MF: PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm - jest projekt ustawy

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić PIT kasowy na zasadzie dobrowolności, od 2025 roku. Będą mogli go wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Forma ta będzie dostępna zarówno dla rozliczających się według skali, stawką liniową 19 proc. oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według ekspertów, nie dla każdego będzie to korzystne rozwiązanie.

25.04.2024

Będzie większy limit dla prowadzenia ksiąg rachunkowych

Rachunkowość

Osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych będą prowadzić księgi rachunkowe po przekroczeniu limitu 2,5 mln euro przychodów netto. Obecnie limit ten wynosi równowartość 2 mln euro. Zmiana ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Ministerstwo Finansów chce też podnieść o 25 proc. progi dotyczące obowiązku badania sprawozdań finansowych.

22.04.2024

Dużym firmom przybywa obowiązków sprawozdawczych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Największe międzynarodowe firmy ujawnią dane o zapłaconych podatkach dochodowych w podziale na kraje. Wynika to z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która w praktyce będzie dotyczyła sprawozdań składanych po raz pierwszy w 2026 r. Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do raportowania ESG, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie nowych wymogów. Problemem może być jednak publiczne przedstawianie niektórych danych.

17.04.2024

Międzynarodowe firmy ujawnią, w których krajach płacą podatki - prezydent podpisał nowelizację

Rachunkowość Finanse

Duże wielonarodowe przedsiębiorstwa będą musiały publicznie ujawnić sprawozdania dotyczące podatku dochodowego płaconego w poszczególnych krajach - stanowi tak nowelizacja ustawy o rachunkowości, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dane będą podawane oddzielnie dla wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz tzw. rajów podatkowych, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność.

16.04.2024

Grant Thornton: 57 proc. ankietowanych nie ma wiedzy na temat ESG

Rachunkowość Doradca podatkowy ESG

Blisko dwie trzecie kierujących dużymi i średnimi firmami w Polsce nie wie, czy i kiedy ich organizacja zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG. Tylko co dziesiąty ankietowany wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton wśród dużych i średnich firm.

08.04.2024

JPK CIT z korzystnymi zmianami, ale przedsiębiorcy chcą odroczenia

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Po konsultacjach z przedsiębiorcami Ministerstwo Finansów złagodziło wymogi dotyczące informacji, które trzeba będzie podawać w JPK CIT. W pierwszym roku część danych nie będzie obowiązkowa. Będzie też mniej danych na temat kontrahentów, ale z ich grona nie wyłączono osób współpracujących ze spółką na podstawie umowy cywilnoprawnych. Podstawowym postulatem przedsiębiorców jest jednak odroczenie terminu wejścia w życie reformy.

08.04.2024

Od 1 kwietnia wyższy VAT na żywność, niższy u kosmetyczki

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

1 kwietnia 2024 r. zmieniają się stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz niektóre usługi kosmetyczne. VAT na żywność wrośnie z 0 do 5 proc. Z kolei podatek od usług kosmetycznych, m.in. manicure i pedicure, spadnie z 23 proc. do 8 proc. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania kas fiskalnych oraz ewentualnego wystąpienia o nową Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa ma wydawać WIS w ciągu miesiąca.

01.04.2024

T. Kaczyński: Nie każdy wydatek będzie kosztem doradcy podatkowego

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi często ponoszą wydatki przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. na wizytówki, strony internetowe, remont pomieszczeń, zakup mebli biurowych czy też narzędzi informatycznych. Wydatki te mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - mówi Tomasz Kaczyński, doradca podatkowy.

29.03.2024

Strata podatkowa nie oznacza braku obowiązku zapłaty CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kluczowe reguły opodatkowania podatkiem minimalnym mogą przysporzyć podatnikom wielu trudności. W przypadku ustalenia, że podatnik jest objęty tym obowiązkiem, konieczne będzie obliczenie podstawy opodatkowania. Standardowa metoda jej kalkulacji składa się z trzech zmiennych wartości, których uzyskanie również wymaga wcześniejszego obliczenia, mogącego stanowić pewne wyzwanie, ze względu na wzory oraz wyłączenia wskazane w ustawie o CIT - piszą Edyta Adamus i Bartosz Suławko z Deloitte.

27.03.2024

Ulgi w CIT mało popularne. Wszystko przez niejasne przepisy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie CIT za 2023 r. W tym roku nie będzie przesunięcia terminów. Jednak podobnie jak w poprzednim roku, niewyjaśnione zostały wątpliwości dotyczące innowacyjnych ulg. W efekcie także w tegorocznych zeznaniach zainteresowanie ulgami może być niskie. Łatwiej będzie natomiast rozliczyć ulgę B+R, dzięki niedawnej interpretacji ogólnej.

26.03.2024

Jak ująć zobowiązanie z tytułu CIT estońskiego w rachunku wyników ostatniego roku obrotowego

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Czy jest możliwość ujęcia w rachunku wyników, sporządzonym za ostatni rok opodatkowania CIT-em estońskiego, podatku, który jednostka zadeklaruje w ostatniej deklaracji CIT-8E jako podatek do zapłaty jednorazowo? W mojej ocenie podatnik musiałby złożyć deklarację na przykład ostatniego dnia roku obrotowego. Wówczas z tą datą powstanie zobowiązanie podatkowe – pisze Izabella Trochimczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

22.03.2024

Fiskus przychylny dla lekarzy na ryczałcie

PIT Rachunkowość

Lekarz przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Nie przeszkadza w tym "częściowa zbieżność" tych usług z zadaniami, które wykonywał wcześniej na etacie. Częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów, warto mieć własną interpretację.

19.03.2024

MF pracuje nad podatkiem wyrównawczym

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Wskazuje, że odpowiedzią na problemy opodatkowania międzynarodowego ma być wprowadzenie systemu tzw. globalnego podatku minimalnego. Największe firmy międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania 15 proc.

27.02.2024

Ulga IP Box tylko dla nielicznych - wszystko przez brak objaśnień

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnicy wciąż czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie IP Box, mimo iż ulga obowiązuje od 2019 roku. Nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. To oznacza, że podobnie jak w poprzednich latach, również w rozliczeniu za 2023 rok wielu przedsiębiorców zrezygnuje z preferencji. Czasu na stosowne obliczenia jest coraz mniej.

27.02.2024

Nadchodzą dwie duże reformy w podatkach. Firmy obawiają się chaosu

CIT PIT Rachunkowość

W 2024 r. przedsiębiorców czeka nie tylko praca nad wdrożeniem KSeF, ale także JPK CIT, czyli raportowaniem skarbówce danych z ksiąg rachunkowych. Ministerstwo Finansów potwierdza, że terminy pozostają bez zmian. To oznacza, że największe firmy będą musiały prowadzić odpowiednią ewidencję już od 2025 r. Przedsiębiorcy wskazują, że nie uda się wdrożyć dwóch reform jednocześnie i apelują o odroczenie zmian w CIT. Argumentem są koszty i ryzyko błędów.

23.02.2024

60 tys. złotych wolne od podatku wprowadzi chaos w rozliczaniu PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r. Problem jednak w tym, że przedsiębiorcy inni niż opodatkowani CIT do 20 lutego muszą wybrać formę opodatkowania, a bez pewnej wiedzy o wysokości kwoty wolnej, podjęcie takiej decyzji jest właściwie niemożliwe.

13.02.2024

MF zaprasza na konsultacje w sprawie KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Ministerstwo Finansów przedstawiło w piątek harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Cykl dziewięciu spotkań w formie hybrydowej rozpocznie się 16 lutego. Od 9 lutego można zgłaszać chęć udziału w konsultacjach. Trzeba w tym celu wypełnić online formularz zgłoszeniowy.

09.02.2024

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 13 lutego

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 14. edycji Kongresu Podatków i Rachunkowości, która odbędzie się już we wtorek, 13 lutego 2024 r. w formule online. Rejestracja trwa do 8 lutego, do godz. 17:00. Udział w Kongresie jest bezpłatny. W tegorocznej edycji eksperci KPMG przedstawią, obok kwestii podatkowo-rachunkowych oraz prawnych, m.in. zagadnienia dotyczące raportowania ESG oraz cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.

08.02.2024

Jacek Gdański nowym prezesem PANA

Rachunkowość Finanse

Minister finansów Andrzej Domański odwołał Piotra Patkowskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Uzasadnił, że Patkowski "nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji". Piotr Patkowski był prezesem PANA od 11 listopada 2023 r. Po południu szef MF poinformował, że powołał Jacka Gdańskiego na nowego prezesa PANA.

26.01.2024

Składki na ZUS - jak prawidłowo rozliczyć koszt podatkowy

CIT Rachunkowość

Nowe brzmienie przepisu dotyczącego pobieranych od wynagrodzeń pracowników składek ZUS i zasad uznania ich za koszty uzyskania przychodów w ramach ustawy o CIT wzbudza niemało wątpliwości. Jedno jest pewne - wskazane wydatki mogą być kosztem w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne - jednak pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.

24.01.2024
1  2  3  4  5    54