Handel niepotrzebnymi już rzeczami to niemal powszechna praktyka. Coraz częściej powstają jednak wątpliwości, kiedy konieczne może być rozliczenie z fiskusem. 

- Często sprzedaję ubrania, które mi się znudziły, by kupić nowe. Czy urząd skarbowy może chcieć od tego podatku? Czy zmieniły się zasady rozliczenia handlu w internecie? - pyta Czytelniczka Prawo.pl.

Wątpliwości wynikają z faktu, że od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące raportowania handlu oraz najmu przez internet, wdrażające dyrektywę DAC7. Chodzi o nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, zgodnie z którą operatorzy platform internetowych będą informować szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ile zarobili za ich pośrednictwem sprzedający oraz wynajmujący. Celem jest ograniczenie szarej strefy. Operatorzy przekażą pierwsze raporty do końca stycznia 2025 r. - za 2023 r. i za 2024 r.  Dane będą raportowane wstecz, ponieważ Polska spóźniła się z wdrożeniem unijnej dyrektywy. Kolejne raportowania będą odbywały się już co roku i obejmować będą transakcje z danego okresu rocznego.

Jak podkreśla Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, radczyni prawna, partnerka w Quidea, nowe przepisy nie zmieniają zasad opodatkowania handlu i najmu w internecie. W związku jednak z nowymi regulacjami administracja skarbowa zyska nowe dane, które wykorzysta do sprawniejszego typowania podatników do kontroli.

Zobacz w LEX: Przychód z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych - opodatkowanie PIT - procedura krok po kroku >

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto