie określonego przedmiotu lub obszaru.
§  4. 1
Ostrzeżenia przewidziane w ustawie o wykonaniu reformy rolnej będą wpisane na podstawie jednostronnego wniosku właściwego urzędu ziemskiego lub, o ile mają za przedmiot ograniczenia z art. 54 ustawy o wykonaniu reformy rolnej - Państwowego Banku Rolnego. Wpis ostrzeżenia wyłączenia z art. 16 ustawy o wykonaniu reformy rolnej lub jego zmiany z art. 17 tejże ustawy oraz ostrzeżeń z art. 54 ustawy o wykonaniu reformy rolnej może nastąpić również na wniosek właściciela nieruchomości.
§  5. 2
Wniosek o wpis ostrzeżenia o zarządzeniu przymusowego wykupu (art. 19 cz. 2) winien zawierać powołanie się na ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rz. P. rozporządzenie Rady Ministrów, obejmujące wykaz imienny majątków poddanych przymusowemu wykupowi z wskazaniem pozycji, pod którą nieruchomość dana w wykazie tym umieszczoną została.

We wszystkich innych przypadkach, z wyjątkiem przewidzianych w art. 23 cz. 1 i w art. 54 cz. 1 i 3 ustawy, winien być dołączony do wniosku uwierzytelniony i potwierdzony co do wykonalności odpis odnośnego orzeczenia. Dotyczy to w szczególności także wniosku o wpis ograniczeń, przewidzianych w art. 54 cz. 2 ustawy.

W razie niezałatwienia przez powiatowy urząd ziemski w przeciągu miesiąca wniosku o wyłączenie (cz. 3 art. 16 ustawy), odpis tego wniosku, poświadczony przez powiatowy urząd ziemski, będzie stanowił podstawę wpisu ostrzeżenia.

Ograniczenia prawa własności z cz. 1 art. 54 ustawy będą wpisane z mocy samej ustawy na podstawie dokumentu uzasadniającego wpis zabezpieczenia hipotecznego dla sumy pożyczkowej. W tym przypadku zbędne jest zezwolenie właściciela nieruchomości na wpis ograniczenia prawa własności.

§  6.
Na obszarze, na którym obowiązuje ustawa o księgach wieczystych z dnia 24 marca 1897 r. (Dzień. Ustaw Rzeszy niem. str. 139), ostrzeżenie prawa wyłączenia z pod obowiązku parcelacji winno być wpisane w spisie praw połączonych z własnością; wszystkie inne - w drugim oddziale wykazu księgi wieczystej.
§  7. 3
Jeżeli w wykazie imiennym podany został jedynie obszar gruntu, poddanego przymusowemu wykupowi bez ścisłego określenia jego granic, i w ten sposób zostało również wpisane ostrzeżenie o zarządzeniu przymusowego wykupu, to powiatowy urząd ziemski, przed przystąpieniem do wykonania przymusowego wykupu w myśl art. 20 ustawy, winien na wniosek właściciela w ciągu dwóch miesięcy po dniu postawienia wniosku, na podstawie zebranego materjału i wniosku właściciela, powziąć orzeczenie w przedmiocie ścisłego określenia granic gruntu objętego wykazem imiennym oraz złożyć wniosek o zmianę uskutecznionego ostrzeżenia w księdze hipotecznej stosownie do ustalenia dokonanego w orzeczeniu.

Jeżeli powiatowy urząd ziemski mimo wniosku właściciela nie dokonał ustalenia gruntu objętego wykazem imiennym, to po upływie powyższego terminu, winna być na jednostronne żądanie właściciela wpisana w księdze hipotecznej zmiana ostrzeżenia stosownie do postawionego wniosku. W tym przypadku odpis wniosku, poświadczony przez powiatowy urząd ziemski będzie stanowił podstawę wpisu zmiany ostrzeżenia.

§  8. 4
Ostrzeżenia o przymusowym wykupie lub o zarządzaniu wykonania parcelacji na koszt i niebezpieczeństwo właściciela lub instytucji do parcelacji upoważnionej nie będą przeniesione do wykazów hipotecznych nowopowstających wskutek parcelacji.
§  9. 5
Ostrzeżenia hipoteczne o zakazie dzielenia, sprzedaży, wydzierżawiania lub zastawiania gruntów, uskutecznione w myśl art. 54 ustawy, będą wykreślone z urzędu lub na wniosek właściciela równocześnie z wykreśleniem wpisu zabezpieczenia hipotecznego dla pożyczki z funduszów państwowych lub Państwowego Banku Rolnego, z powodu której ograniczenia te powstały.

Wszystkie inne ostrzeżenia hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej mogą być wykreślone na podstawie zezwolenia właściwego urzędu ziemskiego, lub, gdy właścicielem nieruchomości jest Państwowy Bank Rolny, na jednostronny wniosek tegoż Banku.

§  10.
Okręgowe urzędy ziemskie są uprawnione na rzecz zapisów długu hipotecznego ustąpić pierwszeństwo hipoteczne służące ostrzeżeniom z cz. 2 art. 19 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
2 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.78.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1939 r.

3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.45.447

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej.
Data aktu: 16/03/1928
Data ogłoszenia: 12/04/1928
Data wejścia w życie: 12/04/1928