Postępowanie z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SKARBU
z dnia 22 maja 1925 r.
o postępowaniu z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

Na zasadzie art. 15 i 48 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584), art. 1 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, (poz. 314) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 6 sierpnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 73, poz. 727) i art. 21 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314), ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. w przedmiocie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. № 80, poz. 777) oraz art. 18 Międzynarodowej Konwencji Pocztowej Madryckiej z dnia 30 listopada 1920 r. ratyfikowanej ustawą z dnia 22 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 760) a ogłoszonej w Dz U. R. P. z 1923 r. № 108, poz. 845, zarządza się co następuje:
§  1.
Pocztowe urzędy wymiany, otrzymujące zagraniczne przesyłki listowe, segregują je przy udziale urzędników celnych. Urzędnicy celni orzekają, które przesyłki listowe mają być poddane rewizji celnej.
§  2.
Rewizji celnej podlegają:
a)
przesyłki listowe zamknięte, zaopatrzone przez nadawcę na stronie adresowej nalepką o treści, zezwalającej na otwarcie przesyłki i poddanie jej rewizji celnej,
b)
przesyłki listowe otwarte, zawierające towary, które podlegają ocleniu lub których przywóz jest zabroniony,
c)
przesyłki listowe zamknięte, nieodpowiadające postanowieniom w p. a), a zakwalifikowane przez organa celne do rewizji celnej ze względu na zachodzące uzasadnione podejrzenie, że zawierają towary, które podlegają ocleniu lub, których przywóz jest zabroniony.
§  3.
Pocztowy urząd wymiany przekazuje przesyłki listowe podlegające rewizji celnej do urzędu pocztowo-celnego, w którego okręgu położony jest pocztowy urząd oddawczy przesyłki.
§  4.
W wypadkach wskazanych w § 2 p. a) i b) rewizja celna przesyłek listowych odbywa się z urzędu, wyjąwszy, gdy adresat zastrzeże sobie osobistą interwencję przy cleniu.

W wypadku wskazanym w § 2 p. c) urząd pocztowo-celny wzywa pisemnie adresata za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego, aby w terminie 14 dni, licząc od daty wezwania:

a)
zgłosił się osobiście w celu interwencji przy cleniu odnośnej przesyłki listowej w urzędzie celnym, względnie
b)
nadesłał oświadczenie, upoważniające urząd pocztowo-celny do zastąpienia go przy odprawie celnej i otwarciu przesyłki w urzędzie celnym.

Podpis na oświadczeniu winien być uwierzytelniony przez urząd posługujący się publiczną pieczęcią, o ile adresat nie złożył oświadczenia na zawiadomieniu przesłanem mu przez urząd pocztowy.

§  5.
a) Jeśli adresat zgłosi się w urzędzie pocztowo-celnym w celu osobistej interwencji przy cleniu zamkniętej przesyłki listowej (par. 4 p. a) i zgodzi się na jej otwarcie, to organ celny, po sprawdzeniu tożsamości osoby, otwiera w urzędzie celnym przesyłkę w obecności adresata oraz funkcjonarjusza urzędu pocztowo-celnego i po załatwieniu formalności celnych, zwraca ją urzędowi pocztowo-celnemu lub postępuje z towarami, których przywóz jest zabroniony, według przepisów obowiązujących.

Zwróconą przez urząd celny przesyłkę listową, urząd pocztowo-celny wydaje adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

b)
Jeśli adresat nadeśle oświadczenie, wskazane w par. 4 p. b) to urząd pocztowo-celny w jego zastępstwie interwenjuje przy cleniu przesyłki a po dokonanej rewizji celnej, o ile sam nie jest urzędem oddawczym, przekazuje przesyłkę przepisowo zamkniętą do właściwego urzędu oddawczego celem doręczenia adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

W obu powyższych wypadkach organom celnym i pocztowym, interwenjującym przy cleniu przesyłki, nie wolno wglądać w treść korespondencji znajdującej się w przesyłce.

§  6.
W wypadkach, gdy adresat w terminie określonym nie dopełnił jednego z warunków podanych w par. 4 niniejszego rozporządzenia lub odmówi otwarcia przesyłki, zwraca się przesyłkę do miejsca nadania.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu na całym obszarze Rzeczypospolitej. Jednocześnie uchyla się przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.60.428

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.
Data aktu: 22/05/1925
Data ogłoszenia: 17/06/1925
Data wejścia w życie: 02/07/1925