Prawo.pl
Ograniczenie możliwości składania wniosków o legalizację pobytu w Polsce jedynie do drogi elektronicznej może być barierą nie do pokonania. Trzeba też wzmocnić ochronę deportowanych cudzoziemców przed naruszeniami ich praw człowieka oraz poprawić sytuację małoletnich cudzoziemców przebywających w Polsce bez opieki - to w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich konieczne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.
Patrycja Rojek-Socha
21.03.2024
Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian w ustawie o PIT, po którym skierował projekt do dalszych prac w sejmowej komisji finansów. Posłowie Konfederacji proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tysięcy złotych. Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział w Sejmie, że ministerstwo nie popiera projektu i zamierza złożyć własny.
Monika Pogroszewska
20.03.2024
PIT
Brak dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych, nie stanowi negatywnej przesłanki do udzielenia zezwolenia na obrót hurtowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że wystarczy oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego. Składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej i ma ono wartość dowodową w postępowaniu administracyjnym.
Dorian Lesner
20.03.2024
W kampanii wyborczej można powiedzieć i napisać więcej niż w czasie oficjalnych ceremonii państwowych z udziałem głowy państwa – tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego w sprawie znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy. Zachowanie oskarżonego nie było nastawione na wyrażenie pogardy wobec prezydenta, lecz służyło wyrażeniu opinii, że nie nadaje się on na kolejną kadencję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2024
Prawo karne
Właścicielka działki miała zapłacić 130 tys. zł za wywóz z działki niebezpiecznych odpadów, o których nie wiedziała, że są tam składowane. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję wydaną w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten ją uchylił.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.03.2024
Odpady Nieruchomości
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowela ta przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 94 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
kn/pap
20.03.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Polacy coraz aktywniej poszukują pracy

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Aż 27 proc. Polaków deklaruje, że po raz ostatni zmienili pracę ponad 10 lat temu. Jednocześnie 20 proc. badanych dokonało zmiany pracy na przestrzeni ostatniego roku, a na rynku sukcesywnie wzrasta stopień mobilności zawodowej Polaków. O ile jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 roku 41 proc. badanych deklarowało, że poszukują nowej pracy lub planują w najbliższym czasie zmienić obecną, o tyle teraz ta liczba wzrosła do 44 proc. Wzrasta też odsetek pracowników otwartych na otrzymanie ciekawej oferty pracy.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

ZUS nie będzie pracował w piątek, 29 marca

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte w piątek, 29 marca 2024 roku. Tego dnia nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS – poinformował w środę Zakład. Ci, którzy chcą swoje sprawy załatwić w ZUS osobiście jeszcze w marcu, powinni to zrobić do czwartku, 28 marca.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rząd chce wprowadzać dobre zmiany, ale nie liczy się z opinią zainteresowanych

Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy
Rząd przyjmie program dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń, pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie. Program będzie finansowany z budżetowej dotacji celowej, a dofinansowanie wynagrodzeń będzie mogło być wypłacane w formie dodatku motywacyjnego. To kolejny projekt resortu pracy procedowany w trybie odrębnym, choć zdaniem prawników powinien być konsultowany publicznie.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2024
Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy
Potencjalna przestrzeń do powstawania sporów kompetencyjnych między urzędami, brak doprecyzowania kryteriów przyznawania statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego i badacza oraz niedobór specjalistycznych doradców. To, zdaniem prawników, kluczowe problemy, które widać w projekcie nowelizacji ustawy, która wdraża unijne rozporządzenie. Eksperci wskazują również na skomplikowanie materii, której dotyczą przepisy - i wskazują, że docelowo ustawodawca powinien pomyśleć o nowym urzędzie.
Inga Stawicka
20.03.2024
Nowe technologie Prawo unijne
Sejm na najbliższym posiedzeniu plenarnym, rozpoczynającym się 20 marca br., zajmie się poselskim projektem ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Ta nowelizacja autorstwa posłów koalicji zakłada, że językiem regionalnym jest język śląski i język kaszubski. A ponadto poprawka ta zmieni składy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2024
Samowole budowlane nie przedawniają się. Nawet po wielu latach powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może wszcząć postępowanie. Nie ma przy tym znaczenia, czy zrealizował ją aktualny właściciel nieruchomości czy poprzedni. Zdarzają się więc przypadki, że inwestycję z naruszeniem prawa zrealizował dziadek, a konsekwencje ponosi dopiero jego wnuk - mówi Joanna Maj, radca prawny.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.03.2024
Budownictwo
System ostrzegania i alarmowania ludności wciąż jest dziurawy, choć coraz więcej miast i powiatów rozbudowuje go przy udziale środków unijnych. Wielką modernizację ponad 4 tys. syren strażackich rozpoczęła Państwowa Straż Pożarna. Problem w tym, że nadal niewielki odsetek obywateli wie, co oznacza dany sygnał i jak się zachować. Ale skąd mają wiedzieć, gdy do końca lutego br. nie było nawet przepisu, który określałby obowiązujące w kraju rodzaje alarmów.
Robert Horbaczewski
20.03.2024
Samorząd terytorialny

Będą wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców i podwyżki dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Rząd chce, by mikroprzedsiębiorcy mogli jeszcze w tym roku skorzystać z wakacji kredytowych, czyli z prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ZUS przez jeden miesiąc w roku kalendarzowym – przekazał premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Podał też, że Rada Ministrów przystała na wprowadzenie programu, który zapewni dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Mają otrzymać 1000 zł brutto podwyżki.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracownicy, którzy nie mają podpisu kwalifikowanego, mogą już zdalnie zawrzeć umowę o pracę, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel. Rozwiązanie opracowała agencja zatrudnienia Trenkwalder, która podpisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie wykorzystania dodatkowej funkcjonalności mObywatela. To krok w rozwoju możliwości zawierania umowy o pracę w formie elektronicznej, której chcą i pracodawcy, i pracownicy.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2024
Prawo pracy
Sprawa krótkiej sprzedaży dotyczącej instrumentów LPP stanowi prawdopodobnie przyczynek do długiej batalii, której epilog może rozegrać się na arenie międzynarodowej (także w TSUE). Jest to przypadek bez precedensu, którego rozstrzygnięcie wpisuje się w mozaikę problemów prawnych, etycznych, biznesowych, inwestycyjnych i politycznych. Ich rozwiązanie już teraz wymaga natychmiastowego zaangażowania ze strony GPW, nadzorcy oraz innych organów państwa - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny.
Iwona Gębusia
19.03.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Pracodawcy obawiają się, że rozszerzenie katalogu naruszeń podlegających zgłoszeniu przez sygnalistów o prawo pracy, będzie źródłem problemów. Bo jak twierdzą, ustawa nie rozstrzyga np. według jakiego trybu będą rozpatrywane naruszenia dotyczące mobbingu: procedur wewnętrznych firmy czy przepisów o sygnalistach. Prawnicy uspokajają - nie jesteśmy jedynym krajem, który wyszedł poza zakres unijnej dyrektywy, choć były i takie państwa, które do katalogu naruszeń wpisały tylko… zagrożenia budowlane.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2024
Prawo pracy Prawo unijne
Z jednej strony, w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) państwo płaci za zabijanie dzików, ale równocześnie zezwala na ich dokarmianie, sprzyjające rozmnażaniu tych zwierząt i przenoszeniu wirusa. Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wprowadzające co roku program mający na celu zwalczania ASF, wydawane jest dopiero w marcu albo kwietniu. Zimą, część zakazów dotyczących walki z wirusem, nie obowiązuje.
Regina Skibińska
19.03.2024
Środowisko Administracja publiczna
Zniesienie ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej, zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością - takie zmiany w Zielonym Ładzie proponuje Komisja Europejska. Wcześniej Komisja poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.
Robert Horbaczewski
18.03.2024
Środowisko
Obywatele polscy za granicą, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Argentynie, wciąż nie mogą umówić się na wizytę w konsulatach po nowy paszport. To wina wadliwie działającego systemu e-Konsulat i działalności nielegalnych pośredników, którzy za opłatą oferują miejsca na wizyty w konsulatach. Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zainterweniował w tej sprawie do MSZ.
Robert Horbaczewski
18.03.2024

Dłuższy nabór w programie „Wygrana rodzina”

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Do 19 kwietnia przedłużony został nabór w programie „Wygrana rodzina”. Gminy, w partnerstwie z organizacjami społecznymi, mogą pozyskać do 3 mln zł na działania z obszaru pomocy społecznej. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych. To nowy projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, finansowany ze środków europejskich.
Robert Horbaczewski
18.03.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
41 organizacji pracodawców i związkowców zaapelowało do rządu o przywrócenie zwrotu części VAT zawartego w cenie wyrobów budowlanych przeznaczonych na budowę i remont własnego domu lub mieszkania. Branża budowlana zwraca uwagę na spadającą liczbę nowych mieszkań i pozwoleń na budowę. Jako rozwiązanie wskazuje zachęty podatkowe dla osób fizycznych.
Monika Pogroszewska
18.03.2024
VAT
Podczas ostatniej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim europosłowie przyjęli wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów w całej UE. Zakładają one m.in. bardziej ambitne cele na 2030 rok w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności oraz zwiększenie odpowiedzialności producentów za produkty tekstylne, odzież i obuwie. Kształt przepisów ma wypracować nowy parlament.
Inga Stawicka
18.03.2024
Rynek Prawo unijne

Szkolenie służb zatrudnienia i rozbudowa systemów wymaga więcej czasu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy
Przesunięcie o rok – z 30 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. - terminu zakończenia realizacji inwestycji wspierających reformę instytucji rynku pracy, to jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy w ramach jego rewizji. Konsultacje publiczne w tym zakresie już się rozpoczęły i prowadzi je Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Powodem jest niemożność rozbudowy systemów teleinformatycznych, z uwagi na niewdrożenie ustaw, które docelowo mają regulować kwestie rynku pracy oraz służb, a także zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
18.03.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
18.03.2024
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Zagadnienie reprezentatywności związku zawodowego budzi najwięcej wątpliwości w odniesieniu do międzyzakładowej organizacji związkowej. Problem, w mojej ocenie, wynika z chaosu legislacyjnego – pisze radca prawny Paweł Korus. Dokonując kolejnej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, prawdopodobnie nie zauważono, jakie skutki wynikają z braku zmiany art. 34 ust. 1, przy jednoczesnym dodaniu art. 25(2).
Paweł Korus
18.03.2024
Prawo pracy
O ile większego sprzeciwu nie budzi sprzedaż przez syndyka zwierząt z hodowli lub gospodarskich, to "spieniężenie" ukochanego psa lub kota upadłego - już tak. I choć sędziowie komisarze unikają tego jak ognia, to jednak prawo upadłościowe traktuje zwierzęta hodowlane i domowe jednakowo. Zdarzają się też przypadki, gdy spisem inwentarza syndyk obejmuje np. jeża pigmejskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.03.2024
Prawo gospodarcze Finanse Upadłość

Są przedszkolaki, brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Narasta problem braku kadr w przedszkolach. Gminy apelują do MEN o ułatwienie dostępu do zawodu nauczyciela przedszkolnego, poprzez zmianę przepisów ich kształcenia. Swoje postulaty dotyczące edukacji przedszkolnej zamierza przekazać ministerstwu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Chce m.in. wyższych wynagrodzeń dla wychowawców i mniejszych grup dzieci.
Maria Dec-Kiełb
18.03.2024
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Nieruchomość to dobry sposób, by ochronić swoje oszczędności przed skutkami inflacji. A gdy mieszkanie się wynajmie, to również źródło dochodu pasywnego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Choć właściciele mają prawo zadbać o to, by ich lokum znalazło się w dobrych rękach, to klauzule mocno wkraczające w prywatność najemcy będą nieważne.
Monika Sewastianowicz
18.03.2024
Dla studenta
Komitety wyborcze mogą wydatkować na kampanię wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitem wydatków, który ustala się oddzielnie dla każdego komitetu przez sumowanie kwot obliczonych według zasad określonych w kodeksie wyborczym. Muszą to być wydatki na cele związane z wyborami. Wyjaśniamy, co jest wydatkiem wyborczym i jak go dokumentować.
Robert Horbaczewski
18.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory