W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektów aborcyjnych

Pacjent

Do udziału zgłosiło się 30 organizacji i 307 osób. Organizacje dostały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska, osoby indywidualne - po dwie. O kolejności zabierania głosu decydował termin złożenia zgłoszenia. Trwało osiem godzin i zakończyło się o godzinie 18.22. W wystąpieniach wybrzmiały zarówno stanowiska przeciwników aborcji, jak i zwolenników liberalizacji prawa regulującego tę sprawę.

16.05.2024

Psycholodzy w końcu z samorządem? Są założenia do nowej ustawy

Pacjent Zawody medyczne

Nie będzie korekty, ale nowa ustawa regulująca wykonywanie zawodu psychologa. Powołany ma zostać w końcu samorząd zawodowy i powstać określony zamknięty katalog usług psychologicznych. Samorząd będzie mógł karać dyscyplinarnie, w tym pozbawiać prawa wykonywania zawodu. Za udzielanie świadczeń psychologicznych przez osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu psychologa będzie groziła odpowiedzialność karna - obecnie przepis ten jest martwy.

16.05.2024

Zakaz sprzedaży niektórych e-papierosów możliwy jeszcze w tym roku

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych posiadających charakterystyczny aromat. Większe uprawnienia otrzyma też prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych. Przy szybkim procedowaniu wprowadzenie zmian byłoby możliwe jeszcze w tym roku.

15.05.2024

Lekarze z Ukrainy. Warunkowy tryb ma być przedłużony

Zawody medyczne

Tryb warunkowy przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty miał obowiązywać do 24 czerwca 2024 roku. - Zgodnie z zaproponowaną poprawką przedłużymy go do 24 października. Nadal będzie można przyznawać lekarzom z Ukrainy warunkowe prawo wykonywania zawodu w trybie uproszczonym – na pięć lat - zapowiada w środę Ministerstwo Zdrowia, cytując wypowiedź wiceministra zdrowia Marka Kosa.

15.05.2024

Rzecznik Praw Lekarza interweniuje w sprawie aresztowanego rezydenta

Zawody medyczne

W związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania wobec lek. Andrija K., Rzecznik Praw Lekarza Naczelnej Izby Lekarskiej zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o wystosowanie do prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. wniosku o przedstawienie informacji dotyczących podstaw faktycznych i prawnych podjętych czynności, w szczególności zasadności wystąpienia o zastosowanie wobec lekarza tymczasowego aresztowania.

15.05.2024

NFZ nie będzie karał za odmowę wydania tabletki "dzień po" osobie małoletniej

Pacjent Farmacja

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że zarówno wymaganie przez farmaceutę przedstawienia przez małoletniego pacjenta zgody opiekuna na wystawienie recepty, jak i odmowa udzielenia takiej usługi farmaceutycznej osobie poniżej 18. roku życia ze względu na brak zgody opiekuna, "nie będą stanowić naruszenia zasad realizacji programu pilotażowego".

15.05.2024

E-rejestracja do specjalisty nieprędko wyprze zapisy "na zeszyt"

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci, usiłujący bezskutecznie nawet przez kilka dni dodzwonić się do poradni lub wyczekujący godzinami przed drzwiami, aby zapisać siebie lub bliską osobę, mówią o naruszonej godności. E-rejestracja, którą już od 1 czerwca zapowiada minister zdrowia, tego nie naprawi. Będzie to pilotaż w zakresie podobnym do pilotażu sprzed dwóch lat, o którego wynikach jest cisza. Teraz, podobnie jak dwa lata temu, e-rejestracja ma objąć tylko kardiologię i wybrane badania.

14.05.2024

Agencja Badań Medycznych będzie mieć nowego prezesa

Administracja publiczna

Stanowisko prezesa ABM obejmie prof. Wojciech Fendler. - Jesteśmy dumni, że tak wybitny naukowiec dołączy do Agencji – napisała w poniedziałek na platformie X Agencja Badań Medycznych. Pod koniec grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała z funkcji prezesa ABM Radosława Sierpińskiego. Resort zaznaczał wówczas, że do czasu wyłonienia nowego prezesa funkcję tę pełni dotychczasowy zastępca Rafał Staszewski.

13.05.2024

Kursy z medycyny rodzinnej konieczne jeszcze nie teraz

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Obowiązek ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej dla niektórych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2027 roku. Projekt resortu zdrowia ma też rozwiązać problem wygaśnięcia deklaracji wyboru pielęgniarki POZ i położnej POZ z końcem tego roku, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami opieka nad pacjentami powinna odbywać się w ramach zespołów POZ.

13.05.2024

Krztusiec i odra wracają. Za zakażenie można odpowiadać karnie i cywilnie

Prawo karne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Kalendarz szczepień osób dorosłych nie jest obligatoryjny, a chętni, którzy chcieliby za nim podążać, muszą liczyć się z pokryciem kosztu szczepionek. To istotne, bo przez obniżony wskaźnik szczepienia dzieci, straciliśmy odporność populacyjną na odrę, a lokalnie pojawiają się informacje o wzroście zachorowań na krztusiec. Stawką jest nie tylko zdrowie. Narażenie kogoś na zachorowanie - w tym na krztusiec czy odrę - podlega odpowiedzialności karnej i cywilnej.

11.05.2024

Minister zdrowia zapowiada przekształcenie niektórych porodówek w zol-e

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Jeśli mieliśmy porodówkę, na której dzisiaj rodzi się nam 100 dzieci, a mamy wokół mnóstwo osób starszych, seniorów, często niesamodzielnych, to zróbmy tam opiekę długoterminową, zróbmy tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - powiedziała w piątek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że niektóre porodówki, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci, zostaną, a ryczałt zostanie skonstruowany tak, by porodówki te mogły się utrzymać.

10.05.2024

Dr Pakulski: Szpitale kredytują świadczenia zdrowotne

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Szpitale domagają się, żeby NFZ płacił im szybciej za wykonane świadczenia, a nie po pięciu czy sześciu miesiącach. Muszą zaciągać bowiem kredyty, a niektóre tracą płynność finansową. Sytuację uratowałby faktoring albo kredyt kupiecki  - uważa dr Marcin Pakulski, członek zespołu do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia przy ministrze zdrowia, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

10.05.2024

NFZ: Nie ma limitów na tabletkę "dzień po"

Opieka zdrowotna Farmacja

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę "dzień po" - zapewnia w czwartkowym komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

09.05.2024

Algorytmy i SI w medycynie a prawo - w piątek konferencja naukowa w Krakowie

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Algorytmy i sztuczna inteligencja są wykorzystywane coraz chętniej i śmielej w medycynie, co nie pozostaje bez wpływu na rzeczywistość prawną i wymaga reakcji ze strony ustawodawców, praktyków prawa i przedstawicieli nauk prawniczych - przekonują organizatorzy Konferencji Naukowej "Prawo a algorytmy postępowania i sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia", która odbędzie się w piątek na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

09.05.2024

Błąd medyczny w sądzie. Może być szybciej i rzetelniej

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Prawnicy zaangażowani w sprawy o błędy medyczne zauważają, że niska jakość opinii biegłych sądowych, na których wybór strony w praktyce nie mają żadnego wpływu, wprost przekłada się na brak komfortu sądów orzekających. Oceniają, że zrównanie opinii prywatnych z opiniami sądowymi, co rozważa resort sprawiedliwości, jest korzystne z wielu powodów, w tym przyśpieszy procesy sądowe i umożliwi rzetelniejsze rozpatrzenie sprawy.

09.05.2024

Minister zdrowia zapowiedziała nowy mechanizm taryfikacji świadczeń

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Izabela Leszczyna uważa, że system taryfikacji musi inaczej wyceniać trudne, skomplikowane świadczenia. Jak oceniła, jest to m.in. ratunek dla nierentownych szpitali powiatowych. - Wylistujemy świadczenia, które mogą i powinny być realizowane w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej, przeanalizujemy i wymyślimy nowy mechanizm taryfikacji - taki, który będzie dostosowany do poziomu skomplikowania danego przypadku - przekazała w Katowicach.

08.05.2024

Trzecie opakowanie leku gratis? Reklama aptek po 12 latach wraca na tapet

Farmacja

Powrotowi do stanu sprzed wprowadzenia zakazu reklamy aptek sprzeciwia się samorząd aptekarski. Widzi jednocześnie potrzebę rozszerzenia katalogu informacji, które apteka może podawać bez narażenia się na finansową karę, w tym o możliwości otrzymania tabletki "dzień po" czy o szczepieniu. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET chciałby natomiast "całkowity zakaz" zastąpić ograniczeniami.

08.05.2024

Lekarze muszą uaktualnić systemy gabinetowe do 30 czerwca

Farmacja

Lekarze dostali czas do 30 czerwca na dostosowanie aplikacji gabinetowych do systemu obliczania ilości leku, którą może wydać farmaceuta na podstawie recepty rocznej. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnym przesunięciu ostatecznego terminu, który początkowo wyznaczyło na 1 kwietnia, a następnie na 9 maja. Zgodnie z najnowszymi decyzjami resortu oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane przez ich dostawców od 1 lipca.

07.05.2024

NIK: Coraz więcej białych plam w leczeniu stomatologicznym na NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Z roku na rok spada liczba gabinetów stomatologicznych, które chcą podpisywać umowy z NFZ na usługi dentystyczne. Powodem jest m.in. zbyt niska wycena świadczeń przez publicznego płatnika i ograniczony zakres usług refundowanych przez Fundusz. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że we wszystkich województwach były rejony, gdzie nie było dostępu do dentysty na NFZ.

07.05.2024

Kolejne zawody medyczne z obowiązkiem ustawicznego rozwoju zawodowego

Zawody medyczne

Od początku roku 2025 lub 2026 osoby wykonujące zawody medyczne będą musiały rozpocząć gromadzenie punktów za udział w poszczególnych formach ustawicznego rozwoju zawodowego. Tylko uzbieranie określonej puli punktów pozwoli im na zaliczenie obowiązku doskonalenia zawodowego w danym okresie edukacyjnym.

07.05.2024
1  2  3  4  5    1220