Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Zwrot nadpłaty podatku nie zawsze możliwy

Domowe finanse PIT

Nadpłata powstaje zwykle w przypadku, gdy korzystamy z preferencji w zeznaniu rocznym. Jednak mimo złożenia wniosku o zwrot podatku, podatnik może nie otrzymać pieniędzy. Nadpłaty, wraz z ewentualnymi odsetkami, mogą być bowiem automatycznie zaliczone na poczet zaległości podatkowych. Poza tym wierzytelność z tytułu nadpłaty może zostać zajęta w procesie egzekucyjnym – przypominają eksperci.

27.04.2024

T. Kaczyński: Nie każdy wydatek będzie kosztem doradcy podatkowego

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi często ponoszą wydatki przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. na wizytówki, strony internetowe, remont pomieszczeń, zakup mebli biurowych czy też narzędzi informatycznych. Wydatki te mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - mówi Tomasz Kaczyński, doradca podatkowy.

29.03.2024

NSA: Brak odpowiedzi, czy cesja umowy deweloperskiej to usługa, czy dostawa

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały rozstrzygającej, czy cesję uprawnień z umowy deweloperskiej należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23 proc., czy jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego opodatkowaną stawką 8 proc. NSA sprawę skierował do rozpoznania w siedmioosobowym składzie, podkreślając, że wyrok w powiększonym składzie będzie miał walor ujednolicający dotychczasowe orzecznictwo.

25.03.2024

Zakup klimatyzacji bez ulgi w PIT

PIT

Wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik nie może więc odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Takie niekorzystne interpretacje wydają organy skarbowe od niemal roku, po zmianie stanowiska w tym zakresie. Według ekspertów, takie podejście nie nadąża za rozwojem technologii.

09.03.2024

Brakuje oficjalnego stanowiska w sprawie żeńskiej formy "doradczyni podatkowa"

Doradca podatkowy

Wciąż nie ma oficjalnego stanowiska samorządu zawodowego doradców podatkowych w sprawie żeńskiej formy „doradczyni podatkowa”. Do Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych przy Krajowej Radzie Doradców pismo w tej sprawie trafiło w sierpniu 2023 r. Wcześniej za stosowaniem formy „adwokatka” i "radczyni prawna" opowiedziały się samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych.

08.03.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    108