Przepisy o wakacjach kredytowych czekają na podpis prezydenta

Banki Kredyty

Przepisy przedłużające wakacje kredytowe na 2024 r. wciąż czekają na podpis prezydenta. Będą one obowiązywać od 1 czerwca. Z zawieszenia rat skorzystają osoby z kredytami do 1,2 mln zł, których miesięczna rata wynosi minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

26.04.2024

SN szykuje się do uchwały "frankowej", ale może być problem ze składem

Prawnicy Kredyty

Pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma zająć się 25 kwietnia zagadnieniem prawnym, dotyczącym kredytów denominowanych w walucie obcej - czyli frankami. Wiadomo, że rozprawie przewodniczyć będzie sędzia Joanna Misztal- Konecka - prezes SN, kierująca tą izbą. Problem w tym, czy uda się zebrać wystarczający do tego skład, bo potrzeba połowy z 30 sędziów. Już teraz 10 z nich odmawia orzekania z sędziami powołanymi przy udziale neo-KRS.

15.04.2024

Rząd przedstawił zasady programu "Mieszkanie na start", zastąpi kredyt 2 proc.

Budownictwo Kredyty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowego rządowego programu kredytowego "Mieszkanie na start". Ma on zastąpić program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem ich uzyskania ma być kryterium dochodowe.

08.04.2024

Nowa ustawa ma pomóc bankom pozbywać się niespłacanych kredytów

Banki Kredyty

Rząd przygotowuje ustawę o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma m.in. ustanowić ramy prawne dla podmiotów obsługujących kredyty oraz warunki działalności, prawa i obowiązki nabywców kredytów, którzy nabywają prawa kredytodawcy wynikające z nieobsługiwanej umowy o kredyt lub samą nieobsługiwaną umowę o kredyt.

02.04.2024

Nowy pogląd Rzecznika Finansowego o WIBOR może pomóc złotówkowiczom

Banki Kredyty

Sam fakt przedłożenia kredytobiorcy do podpisu pliku dokumentów informujących go o ryzyku zmiany stopy procentowej nie jest równoznaczny z tym, że bank spełnił ciążący na nim obowiązek informacyjny - tak uważa Rzecznik Finansowy. Prawnicy nie mają wątpliwości - pogląd rzecznika na temat WIBOR pomoże złotówkowiczom wygrywać w sądach.

28.03.2024

Wakacje kredytowe niby od 1 maja, ale ciągle brakuje przepisów

Banki Kredyty

Sejm nie śpieszy się z pracami nad przepisami przedłużającymi wakacje kredytowe na 2024 rok. Jest koniec marca, a jeszcze nie odbyło się nawet pierwsze czytanie projektu. Tymczasem mają one wejść w życie już od 1 maja. Czy to oznacza kolejny poślizg w ich wdrażaniu? To jednak nie jedyny problem. Wielu kredytobiorców będzie miało problemy z ustaleniem, czy może skorzystać z zawieszenia spłaty rat.

27.03.2024

Czy bank może pobierać odsetki od prowizji - są wątpliwości

Banki Kredyty

Osoby spłacające kredyty konsumenckie są bombardowane nieuczciwymi ofertami spółek, specjalizujących się w pozwach lub skupujących roszczenia. Chcą one wywalczyć na ich rzecz zwrot odsetek od prowizji z powołaniem się na sankcję kredytu darmowego. Skorzystanie z takiej oferty może być jednak ryzykowne. Polskie sądy orzekają różnie a na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać.

11.03.2024

Nadmierne koszty kredytu po wyroku TSUE jeszcze bardziej sporne

Banki Kredyty

Kredytodawcy mogą wymagać od klientów ponoszenia kosztów. Muszą się one jednak mieścić w dopuszczalnym prawem limicie. Dyskusyjna jest kwestia, czy w przypadku nieproporcjonalności tych kosztów, kredytodawca może ponieść negatywne konsekwencje. Interpretacje wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wydanego w tej sprawie prowadzą do dwóch różnych wniosków. Rodzi to wiele praktycznych problemów.

04.03.2024

Cyberprzestępcy biorą za klientów „kredyty na klik”

Banki Kredyty

Lawinowo rośnie liczba wniosków do rzecznika finansowego dotyczących problemów kredytów, niezawieranych świadomie przez klientów, tylko na skutek działań cyberprzestępców, z wykorzystaniem socjotechnik i metod hakerskich. W takich sytuacjach to bank musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana.

01.03.2024

Rzecznik TSUE: Prawo UE nie określa, jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego przy przedterminowej spłacie

Domowe finanse Banki Kredyty

Prawo Unii Europejskiej nie określa sposobu obliczenia obniżki kosztu kredytu hipotecznego w razie jego przedterminowej spłaty - napisał w opublikowanej 22 lutego opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Manuel Campos Sanchez-Bordona. Tocząca się sprawa dotyczy sporu między konsumentką a Santander Bank Polska. Kredyt został spłacony 19 miesięcy po zawarciu umowy.

27.02.2024

UOKiK: Wysokie kary za "rolowanie" pożyczek

Rynek i konsument Kredyty

Ponad 10 mln zł nałożył prezes UOKiK na siedmiu pożyczkodawców i pośredników kredytu konsumenckiego – działania podjęto po skargach otrzymanych od dotkniętych praktykami konsumentów. Ukarane podmioty były zaangażowane w „rolowanie” pożyczek, czyli naprzemienne udzielanie konsumentom pożyczek celem spłaty pierwotnego zadłużenia.  

21.02.2024

Nie trzeba spłacać zadłużenia, żeby skorzystać z sankcji kredytu darmowego

Banki Kredyty

Kredytobiorca może skutecznie złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego nie tylko jako podstawy do zainicjowania własnego powództwa, ale również w trakcie postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których kredyt nie był spłacany, bank go wypowiedział, a następnie wygrał sprawę sądową i przystąpił do egzekucji.

21.02.2024

Ustawa lombardowa kulą u nogi rolników, szykują się zmiany

Finanse Kredyty Rolnictwo

Od 7 stycznia rolnicy mają status konsumenta - także wtedy, gdy zaciągają pożyczki lub korzystają z leasingu w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. - To absurd - twierdzą posłowie z Klubu Parlamentarnego PSL-Trzecia Droga. I chcą szybkich zmian w prawie. Status konsumenta jest bowiem dla rolników kulą u nogi. Zamyka im drogę do tańszego finansowania dla przedsiębiorców.

16.02.2024

Rząd szykuje kolejne wakacje kredytowe dla bogatych

Banki Kredyty

Rządowy projekt dotyczący wakacji kredytowych budzi kontrowersje - będą z nich mogli skorzystać także majętni kredytobiorcy. Do tego dochodzi liberalizacja zasad pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, której efektem będzie obniżenie zdolności kredytowej osób, które będą chciały skorzystać z nowego, rządowego programu "Mieszkanie na start". Tu również może okazać się, że na nowy kredyt stać będzie tylko... bogatych.

09.02.2024

Zbyt obszerna skarga w sprawie kredytu działa na niekorzyść

Prawo cywilne Kredyty

Kasacja pozwanego banku z racji swojej obszerności odbiera mu walory argumentacyjne, poznawcze i nierzadko procesową skuteczność – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, dlatego należało odmówić jej przyjęcia. Tym bardziej, jeżeli podnoszone w nim kwestie prawne dotyczące umów kredytu powiązanych z walutą obcą, są przedmiotem obszernego orzecznictwa.

10.01.2024

Dwie nowe skargi nadzwyczajne o kredyt i pożyczkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne od nakazów zapłaty. Jedna sprawa dotyczy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy a druga – odsetek od umowy pożyczki konsumenckiej. Zdaniem prokuratora sąd nie uwzględnił konsumenckiego charakteru sprawy i zaniechał zbadania z urzędu, potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.

03.01.2024

Koniec kredytu 2 proc.? Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Banki Kredyty

Rząd pracuje nad nowym programem, który ma pomóc młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania. Zastąpi on program Bezpieczny Kredyt 2 proc., cieszący się tak dużą popularnością, że na jego realizację brakuje obecnie środków. Rząd zapewnia jednak, że problem jest przejściowy. W projekcie budżetu na 2024 r. zabezpieczono bowiem środki na umowy kredytowe realizowane w ramach BK 2 proc. Wszystkie też wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone.

28.12.2023

PZFD: Kredyt 2 proc nie dla bogatych, przepisy do zmiany

Budownictwo Kredyty

Skończyły się pieniądze na kredyt 2 proc. Nowo wybrany Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział jednak, że rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie kontynuowany. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmianę przepisów. Jego zdaniem z programu powinny skorzystać tylko osoby, których nie stać na komercyjny kredyt.

15.12.2023

Wakacje kredytowe 2024 pod znakiem zapytania, posłowie wycofali projekt

Banki Kredyty

Nie wiadomo, czy kredytobiorcy skorzystają z wakacji kredytowych także w 2024 roku. We wtorek miało odbyć się pierwsze czytanie projektów w tej sprawie, których autorami są posłowie Polska 2050-TD oraz rząd. Obie propozycje proponowały zawieszenie rat kredytowych w przyszłym roku, ale na różnych zasadach. Posiedzenie zostało jednak odwołane a poselski projekt wycofany

05.12.2023
1  2  3  4  5