Przypomnijmy, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczący co do zasady wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych odbiorców – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Podstawowym kryterium, od którego uzależnione jest stosowanie kas rejestrujących, jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń lub dokonywanych dostaw. Jeśli jednak usługa czy też towar odnosi się do zupełnie innego niż wymienionego wcześniej nabywcy, taka sprzedaż w ogóle nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kasy.

Sprawdź w LEX: Wykaz sprzedaży zwolnionej do 31 grudnia 2023 r. z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących >>

 

Nowość
VAT. Komentarz 2023
-10%
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 314.1 zł

|

Cena regularna: 349 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 279.2 zł


Zwolnienia i podmiotowe i przedmiotowe

Kwestię zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących określa rozporządzenie ministra finansów z 22 grudnia 2021 r. Zwolnienia mają dwojakiego rodzaju charakter - podmiotowe dla określonych grup podatników oraz przedmiotowe - dla konkretnych czynności. Czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 r. Jednym z nich jest zwolnienie przedmiotowe dotyczące dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Jednakże aby podatnik miał prawo do skorzystania z tego konkretnego zwolnienia, dostawa towarów musi dotyczyć czynności następujących w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), zapłata za towar musi być dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana. Niedopełnienie warunków jest równoznaczne z brakiem zwolnienia.

 

Sprawdź w LEX: Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania >>

Kasa rejestrująca nie dla każdego przedsiębiorcy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiadał na pytanie podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Zakupione przez klientów internetowych towary są wysyłane pocztą lub za pośrednictwem kuriera. Jeśli chodzi o płatności, całość kwot zostaje przekazana na rachunek bankowy albo pocztą. Z kolei potwierdzeniem konkretnej, dokonanej na czyjąś rzecz czynności (dane nabywcy wraz z adresem) i zapłaty za nią, jest ewidencja i dowody dokumentujące zapłatę.

WZORY DOKUMENTÓW dot. kas:

 

Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest prowadzona na kasie fiskalnej, a dla firm są wystawiane faktury. Jednakże na prośbę osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wystawiane są faktury do paragonu.

Co ważne, przedmiotu sprzedaży nie stanowią towary wyłączone  od zwolnień, wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r.

Czytaj w LEX: Zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących na przykładach >>

Mężczyzna prowadzi też sprzedaż stacjonarną, która jest ewidencjonowana na kasie. Przedsiębiorca uznał, że dokonując sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym na rzecz osób fizycznych będzie zwolniony z obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Spełnia bowiem wszystkie warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie sprzedaży towarów innych niż ustawowo wyłączonych, dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 maja 2023 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.184.2023.1.MN