Iwona Konarska

Artykuły autora

W zespole karetki coraz rzadziej jest lekarz

Zawody medyczne

Nie mniej niż jeden zespół specjalistyczny, czyli z lekarzem, musi przypadać na dziesięć zespołów podstawowych.  Protestujących, że to za mało, eksperci uspakajają, że w czasie pandemii przepisy były jeszcze łagodniejsze, a skarg z powodu braku lekarza w zespole ratownictwa medycznego nie było. Poza tym lekarzy po prostu brakuje, tak wiec nowe przepisy zrywają z fikcją.

20.01.2024

Ratownicy medyczni jednak bez dodatkowych uprawnień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wraz końcem pandemii odebrano ratownikom medycznym prawo do przeprowadzania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Ten błąd, bo przecież wirus z nami pozostał, miało naprawić rozporządzenie ministra zdrowia. Zapisano w nim również możliwość wykonania przez ratowników medycznych badania USG i podawania w karetce trzech ważnych preparatów. Wszystko to w imię bezpieczeństwa pacjenta. Jednak projekt utknął na etapie konsultacji.

15.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

Pacjent pierwszorazowy to pacjent, który nie korzystał z danych świadczeń przez 730 dni

Pacjent Opieka zdrowotna

Bycie pierwszorazowym pacjentem jest dla niego bardzo korzystne. Oznacza to początek terapii a więc najpierw poszerzoną diagnostykę. Po zakończeniu leczenia, po raz kolejny może być uznany jako pierwszorazowy po dwóch latach, jeśli wizyta będzie dotyczyć tego samego problemu zdrowotnego. O tym, jak długo trwać będzie leczenie oraz o jego zakresie - każdorazowo decyduje lekarz.

06.01.2024

Działach: Koordynator będzie przewodnikiem pacjenta onkologicznego na wcześniejszym etapie leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Zmiany w Karcie Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego będą obowiązywać od kwietnia 2024 roku, ale już teraz wiele ośrodków wdraża niektóre z zapisów. Poszerzono kompetencje koordynatora, poza tym kartę wzbogacono o nowe rubryki np. intencje leczenia, które zawierają więcej informacji o terapii i usprawniają podejmowanie decyzji – tłumaczy dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

06.01.2024
1  2  3