Uchwalona przez Sejm ustawa gwarantuje, ze od grudnia 2022 do końca 2023 roku, ceny prądu dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie 693 zł netto (tj. bez VAT i akcyzy) za jedną megawatogodzinę. Z kolei dla małych i średnich firm, samorządów i innych podmiotów uprawnionych gwarantowany pułap cenowy określono na poziomie 785 zł netto.

Gospodarstwa domowe będą korzystały z tej ochrony automatycznie i nie będą musiały dopełniać żadnych formalności. Jednak inne uprawnione podmioty (szczegółowo określone w ustawie) będą musiały złożyć specjalne oświadczenie. Trzeba w nim będzie podać dane podmiotu uprawnionego (tj. imię i nazwisko lub nazwę, adres, numery punktów poboru energii itp.), a także złożyć oświadczenie co do struktury zużycia.

W oświadczeniu tym trzeba będzie szacunkowo określić, jaka część (i to z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku) energii może korzystać z ceny maksymalnej. Ustawa zamrażająca ceny przewiduje bowiem, że małe firmy i inne uprawnione podmioty korzystają z zamrożonej ceny tylko w takim zakresie, w jakim zużywają ją na swoją podstawową działalność. CO oznacza "podstawowa działalność" - tego ustawa nie precyzuje. Może to jednak oznaczać, że jeśli np. Ochotnicza Straż Pożarna (która ma prawo do zamrożonej ceny) używa prądu do oświetlenia garażu, w którym stacjonuje jej wóz bojowy, to niższa cena nie przysługuje na oświetlenie np. remizy wynajętej komercyjnie na wesele.

Jak to uzasadnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wprowadzenie procedury składania oświadczeń jest niezbędne z uwagi na fakt, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest uprawniony do skorzystania z obniżonych cen energii elektrycznej.

Do końca listopada

Zgodnie z ustawą oświadczenie powinno zostać złożone przez odbiorcę uprawnionego do dnia 30 listopada 2022 r. do sprzedawcy energii elektrycznej. Niezłożenie oświadczenia w terminie może oznaczać niestosowanie wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej.

Oświadczenie będzie można zostać złożyć na piśmie w postaci papierowej lub elektronicznej. W pierwszym przypadku własnoręcznie podpisane oświadczenie można złożyć w siedzibie podmiotu uprawnionego (lub innych miejscach wykonywania przez niego działalności gospodarczej) albo wysłać pocztą. W przypadku oświadczenia w postaci elektronicznej należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

 

Sprawdź również książkę: Działalność gospodarcza w sektorze MŚP >>