Globalny podatek wyrównawczy już od 2025 roku - jest projekt

CIT Podatki międzynarodowe

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego opodatkowania, wynoszący 15 proc. Jeśli efektywny poziom opodatkowania danej grupy międzynarodowej, w określonej jurysdykcji, będzie niższy niż 15 proc., grupa zapłaci podatek wyrównawczy. Przedsiębiorcy będą też mogli uzyskać nowy rodzaj interpretacji - opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego.

26.04.2024

Podatek minimalny skomplikuje rozliczenie CIT

CIT

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Resort finansów nie uwzględnił dotychczas apeli przedsiębiorców i nie zdecydował się na jego uchylenie. Eksperci radzą, że mimo iż podatek trzeba będzie zapłacić po raz pierwszy w 2025 r., to przedsiębiorcy już teraz powinni przygotować się do kalkulacji. Może się okazać, że nawet przy stracie lub niskiej rentowności nie zapłacą daniny dzięki licznym wyłączeniom. Ale będzie to wymagać skomplikowanych obliczeń.

22.04.2024

Stanowisko szefa KAS korzystne dla fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał drugą opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Jeśli pozytywna dla fundatorów linia interpretacyjna szefa KAS się utrzyma, można zakładać, że potencjalni fundatorzy, którzy jeszcze przypatrują się fundacji z dystansu, w końcu zdecydują się założyć własną fundację – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

19.04.2024

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła Polski Ład

CIT PIT Polski Ład

Polski Ład, czyli największa od 30 lat zmiana systemu podatkowego, została wprowadzona w pośpiechu i wywołała chaos. Zmiany w przepisach nie zostały poprzedzone adekwatnymi analizami, co wymagało natychmiastowych i szerokich działań naprawczych. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie, gdyż vacatio legis wyniosło zaledwie 38 dni - punktuje Najwyższa Izba Kontroli.

18.04.2024

Majkowski: Zostało niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT

CIT Doradca podatkowy

Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych i księgowych. A ich niedostosowanie niesie ze sobą ryzyko sankcji na gruncie kodeksu karnego skarbowego – pisze Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce.

16.04.2024

Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na badania i rozwój

CIT PIT

Ulga na badania i rozwój (B+R) obejmie ekspertyzy, opinie i usługi doradcze niezależnie od tego, kto je świadczy. W projekcie ustawy deregulacyjnej Ministerstwo Rozwoju chce znieść wymóg nabywania tych usług wyłącznie od jednostek naukowych. Przedsiębiorcy będą też mogli odliczyć koszty przeglądu aparatury badawczej i specjalistycznego transportu. Według ekspertów to korzystne zmiany, które pozwolą więcej zaoszczędzić.

15.04.2024

REIT - po latach dyskusji czas na regulacje

CIT PIT Nieruchomości

Po raz kolejny wraca dyskusja o REIT-ach, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości na wynajem. Według ekspertów konieczne jest utworzenie, po kilku nieudanych próbach, ram prawnych do ich funkcjonowania. Decydujące dla atrakcyjności inwestycji mogą być jednak kwestie podatkowe. Na razie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało, że po spełnieniu pewnych warunków dywidenda (zysk) z funduszy - będzie wolna od podatku.

12.04.2024

JPK CIT z korzystnymi zmianami, ale przedsiębiorcy chcą odroczenia

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Po konsultacjach z przedsiębiorcami Ministerstwo Finansów złagodziło wymogi dotyczące informacji, które trzeba będzie podawać w JPK CIT. W pierwszym roku część danych nie będzie obowiązkowa. Będzie też mniej danych na temat kontrahentów, ale z ich grona nie wyłączono osób współpracujących ze spółką na podstawie umowy cywilnoprawnych. Podstawowym postulatem przedsiębiorców jest jednak odroczenie terminu wejścia w życie reformy.

08.04.2024

Nie każde szkolenie pracowników może być kosztem pracodawcy

CIT PIT

Firma inwestująca w wiedzę swoich pracowników może zaliczyć do kosztów ponoszone na ten cel wydatki. Skarbówka kwestionuje jednak odliczenie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego, skoro - jak argumentuje - można go zorganizować w Polsce. Eksperci zwracają uwagę, że stanowisko fiskusa jest niejednolite. Kluczowe jest udokumentowanie, że szkolenie ma związek z prowadzoną działalnością i nie było tylko małym dodatkiem do atrakcyjnej wycieczki.

02.04.2024

T. Kaczyński: Nie każdy wydatek będzie kosztem doradcy podatkowego

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi często ponoszą wydatki przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. na wizytówki, strony internetowe, remont pomieszczeń, zakup mebli biurowych czy też narzędzi informatycznych. Wydatki te mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - mówi Tomasz Kaczyński, doradca podatkowy.

29.03.2024

Lewiatan: Najpierw analiza, potem uproszczenie podatków

CIT PIT VAT

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia działania nowego rządu w zakresie podatków. Zdaniem przedsiębiorców niewskazane są szybkie zmiany w prawie podatkowym. Najpierw należy przeprowadzić analizę obecnej sytuacji oraz dyskusję, w jaki sposób poprawić efektywność systemu, uprościć przepisy, zmniejszyć liczbę wątpliwości interpretacyjnych oraz ograniczyć ryzyko i koszty wypełniania obowiązków podatkowych.

27.03.2024

Strata podatkowa nie oznacza braku obowiązku zapłaty CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kluczowe reguły opodatkowania podatkiem minimalnym mogą przysporzyć podatnikom wielu trudności. W przypadku ustalenia, że podatnik jest objęty tym obowiązkiem, konieczne będzie obliczenie podstawy opodatkowania. Standardowa metoda jej kalkulacji składa się z trzech zmiennych wartości, których uzyskanie również wymaga wcześniejszego obliczenia, mogącego stanowić pewne wyzwanie, ze względu na wzory oraz wyłączenia wskazane w ustawie o CIT - piszą Edyta Adamus i Bartosz Suławko z Deloitte.

27.03.2024

Ulgi w CIT mało popularne. Wszystko przez niejasne przepisy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie CIT za 2023 r. W tym roku nie będzie przesunięcia terminów. Jednak podobnie jak w poprzednim roku, niewyjaśnione zostały wątpliwości dotyczące innowacyjnych ulg. W efekcie także w tegorocznych zeznaniach zainteresowanie ulgami może być niskie. Łatwiej będzie natomiast rozliczyć ulgę B+R, dzięki niedawnej interpretacji ogólnej.

26.03.2024

Jak ująć zobowiązanie z tytułu CIT estońskiego w rachunku wyników ostatniego roku obrotowego

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Czy jest możliwość ujęcia w rachunku wyników, sporządzonym za ostatni rok opodatkowania CIT-em estońskiego, podatku, który jednostka zadeklaruje w ostatniej deklaracji CIT-8E jako podatek do zapłaty jednorazowo? W mojej ocenie podatnik musiałby złożyć deklarację na przykład ostatniego dnia roku obrotowego. Wówczas z tą datą powstanie zobowiązanie podatkowe – pisze Izabella Trochimczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

22.03.2024

Barometr Prawa: zbyt wiele zmian legislacyjnych hamuje rozwój biznesu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy Finanse

W 2023 r. uchwalono 34 405 stron aktów prawnych, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w stosunku do 2022 r. W ciągu ostatnich dwóch lat było to w sumie 65 tysięcy stron. W 2023 r. weszły w życie 553 nowe przepisy dla firm, a 1051 zmieniło brzmienie, tylko 41 przepisów straciło moc – wynika z opublikowanego w czwartek Barometru Prawa Grant Thornton. Za najgorszą reformę dekady uznano Polski Ład, w tym przepisy o składce zdrowotnej.

21.03.2024

Przychód fundacji rodzinnej w organizacji zwolniony z CIT, ale pod pewnymi warunkami

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych ustawowo podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów (również z nich występować czy zbywać części udziału). Jeśli ma zamiar zbyć udziały polskiej spółki kapitałowej prawa handlowego - spółki z o. o., osiągnięte z tego tytułu przez fundację przychody będą korzystać ze zwolnienia od CIT.

18.03.2024

Auto w leasingu - pijany kierowca poniesie również karę podatkową

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy o konfiskacie samochodów nie dotkną firm leasingowych, czyli właścicieli aut. Sankcje, także podatkowe, uderzą natomiast w leasingobiorcę. Za jazdę pod wpływem alkoholu nie straci auta, ale zapłaci karę stanowiącą równowartość pojazdu, której nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczy VAT. Powstają też wątpliwości, czy - jeśli straci prawo jazdy - nadal będzie mógł odliczać koszty leasingu.

18.03.2024

Jest precedensowa interpretacja o rozliczeniach z gwarancji

CIT Doradca podatkowy

Działania zmierzające do uregulowania odpłatności za usługi udzielenia i utrzymania gwarancji - świadczone bez wynagrodzenia w poprzednich latach poprzez następcze otrzymanie płatności - nie powodują obowiązku rozpoznania dodatkowego przychodu w roku otrzymania płatności, jeżeli uprzednio rozpoznano hipotetyczny przychód w związku z obowiązkiem ustalenia warunków transakcji zgodnie z zasadą ceny rynkowej – piszą Marcin Czerwiński i Klaudia Malek z KPMG w Polsce.

15.03.2024

Rozliczenie podatku u źródła nadal pełne wątpliwości

CIT

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie uproszczeń dla podatników w przepisach o podatku u źródła. Jednak na razie przedsiębiorcy będą musieli stosować dotychczasowe skomplikowane zasady. Coraz dłużej też – nawet do 14 miesięcy - trzeba czekać na uzyskanie opinii o stosowaniu preferencji. Wiele opinii wygasa z końcem 2024 r., a to oznacza, że trzeba jak najszybciej wystąpić o nową.

11.03.2024

EY: Interpretacja ogólna dotycząca ulgi B+R zwiększa oszczędności podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie należności wypłacone z tytułu umowy o pracę (w tym m.in. z tytułu urlopów i choroby) oraz odpowiadające im składki ZUS mogą być podstawą naliczenia kosztów kwalifikowanych B+R. Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów zwiększa podstawę do kalkulacji kosztów kwalifikowanych i pulę potencjalnych oszczędności – piszą Magdalena Piec i Wiktoria Sadowski z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska.

07.03.2024
1  2  3  4  5    53