Podwyższenie dodatków drożyźnianych do świadczeń, zapewnionych ustawą o ubezpieczeniu pensyjnem funkcjonarjuszy w służbie prywatnej i niektórych funkcjonarjuszy w służbie publicznej, obowiązującą na ziemiach w b. państwach austrjackiego i węgierskiego, a wchodzących obecnie w skład Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 lipca 1923 r.
w przedmiocie podwyższenia dodatków drożyźnianych do świadczenia, zapewnionych ustawą o ubezpieczeniu pensyjnem funkcjonariuszy w służbie prywatnej i niektórych funkcjonarjuszy w służbie publicznej, obowiązującą na ziemiach w b. państwach austriackiego, i węgierskiego, a wchodzących obecnie w skład Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 53 ustawy z dnia 10 czerwca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 59, poz. 370) w przedmiocie zmiany przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 1906 r. o ubezpieczeniu pensyjnem funkcjonarjuszy w służbie prywatnej i niektórych funkcjonurjuszy w służbie publiczne; (Austr. Dz. U. P. z 1907 r. № 1) w brzmieniu, ustalonem rozporządzeniem cesarskiem z dnia 25 czerwca 1914 r. o ubezpieczeniu pensyjnem (Austr. Dz. U. P. № 133) zarządza się co następuje:
§  1.
Osoby, pobierające świadczenia z tytułu ubezpieczenia pensyjnego w zakładzie pensyjnym dla funkcjonarjuszy lub w instytucji zastępczej, otrzymują aż do odwołania, dodatki drożyźniane do świadczeń w wysokości, oznaczonej poniżej.
§  2.
Podstawę wymiaru dodatku drożyźnianego stanowi ekspektatywa przysługująca na podstawie ustawy o ubezpieczeniu pensyjnem funkcjonariuszy w służbie prywatnej i niektórych funkcjonarjuszy w służbie publicznej za każdy z wymienionych niżej okresów, pomnożona przez mnożnik, ustalony w niniejszem rozporządzeniu dla poszczególnych okresów.
§  3.
Jako mnożnik ustala się dla okresu:
a) od 1 stycznia 1909 do 31 lipca 1921 cyfrą 11999
b) " 1 sierpnia 1921 " 31 października 1922 399
c) " 1 listopada 1922 " 30 czerwca 1923 19
d) " 1 lipca 1923 3
§  4.
Świadczenia z tytułu ubezpieczenia pensyjnego łącznie z dodatkami, ustanowionemi niniejszem rozporządzeniem nie mogą wynosić mniej od kwot poniżej wyszczególnionych, a to:
miesięcznie
1) renta starcza i renta inwalidy, przyznana z tytułu osiągnięcia 65 lat życia Mkp. 300.000
2) renta inwalidy nie podpadająca pod punkt poprzedni Mkp. 200.000
3) renta wdowia Mkp. 150.000
4) dodatek dla sieroty niezupełnej Mkp. 100.000
5) dodatek dla sieroty zupełnej Mkp. 200.000
6) jednorazowa odprawa:
a) dla wdowy Mkp. 1.000.000
b) dla jednego z rodziców Mkp. 500.000

Ubezpieczeni zastępczo mają prawo do dodatków drożyźnianych przynajmniej w takiej wysokości, jakaby im w analogicznym wypadku należała się od Zakładu Pensyjnego dla funkcjonarjuszy.

§  5.
Dodatki drożyźniane do świadczeń ustawowych płatne są miesięcznie zgóry ze świadczeniem.
§  6.
Ma pokrycie dodatków drożyźnianych pobiera Zakład Pensyjny 20%-wy dodatek do premji stałych (§ 33 ustawy pensyjnej w brzmieniu nadanem mu w art. 22 ustawy z dn. 10 czerwca 1921 r.) zaś instytucje zastępcze same oznaczą wysokość dodatków do premji stałych.
§  7.
Środki potrzebne na wypłatą dodatków drożyźnianych czerpie Zakład Pensyjny oraz instytucje zastępcze zaliczkowo z własnych funduszów.

Zaliczki te należy zwracać w najkrótszym czasie z funduszu, wymienionego w poprzednim paragrafie, wraz. z odsetkami w wysokości każdoczesnej matematycznej stopy procentowej.

§  8.
Zakład Pensyjny i instytucje zastępcze mają przedkładać Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej szczegółowe sprawozdanie ze staną funduszu, oznaczonego w § 6 niniejszego rozporządzenia, w ciągu miesiąca po upływie każdego kwartału roku kalendarzowego.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 1923 r. i z tym dniem tracą moc obowiązującą przepisy rozporządzeń Ministra Pracy i Opieki Społecznej, wydane w tymże przedmiocie.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.73.573

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie dodatków drożyźnianych do świadczeń, zapewnionych ustawą o ubezpieczeniu pensyjnem funkcjonarjuszy w służbie prywatnej i niektórych funkcjonarjuszy w służbie publicznej, obowiązującą na ziemiach w b. państwach austrjackiego i węgierskiego, a wchodzących obecnie w skład Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 12/07/1923
Data ogłoszenia: 27/07/1923
Data wejścia w życie: 27/07/1923, 01/07/1923