Polski Fundusz Rozwoju, instytucja odpowiedzialna za wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, 8 stycznia uruchomił specjalną stronę internetową o PPK i infolinię. Na stronie www.mojePPK.pl dostępne są już materiały dla pracodawców i pracowników. To dopiero początek - informacji będzie wkrótce więcej. To tu m.in. pracodawcy sprawdzą listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia PPK.

28 stycznia ruszy również kampania telewizyjna, a od marca odbywać się będą spotkania szkoleniowe w całej Polsce. Wszystko po to, żeby przybliżyć temat oszczędzania w PPK i odpowiedzieć na pojawiające się wątpliwości pracodawców i pracowników. W upowszechnianiu informacji o PPK dużą rolę ma też odegrać system Płatnik - za jego pośrednictwem materiały informacyjne trafią do wszystkich jego użytkowników.

 

Merrick Rosenberg, Daniel Silvert

Sprawdź  

Oszczędzanie z myślą o emeryturze

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania, który wprowadzony został przez ustawę z 4 października o pracowniczych planach kapitałowych (weszła w życie 1 stycznia 2019 roku).

Czytaj na Prawo.pl: Ustawa o PPK opublikowana >

Do programu zapisana zostanie każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale będzie mogła zrezygnować z uczestnictwa w nim.

Trzy źródła finansowania składek

PPK będą finansowane z trzech źródeł:

  1. składki pracownika
  2. składki pracodawcy
  3. dopłaty państwa.

Sprawdź w LEX: Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >

Wpłaty pracownika oraz pracodawcy będą naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia brutto. Państwo z kolei będzie przekazywać ustalone kwoty – niezależne od dochodów pracownika. Wpłata podstawowa uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłaci składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika może wynosić maksymalnie 8 proc., ale nie mniej niż 3,5 proc. wynagrodzenia.

Sprawdź w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

Każdego roku budżet państwa dopłaci do zgromadzonych środków 240 zł. Przewidziano też dodatkową, jednorazową "opłatę powitalną" w wysokości 250 zł.

 

Niższe składki dla najmniej zarabiających

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK będzie mogła wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu, nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj na Prawo.pl: PPK – jak będzie można wykorzystać zgromadzone środki? >

Pracodawca utworzy PPK i zapisze zatrudnionych

Pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działająca u niego (a w razie jej braku z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie u niego przyjętym), wybierze instytucję finansową, w której utworzy prywatne rachunki PPK dla pracowników.

Czytaj na Prawo.pl: PPK: Elastyczne kryteria wyboru instytucji finansowej zarządzającej >

Od kiedy pracodawca musi utworzyć PPK?

Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych od 1 lipca 2019 r., a ostatni pracodawcy zostaną objęci nowymi przepisami na początku 2021 roku. Przepisy przewidują stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów do PPK.

Sprawdź w LEX: W jaki sposób ustalać liczbę pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku tworzenia PPK >

Etapy wprowadzania PPK:

  • od 1 lipca 2019 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób (według stanu na 31 grudnia 2018 r.);
  • od 1 stycznia 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób (według stanu na 30 czerwca 2019 r.);
  • od 1 lipca 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (według stanu na 31 grudnia 2019 r.);
  • od 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych.

Jeśli dany podmiot zatrudniający należy do jednej grupy kapitałowej, to może przystąpić do PPK w terminie, który obowiązuje największą spółkę z grupy (czyli z największą liczbą osób zatrudnionych).

PPK nie wszędzie obowiązkowe

Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku Tworzenia PPK, które obejmują:

  • mikroprzedsiębiorcę, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą mu deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;
  • podmiot zatrudniający, który w dniu objęcia go przepisami ustawy prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz nalicza i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% dla minimum 25% osób zatrudnionych;
  • podmiot zatrudniający będący osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą.

Po 60. urodzinach można zacząć korzystać z oszczędności

Uczestnictwo w systemie PPK jest dobrowolne, co oznacza, że pracownik będzie mógł w dowolnym momencie zrezygnować z uczestnictwa w systemie i przekazywania wpłat do PPK. Otrzyma wówczas część zgromadzonych przez siebie oszczędności. Zostaną one bowiem pomniejszone o:

  •     podatek od zysków kapitałowych;
  •     30% wartości wpłat pracodawcy, ponieważ były one zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne – pobrane 30% zapisane zostanie pracownikowi jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne;
  •     dopłaty ze strony państwa.

Każdy pracownik będzie oczywiście miał wybór, czy pozostać w systemie PPK, czy zrezygnować z oszczędzania w nim. Jednak gromadzenie w nim oszczędności do 60. roku życia będzie korzystne pod względem wysokości wpłat uzyskiwanych od pracodawcy oraz preferencji podatkowych. W wariancie najkorzystniejszym podatkowo uczestnik otrzyma:

  •     jednorazową wypłatę, wynoszącą 25% zgromadzonych środków;
  •     pozostałe 75% oszczędności wypłacane w minimum 120 miesięcznych ratach.

Zmniejszenie liczby rat, w których wypłacane będą pozostałe środki – w tym wypłata całej kwoty jednorazowo (1 rata) – będzie się wiązać z koniecznością zapłaty podatku.

PPK jak skarbonka na czarną godzinę

W ustawie wyróżniono także dwie szczególne sytuacje życiowe, które wpływają na zasady wcześniejszej wypłaty środków z rachunku PPK. W trakcie gromadzenia oszczędności uczestnik programu będzie miał możliwość:

  1.     wypłaty środków w celu pokrycia wkładu własnego w sytuacji zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu – o ile pracownik nie ukończył 45 lat (do 100 % środków, z obowiązkiem zwrotu);
  2.     wypłaty środków w sytuacji poważnej choroby uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka (do 25% środków, bez obowiązku zwrotu).

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

Pracownicze Plany Kapitałowe - porównanie PPK a PPE >

Czy zleceniodawca ma obowiązek dokonywać wpłat do PPK? >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >

Pracownicze programy emerytalne a koszty uzyskania przychodów >

Czy Pracowniczym Programem Emerytalnym można objąć tylko część pracowników? >

Przewodnik po zmianach w prawie pracy 2019 r. >

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej >

Procedura: Wynagrodzenia - przekroczenie progu podatkowego >

Procedura: Wynagrodzenia - przekroczenie podstawy emerytalno-rentowej >

Nowe zasady gromadzenia danych osobowych pracowników >