W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. W tym roku zgłoszono ponad 100 kandydatur.
- Bądźcie pewni, że dzieło, do którego przykładacie rękę, jest ważne – zwrócił się do laureatów minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który wziął udział w uroczystości. – Działalność popularyzatorów ma ogromny wpływ na wykorzystanie potencjału uczniów, budzi prawdziwe pasje. Ważne jest, żeby media wspierały działalność popularyzatorów nauki. Polska nauka ma wspaniałe osiągnięcia – mówił premier Gowin.
Lista laureatów konkursu Popularyzator Nauki 2015:
• Naukowcy: prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska
Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną. Jej wystąpień można wysłuchać podczas festiwali i pikników naukowych, na swoim koncie ma też m.in. cotygodniowy program TVN – „Wiem, co jem” i kilka książek. Wiedzę o zdrowiu przekazuje przedszkolakom, uczniom, dorosłym, a także słuchaczom uniwersytetów III wieku. Pracuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
• Animatorzy popularyzacji: Karol Wójcicki
Karol Wójcicki popularyzacją nauki zajmuje się od 2003 r., czyli od 15. roku życia. W latach 2008-2010 popularyzował astronomię w planetarium Muzeum Techniki w Warszawie. Od 2008 r. jest związany z CNK, gdzie od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe w planetarium. Regularnie uczestniczy w festiwalach nauki w całej Polsce. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci.
• Instytucje naukowe: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie
To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Działa przede wszystkim dzięki środkom z Fundacji Centrum Kopernika oraz dzięki grantom. Setka wykładów z serii "Granice Nauki", które trafiają na YouTube'a, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w "Tygodniku Powszechnym" – to niektóre przedsięwzięcia placówki. Dzięki Centrum odbywa się też cykl dyskusji "Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. Hellera.
• Instytucje pozanaukowe: Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Działającą od ośmiu lat trójmiejską placówkę w 2014 r. odwiedziło 250 tys. gości. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach. W EXPERYMENCIE znajdują się cztery wystawy główne, a także wystawa czasowa "Gdzie wzrok nie sięga".
• Media: „Forum Akademickie”
To czasopismo informacyjno-publicystyczne, które zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym, powstało w 1991 r. Na jego łamach ukazują się m.in. reportaże z placówek badawczych, wywiady z badaczami, krótkie doniesienia o sukcesach naukowych, cykle artykułów z dziedziny historii nauki. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”. „Forum Akademickie” ukazuje się w wersji drukowanej w nakładzie 3 tys. egzemplarzy, a także w wersji elektronicznej.
• Wyróżnienia specjalne
Twórcy portalu Przystanek Nauka Uniwersytetu Śląskiego.
Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka za zaangażowanie w działalność Akademii Młodych Odkrywców w Pile.
• Nagroda specjalna: prof. Przemysław Wojtaszek
Profesor zajmuje się popularyzacją od niemal 15 lat. Jak sam deklaruje, jego najważniejszym osiągnięciem jest bez wątpienia ogólnopolska akcja „Noc Biologów”, której jest pomysłodawcą i głównym organizatorem.
• Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną
Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.